tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Czy policja mo¿e badaæ trze¼wo¶æ pasa¿era? W pewnych sytuacjach nawet musi!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Czy policja mo¿e badaæ trze¼wo¶æ pasa¿era? W pewnych sytuacjach nawet musi!

Autor: Alonzo 2024.06.11, 17:06 Drukuj

Czy policja bada trzeźwość pasażerów? Najczęściej nie bada. A czy może? Może, ale są sytuacje, gdy nawet powinna to zrobić. Zawsze powinna to robić w przypadku kontroli trzeźwości motocyklisty, który przewozi pasażera. Powinna również, gdy dojdzie do wypadku, a zachodzi podejrzenie, że pasażer swoim zachowaniem mógł się do tego wypadku przyczynić.

Co ciekawe przepisy ruchu drogowego wprost odnoszą się do trzeźwości pasażerów motocykli. Kwestię tę reguluje Art. 45 Prawa o ruchu drogowy. W artykule tym stwierdza się, że:

NAS Analytics TAG

1. Zabrania się:

1) kierowania pojazdem, prowadzenia kolumny pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;

(....)

10) samowolnego umieszczania na drodze jakichkolwiek znaków, napisów lub symboli.

2. Kierującemu pojazdem zabrania się:

1) korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku;

2) przewożenia osoby, o której mowa w ust. 1 pkt 1, na rowerze lub motorowerze albo motocyklu, chyba że jest przewożona w bocznym wózku;

(...)

Jak widać na motocyklu i pasażer i kierowca muszą być trzeźwi, a policja ma obowiązek to sprawdzać. Oczywiście nie zawsze policjant będzie badał alkomatem pasażera motocykla, jednak jeżeli zachodzi podejrzenie, że jest on nietrzeźwy, policjant powinien zbadać go alkomatem na okoliczność zachodzenia przesłanek Art. 45 paragraf 2 ustęp 1).

Badany może odmówić poddania się badaniu alkomatem, ale w ten sposób naraża się na dalsze działania ze strony policji. Odmowa poddania się badaniu alkomatem jest traktowana jako podejrzenie bycia pod wpływem alkoholu i w takiej sytuacji prawo nakazuje przebadanie podejrzanego w najbliższym szpitalu nawet wbrew jego woli. Jeżeli poddania się badaniu odmawia kierowca, to w związku z tym podejrzeniem zatrzymywane jest jego prawo jazdy, nawet na 30 dni.

W przypadku pasażerów samochodów obowiązujące w Polsce przepisy prawa o ruchu drogowym nie nakładają obowiązku badania trzeźwości w standardowych warunkach. Policjant koncentruje się głównie na sprawdzeniu trzeźwości kierowcy, aby zapewnić, że osoba prowadząca pojazd jest zdolna do bezpiecznego kierowania.

Jednakże istnieją pewne sytuacje, w których policjant może zdecydować się na zbadanie trzeźwości pasażera w samochodzie. Może to mieć miejsce, gdy pasażer zachowuje się w sposób zagrażający bezpieczeństwu ruchu drogowego i istnieje podejrzenie, że pasażer może wpływać na zachowanie kierowcy. W takich przypadkach pasażer może odmówić poddania się badaniu, ale odmowa ta może skutkować dalszymi działaniami ze strony policji. Nie ma kar dla pijanego pasażera samochodu, przewidzianych w Prawie o ruchu drogowym. Pijany pasażer może być jednak pociągnięty do odpowiedzialności z innych przepisów:

  • Zakłócanie porządku publicznego: Jeśli pijany pasażer zachowuje się w sposób zakłócający porządek publiczny, agresywnie lub stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, może zostać ukarany na podstawie przepisów kodeksu wykroczeń. Może to obejmować mandaty lub inne środki porządkowe.

  • Zachowanie wpływające na bezpieczeństwo ruchu drogowego: Jeśli zachowanie pijanego pasażera wpływa negatywnie na bezpieczeństwo jazdy, może to prowadzić do interwencji policji. Przykładem może być sytuacja, w której pasażer ingeruje w prowadzenie pojazdu, co może stanowić zagrożenie dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego.

  • Odpowiedzialność cywilna: W przypadku wypadku lub kolizji, jeśli zachowanie pijanego pasażera przyczyniło się do zdarzenia, może on zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone szkody.

Na koniec, jeżeli zastanawiałeś się kiedyś, po co wymyślono motocykle z koszem, to inspiracją do uzyskania odpowiedzi może być cytowany na początku ustę art 45 Prawa o ruchu drogowym. Pasażer motocykla może być pijany, jeżeli jedzie w koszu. To może wyjaśniać, dlaczego najłatwiej spotkać motocykle z koszem na zlotach.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê