Yamaha XSR900 GP to mistrzowska gra na sentymentach. Mój test i opinia
Yamaha ma bogatą historię startów w prestiżowych seriach wyścigowych, w tym oczywiście również w MotoGP, gdzie jest obecna od ponad 60 lat. Jednym z najbardziej utytułowanych motocykli starej ery był model YZR500, który po raz pierwszy pokazano w 1975 r. i sukcesywnie modyfikowano aż do 2002 roku. To właśnie do niego nawiązuje model XSR900 GP, ale tylko stylistycznie, bo pod owiewkami jest napakowany nowoczesnymi technologiami. Jak sprawdza się ta mieszanka?
Yamaha YZR500 pojawiła się w 1973 r. i od razu pozwoliła producentowi zdobyć 2. miejsce w klasyfikacji konstruktorów. W kolejnych sezonach swoje tytuły mistrzowskie zdobywali na niej Giacomo Agostini, Kenny Roberts, Eddie Lawson i Wayne Rainey, a w 1996 r. Phillip McCallen wygrał na niej motocyklowe Macau Grand Prix. Silnik zaczynał jako dwusuwowa rzędowa czwórka, a w 1982 zmieniono go na V4 i był to pierwszy japoński motocykl z tego typu silnikiem w klasie 500cc.
O historii można opowiadać dużo i długo, ale tyle informacji powinno wystarczyć, żeby uzasadnić stworzenie przez Yamahę modelu XSR900 GP, na który czekałem, odkąd przejechałem się "zwykłą" XSR900. Cała sytuacja jest bardzo ciekawa o tyle, że od kilku lat, kiedy nadchodzi jesień, motocyklowy świat liczy na to, że pojawi się model YZF-R9. Choć taki moment pewnie nastąpi, to jeszcze musimy na niego poczekać.
Tymczasem na targach EICMA 2023 pojawiła się XSR900GP, w której zakochałem się od pierwszego wejrzenia, choć miłość ta jest szorstka, ale o tym opowiem w dalszej części tekstu. To motocykl, który gra na emocjach nie tylko wyglądem, ale również osiągami i prowadzeniem.
@scigacz Yamaha XSR900 GP. Nietuzinkowy przedstawiciel serii Sport Heritage napakowany nowoczesnymi technologiami #yamaha #xsr900gp #yamahaxsr900gp #yamahaxsr #sportheritage #wojtekgrzesiak #scigacz_pl ♬ d¼wiêk oryginalny - ¦cigacz.pl
XSR900 GP - sprawdzony przepis na sukces
Pierwsza Yamaha XSR900 pojawiła się w 2016 r. i nikogo nie zdziwił fakt, że producent zdecydował się na zaadaptowanie silnika CP3 do kolejnego segmentu motocykli. Pierwsza generacja XSR900 była oldschoolowa tylko w szczegółach, a bardziej retro stała się dopiero w 2022 r. Stało się tak m.in. za sprawą nowej kanapy, która była wyprofilowana tak, żeby przywodzić na myśl motocykle MotoGP z lat 80. i 90. ubiegłego stulecia. W katalogu akcesoriów pojawiła się też odpowiednio wyglądająca nakładka, oczywiście w kolorze korespondującym z malowaniem motocykla.
W 2023 r. producent wyniósł projekt na jeszcze wyższy poziom i pokazał nowoczesny, sportowy motocykl, który wygląda jak wyścigówka ze złotej ery MotoGP. Motocykl nie tylko szałowo wygląda, ale również ma prawdziwie sportową pozycję, zwiększoną sztywność podwozia i zmienione ustawienia zawieszenia. To składa się z widelca KYB i centralnie umieszczonego amortyzatora z systemem dźwigni, a całość można w pełni regulować. Nie zabrakło też kierownicy clip-on i nowych podnóżków, które można umieścić w bardziej lub mniej sportowej pozycji.
W starym ciele młody duch
Kiedy zabrałem XSR900 GP na pierwszą przejażdżkę, był upalny dzień, więc mając na uwadze konieczność zrobienia przerwy na uzupełnienie płynów, zatrzymałem się w jednej z podwarszawskich kawiarni. Nie musiałem długo czekać, żeby pojawiły się pierwsze osoby zainteresowane motocyklem. Jakież było ich zdziwienie, kiedy powiedziałem im, że ten model dopiero pojawił się w salonach, bo myśleli, że to odrestaurowany klasyk. Dopiero po chwili zwrócili uwagę m.in. na kolorowy wyświetlacz z modułem Bluetooth i nawigacją.
Pod owiewkami jest oczywiście najnowsze wcielenie silnika CP3 o pojemności 890 cm3, który generuje maksymalną moc 119 KM. Można też zamówić wersję z mocą obniżoną do 95,2 KM, żeby dalej zmniejszyć ją do 47,6 KM i cieszyć się XSR900 GP nawet mając prawo jazdy kat. A2. Brzmi to jak karkołomna kombinacja, ale czego się nie robi z miłości. Skrzynia biegów jest wyposażona w system Quick Shift trzeciej generacji z możliwością zmiany ustawień i opcją wsparcia redukcji biegów przy zamkniętej przepustnicy.
Elektroniki jest tu całkiem sporo, ponieważ mamy też kontrolę trakcji rozpoznający pochylenie motocykla ABS, system kontroli uślizgu, system kontroli unoszenia przedniego koła i kilka ustawień mocy silnika. Są też 3 fabryczne tryby jazdy - Sport, Street i Rain, a także tryb Custom. Ustawienia można zmieniać z poziomu wyświetlacza lub dedykowanej aplikacji Yamaha. Ta pokaże też podsumowanie waszej przejażdżki, jeśli uruchomicie ją po starcie motocykla.
Japońska precyzja w XSR900 GP
Już przy okazji testów XSR900 byłem zachwycony tym, jak motocykl się prowadzi, więc mniej więcej wiedziałem, czego mogę spodziewać się po XSR900 GP. Motocykl pokonuje zakręty z jeszcze większą pewnością i stabilnością niż wersja bez owiewek, a poczucie kontroli jest potęgowane przez sportową pozycję.
W XSR900 GP producent zdecydował się na przeprojektowanie siedzenia kierowcy, które jest wyraźnie dłuższe i zapewnia doskonałą przyczepność. Zarówno w XSR900, jak i w XSR900 GP można jechać leniwie, siedząc blisko zbiornika paliwa lub delikatnie się cofnąć, odkręcić manetkę gazu i płynnie pokonać serię zakrętów.
Z racji tego, że nie mam doświadczenia w jeździe po torze, zostawiłem takie ustawienia, jakie były pierwotnie. Wiedziałem, że motocykl był używany przez inną redakcję na torze w Poznaniu, więc obawiałem się, że będzie za twardo, ale nic takiego nie miało miejsca. Zawieszenie bardzo dobrze wybierało nierówności, a tył zachowywał się płynnie i spokojnie. Yamaha nie dała się wytrącić z równowagi nawet podczas hamowania w środku zakrętu.
Yamaha XSR900 GP - Sztuka kompromisów
Za każdym razem, kiedy odbieram motocykl, którym jestem zachwycony już w momencie, gdy stoi na parkingu, pierwsza jazda jest bardzo emocjonująca. Gdy następnego dnia kurz opadnie, postanawiam sprawdzić go podczas jazdy w spokojniejszym stylu, choć silnik CP3 bardzo zachęca do zachowań grożących utratą uprawnień do kierowania pojazdami.
W sobotni poranek, po nocnej burzy miasto było opustoszałe, jakby wszyscy bali się, że zagrożenie jeszcze może powrócić. Uznałem, że to dobry moment, by przejechać się XSR900 GP ulicami Warszawy. Choć jest fantastycznym motocyklem i ciężko mu cokolwiek zarzucić, to oczywiście sportowa pozycja po prostu jest dla mnie męcząca. Właśnie dlatego wolę motocykle typu naked oparte na maszynach superbike niż same motocykle superbike. Drugim problemem były lusterka, które świetnie wyglądają i współgrają z całością, ale trzeba uważać podczas przeciskania się między samochodami, żeby w nikogo nie uderzyć.
Inspektor gadżet
Yamaha XSR900 GP dostała zupełnie nowy wyświetlacz i jest on taki sam, jak w najnowszej odsłonie MT-09. Jeżeli ktoś pamięta poprzednie ekrany, to wie, że jest to różnica na miarę wynalezienia opon samochodowych. Żeby w pełni wykorzystać wyświetlacz, będziecie potrzebować dwóch aplikacji.
"MyRide - Motorcycle Routes" służy do monitorowania stanu motocykla i zdalnej zmiany ustawień. Druga to "Garmin StreetCross" obsługuje nawigację. Nawigacja może prowadzić w formie mapy lub zakręt po zakręcie. Żeby sparować motocykl z "MyRide - Motorcycle Routes", należy robić to z poziomu aplikacji, bez parowania go jako osobnego urządzenia w ustawieniach systemowych. Z kolei o aplikacji do nawigacji powinniście wiedzieć tyle, że wymaga pobrania map do pamięci telefonu, więc nie będzie pobierać transferu i zaoszczędzi baterię.
Interesujące drobiazgi
Z racji tego, że bardzo lubię zwracać uwagę na detale, znalazłem w XSR900 GP kilka rzeczy, którymi przez cały czas się zachwycałem. Pierwszy detal to włącznik kierunkowskazów, który jest ciekawie wyprofilowany tak, by można było łatwiej go obsługiwać. Zamiast klasycznego przełącznika, przesuwanego w prawo lub w lewo, mamy płaską część do obsługi lewego kierunkowskazu i wypukłą, specjalnie wyprofilowaną do obsługi prawego. To drobiazg, ale bardzo go doceniam.
Kolejne szczegóły są ze sobą powiązane, ponieważ dotyczą mocowania przedniej owiewki. Główne skrzypce gra tutaj stelaż, który przywodzi na myśl stare motocykle sportowe, ale jednocześnie nie przeszkadza w obsłudze stacyjki i wyświetlacza. Owiewka jest zaczepiona przy użyciu zawleczek, które sprawiają wrażenie surowych i niedbałych, ale jednocześnie zaprojektowanych w bardzo przemyślany sposób. Kilka razy tak się nad nimi zamyśliłem, że prawie przegapiłem zielone światło na sygnalizatorze...
Mistrzowska gra na sentymentach
Obecnie wielu motocyklistów decyduje się na zakup maszyn segmentu modern classic. Yamaha określa go mianem Sport Heritage. Niezależnie od nazwy, Yamaha XSR900 GP ma wszystko, czego potrzeba, jeżeli szukasz motocykla, którym będziesz mógł stylowo pojeździć po mieście lub pokazać komuś na torze, że nie należy oceniać książki po okładce.
Yamaha XSR900 GP dobrze wygląda, doskonale przyspiesza, płynnie się prowadzi i na dodatek jest też dobrze wyceniona, bo za motocykl trzeba zapłacić 62 tys. zł. To niewiele za to, co oferuje. Oczywiście cena wzrośnie, jeśli skusisz się na dodatki. Tu warto zwrócić uwagę na pakiet, który obejmuje sportowy wydech i dolną owiewkę w kolorze nadwozia. Jego koszt to 12 tys. zł.
Jeżeli drzemią w tobie dwa wilki - sportowy gadżeciarz i melancholijny hipster, to Yamaha XSR900 GP jest po prostu bezkonkurencyjna.
Yamaha XSR900 GP Dane Techniczne
typ silnika | 3-cylindrowy, 4-suwowy, chłodzony cieczą, DOHC, 4-zaworowy |
pojemność | 889 cm³ |
średnica i skok tłoka | 78,0 mm x 59,1 mm |
stopień sprężania | 11,5 : 1 |
moc maksymalna | 87,5 kW (119,0 KM) przy 10 000 obr./min |
maksymalny moment obrotowy | 93,0 Nm (9,5 kgf/m) przy 7000 obr./min |
układ smarowania | Mokra miska olejowa |
typ sprzęgła | Mokre, wielotarczowe |
układ zapłonu | TCI |
układ rozrusznika | Elektryczny |
skrzynia biegów | Z kołami w stałym zazębieniu, 6-biegowa |
napęd końcowy | Łańcuch |
układ przedniego zawieszenia | Widelec teleskopowy |
skok przedniego zawieszenia | 137 mm |
układ tylnego zawieszenia | Wahacz, |
skok tylnego zawieszenia | 130 mm |
hamulec przedni | Podwójny, hydrauliczny tarczowy, Ø 298 mm |
hamulec tylny | Hydrauliczny jednotarczowy, Ø 245 mm |
opona przednia | 120/70ZR17M/C (58W) (Tubeless) |
opona tylna | 180/55ZR17M/C (73W) (Tubeless) |
długość całkowita | 2 155 mm |
szerokość całkowita | 860 mm |
wysokość całkowita | 1 115 mm |
wysokość siodełka | 810 mm |
rozstaw kół | 1 495 mm |
minimalny prześwit | 135 mm |
masa z obciążeniem | 193 kg |
pojemność zbiornika paliwa | 14 l |
pojemność zbiornika oleju | 3,4 l |
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze