Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. Czy bêdzie dotyczyæ motocykli?
Jeśli wiązaliście nadzieje z możliwością czasowego wycofania pojazdu z ruchu wprowadzonego pakietem deregulacyjnym, możecie przestać się łudzić. Wycofanie z ruchu nie będzie dotyczyć motocykli.
Tak naprawdę, przywilej ten dotyczyć będzie bardzo wąskiej grupy samochodów osobowych. Nie skorzystają na niej właściciele pojazdów typowo sezonowych, czyli: kamperów, kabrioletów, czy jak już wspomnieliśmy motocykli. Nie będzie więc również możliwości czasowego obniżenia składki OC na okres nie użytkowania tych pojazdów. Żegnajcie oszczędności!
Kto więc będzie mógł czasowo wycofać samochód z ruchu? Tylko właściciel pojazdu uszkodzonego. Ustawodawca założył, że tylko w przypadku, kiedy pojazd jest poważnie uszkodzony, tzn.: uszkodzone są elementy nośne jego konstrukcji, a naprawa jest czasochłonna, można skorzystać z przywileju wycofania go z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i wystąpić o obniżenie składki OC. Wycofać będzie można pojazd nie częściej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu.
Nie wiem jak wam, ale mnie to mocno śmierdzi. Samochód, który ma uszkodzone elementy nośne konstrukcji, których naprawa może zająć tak dużo czasu, powinien trafić tylko w jedno miejsce - na złom. Nawet najlepszy warsztat nie da bowiem gwarancji, że taki pojazd jest w pełni bezpieczny dla kierującego oraz innych uczestników ruchu.
Z drugiej strony, mam nieodparte wrażenie, że daje to zielone światło dla sprowadzania wraków z zagranicy i spokojne przywracanie im stanu "bezwypadkowego", co na pewno chętnie wykorzystają nieuczciwi handlarze. A nam, chcącym nabyć pojazd na rynku wtórnym, jeszcze bardziej utrudni zadanie, które już teraz, jeśli nie pojedzie się przed zakupem na przegląd do salonu, bywa ryzykowną ruletką.
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze