tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Zgłoszenie kupna lub sprzedaży motocykla przez internet. Jak uniknąć kary i zarazy
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Zgłoszenie kupna lub sprzedaży motocykla przez internet. Jak uniknąć kary i zarazy

Autor: Janusz Bębenek 2020.03.23, 14:31 1 Drukuj

Epidemia koronawirusa zbiegła się niestety w czasie ze zwiększonymi kolejkami w wydziałach komunikacji. Pojawiły się one w związku z nowymi przepisami wprowadzającymi wysokie kary za niezgłoszenie nabycia lub zbycia pojazdu. Od jakiegoś czasu czynności te można wykonać przez internet, bez wychodzenia z domu. Oto instrukcja krok po kroku jak to zrobić. 

Od początku roku niezgłoszenie w terminie 30 dni kupna lub sprzedaży pojazdu zarejestrowanego w Polsce jest zagrożone karą w wysokości od 200 do 1000 zł. To samo grozi za niezarejestrowanie auta lub motocykla sprowadzonego z terenu UE. Z tego powodu wydziały komunikacji w całej Polsce przeżywają prawdziwe oblężenie. Nie da się uniknąć kolejek, a tym samym przebywania w dużej grupie ludzi. 

NAS Analytics TAG

Ze zrozumiałych względów jest to w obecnym okresie bardzo niewskazane. Czy jednak kupując lub sprzedając teraz pojazd jesteśmy skazani albo na ryzykowanie zdrowiem własnym i swojej rodziny, albo na karę finansową? Na szczęście nie. Zgłoszenie można złożyć przez internet na rządowych stronach www.gov.pl 

O ile w przypadku zgłoszenia o zbyciu motocykla sytuacja jest prosta, to należy wyjaśnić, co daje nam samo zgłoszenie o nabyciu. Nie jest ono bowiem równoznaczne z rejestracją, która wciąż może być dokonana wyłącznie osobiście lub przez pełnomocnika w wydziale komunikacji. Pojęcie zgłoszenia wprowadzono po to, by kary za przekroczenie 30-dniowego terminu nie musieli płacić np. właściciele aut rozbitych lub niekompletnych, których rejestracja w tym czasie jest niemożliwa, ponieważ nie są w stanie przejść przeglądu technicznego. Przyda się jak widać również na czas pandemii koronawirusa, przy czym zachęcamy, by nie przedłużać tego stanu w nieskończoność i przy najbliższej okazji jednak zarejestrować pojazd na siebie. 

Zgłoszenie zbycia

Najważniejsze - aby zgłosić zbycie lub nabycie pojazdu przez stronę www.gov.pl należy posiadać internetowy profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany. O tym, jak założyć profil zaufany pisaliśmy w artykule o możliwości sprawdzenia liczby swoich punktów karnych online. Generalnie jest to bardzo proste, a najwygodniej jest to zrobić przez swojego dostawcę bankowości internetowej. Należy również przygotować dane nabywcy pojazdu oraz skan lub zdjęcie umowy kupna-sprzedaży lub darowizny.

Na głównej stronie www.gov.pl wchodzimy w zakładkę "Kierowcy i pojazdy". Następnie z listy dostępnych usług wybieramy "Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę". Zostaniemy zapytani o to, co chcemy zgłosić oraz czy w dowodzie rejestracyjnym pojazdu znajdują się nasze dane. Następnie klikamy przycisk "Wyślij zgłoszenie", który przenosi na stronę logowania do profilu zaufanego. 

Po zalogowaniu należy wybrać zakładkę "Mój pojazd", gdzie znajduje się lista pojazdów zarejestrowanych na daną osobę. Przy właściwym należy kliknąć "Zgłoś zbycie pojazdu". Po wypełnieniu odpowiednich rubryk i dołączeniu skanu umowy trzeba jeszcze wybrać właściwy dla miejsca zamieszkania urząd, do którego trafi zgłoszenie. Po wysłaniu na indywidualną skrzynkę Gov (ePUAP) przyjdzie UPP, czyli urzędowe poświadczenie przedłożenia. Jest to jedyny dokument potwierdzający złożenie zgłoszenia. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna. 

Zgłoszenie nabycia

Tutaj ścieżka działań jest niemal identyczna. Tuż po wejściu w  "Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę" zaznaczamy chęć zgłoszenia nabycia pojazdu. Należy przygotować dane pojazdu, zaczerpnięte z dowodu rejestracyjnego oraz numery VIN i rejestracyjny, dane sprzedającego, a także skan umowy kupna-sprzedaży lub darowizny. 

Wypełniając kolejne pola i również wskazując urząd, do którego ma trafić zgłoszenie, dojdziemy do przycisku "Wyślij". Tu również na nasza skrzynkę przyjdzie elektroniczne poświadczenie UPP, które jest dowodem na spełnienie obowiązku zgłoszenia. 

Pamiętajcie o terminach!

W przypadku zgłoszeń internetowych również obowiązuje maksymalnie 30-dniowy termin od daty nabycia lub zbycia pojazdu - inaczej grozi kara. Pamiętajcie również o 14-dniowym terminie złożenia deklaracji PCC-3 w Urzędzie Skarbowym. Tu niestety nie ma taryfy ulgowej. Nie znika oczywiście obowiązek ubezpieczenia OC, choć tutaj już dawno sprawę można załatwić online lub telefonicznie.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 0
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę