Chorym i starszym będzie trudniej. Ministerstwo chce zmian w badaniach lekarskich
Wyższe wymagania zdrowotne dla kierowców i bardziej szczegółowe badania - rząd chce dostosować polskie prawo do wymagań unijnych. Wielu kierowcom znacznie trudniej będzie zdobyć prawo jazdy.
Jak podaje Rzeczpospolita, Minister Zdrowia skierował do Rządowego Centrum Legislacji propozycje zmian w przepisach regulujących wymagania zdrowotne stawiane przed kandydatami na kierowców. Decyzja spowodowana jest koniecznością dostosowania tych przepisów do wymagań unijnych.
Nowe przepisy poważnie ograniczają możliwość pozytywnej weryfikacji medycznej dla niektórych chorób. Chorzy na cukrzycę, którzy chcieliby uzyskać prawo jazdy kategorii A lub B będą musieli przedstawić opinię lekarza specjalisty oraz dowód, że regularnie się badają. Do przeciwwskazań zdrowotnych zostanie dodana ciężka hipoglikemia.
Zmiany dotkną także osób z wadami wzroku. Ministerstwo Zdrowia analizuje zgłoszony przez posłankę PO Mirosławę Nykiel projekt obowiązkowych corocznych badań okulistycznych dla wszystkich kierowców. Jak wynika ze złożonej przez nią interpelacji, około 60% kierowców ma wadę wzroku, o której nie wie lub jej korekcja jest niewystarczająca.
Nowe przepisy dotkną także seniorów. Zmiany, nad którymi pracują już unijni urzędnicy, nałożą na kierowców, którzy ukończyli 60 lat obowiązek regularnych badań lekarskich. Jak wynika z policyjnych statystyk, kierowcy po 60 roku życia spowodowali w 2016 r. prawie 4 tysiące wypadków, w których śmierć poniosły 353 osoby.
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarzePani Nykiel z PO dzięki Pani nigdy nie zagłosuję na PO -w95% wypadków zabija szybkość, brawura i nieznajomość przepisów drogowych
Odpowiedza kiedy rząd podejmie decyzje o wyrównaniu zarobków w Polsce do wymagań unijnych?
Odpowiedz