tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Yamaha WR 250X - Supermoto dla ka¿dego
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 950
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Yamaha WR 250X - Supermoto dla ka¿dego

Autor: Micha³ "Sabathius" Bo¿a³ek 2008.11.14, 10:53 2 Drukuj

Już na pierwszy rzut oka motocykl ten wygląda jak rasowe Supermoto

Jesień. Szaro, zimno i deszczowo. My jednak nie odpoczywaliśmy i wrzuciliśmy na ruszt debiutanta Yamahy na 2008 rok, WR 250X. Japońska fabryka chwali się, że jest to motocykl uniwersalny. Niewiele się zastanawiając, postanowiliśmy zweryfikować tą tezę, przygotowując potrawkę z WR-ki na trzy różne sposoby. Która z nich okazała się najbardziej smakowita?

NAS Analytics TAG

Wersja sztandarowego produktu klasy enduro Yamahy ma już kilka odmian pojemnościowych. Pisaliśmy o podstawowej i najlepiej znanej wersji F, pisaliśmy o modelu 250R teraz przyszedł czas na wersję X.

Na pierwszy rzut oka motocykl ten wygląda jak rasowe Supermoto. Yamaha wzbrania się jednak przed konkretnym jego zaszufladkowaniem. Tak jak wersja R była przeznaczona głównie na szutry i lekki teren, aczkolwiek spokojnie radziła sobie na nawierzchni asfaltowej, tak przy wersji X sytuacja została odwrócona. Wersje różnią się oczywiście kołami, charakterystyką zawieszenia oraz średnicą przedniej tarczy hamulcowej.

Miejski zabójca

Chyba każdy zmotoryzowany w naszym kraju odczuł dotkliwe skutki zwiększającej się ilości pojazdów mechanicznych. Nawet te „tysiące kilometrów" dróg budowanych co rok, przynajmniej w przekonaniu każdego kolejnego ministra infrastruktury, nie pomagają. Korki, od dawna znane mieszkańcom większych metropolii, pojawiają się z coraz większą częstotliwością już nawet w małych miastach. My, jako brać jednośladowa jesteśmy oczywiście w dużo lepszej sytuacji, jednak nawet tutaj znajdą się metody lepsze i „lepsiejsze".

Co tak naprawde liczy się w miejskiej dżungli? Nie mamy tutaj 185KM z dużych litrowych motocykli pozwalających osiągnąć im prędkości prawie 0.3 Macha. Nie mamy dużej ilości kufrów do przewożenia całego swojego dobytku. Mamy za to motocykl, który poręcznością może równać się z małymi skuterami, zostawiając je jednak daleko w tyle pod względem ilości mocy dostępnej pod prawym nadgarstkiem.

Właśnie dlatego WRka w pełni zasługuje na miano zabójcy... korków. Pomimo iż nie popieramy agresywnej i niebezpiecznej jazdy „na żyletkę" pomiędzy innymi użytkownikami dróg, to jednak rozważny motocyklista, uzbrojony w WR250X będzie w stanie w bezpieczny i niewymuszony sposób znaleźć drogę poprzez miejską dżunglę. Przydatność motocykla na naszych wspaniałych drogach dobrze obrazuje cytat Dariusza Rosika, aktualnego zdobywcy srebrnego Pucharu PZM: „Gdy normalny kierowca stwierdzi, że na daną drogę bez terenowego UAZa nie ma co się wpychać, WRka wciągnie ją jak czoperowiec piwko". Pełny zestaw homologacyjny zwiększa wagę, lecz gwarantuje, że wynik spotkań z przedstawicielami władzy będzie zależał tylko od czynnika znajdującego się powyżej kanapy.

A może tak w lewo, a może tak w prawo?

A co zrobić, gdy dostaniemy już uczulenia na korki, asfalt i cały ten miejski zgiełk? Mała WRka i tu nas zaskoczy ponieważ ze zwinnego mieszczucha w oka mgnieniu transformuje się w maszynkę pozwalającą, może jeszcze nie szaleć, ale na pewno pewnie przejechać przez umiarkowanie zróżnicowany teren. Typowo drogowe opony nie zapewnią tyle przyczepności, co ich uniwersalny odpowiednik w wariancie WR250R, jednak mała masa oraz miękka charakterystyka zawieszenia powodują, że jazda w terenie nie jest tylko walką o przetrwanie, lecz staje się całkiem ciekawym, nowym doświadczeniem.

„Ćwiartka" na torze wyścigowym...

Pomimo, iż ani Mistrzostwa Polski Supermoto, ani żadne inne rodzime wyścigi motocyklowe nie oferują klasy dla czterosuwowych motocykli o pojemności 250cm3, sprawdziliśmy jak bohater naszego testu sprawdzi się w bardziej ekstremalnych warunkach. Moc maszyny jest oczywiście pojęciem względnym. Zważywszy, że na zachodzie zawody Supermoto są organizowany już w klasach Junior 85cm3, można przypuszczać i mieć nadzieję, że motocykle pokroju WR250X także i u nas znajdą dla siebie klasę wyścigową.

Torowy test motocykla jeszcze mocniej potwierdził uniwersalny charakter klasy X. Motocykl dosyć pewnie trzymał się trasy, jednak miękkie zawieszenie uniemożliwiało wykorzystanie w pełni możliwości układu hamulcowego, a także powodowało niestabilność tyłu przy głębszych przechyłach. Próba ta była tylko wisienką na torcie, pozwoliła nam jednak na szersze zrozumienie i opisanie właściwości tego motocykla. Szybsza jazda na zamkniętym kawałku toru pozwoliła nam na zaobserwowanie i analizę możliwych modyfikacji, które poprawią jego charakterystykę podczas zwykłej miejskiej jazdy.

Dla każdego coś dobrego

Zamiarem inżynierów w fabryce Yamahy było stworzenie motocykla dla ludzi jeżdżących głównie po mieście, często w krokach, jednak nie mających ochoty przesiadać się na skuter.

Zadanie to zostało spełnione wyśmienicie. Z drugiej strony  WR 250X nie może być traktowany jako motocykl terenowy, aczkolwiek wypady w zielone nie będą mu obce.

Pomimo niewątpliwych zalet, motocykl nie jest idealny. Głównym felerem wersji X jest zawieszenie, które pomimo twardszej charakterystyki w stosunku do modelu R, nadal jest zbyt miękko zestrojone. Mała pompa oraz zacisk hamulcowy, wyjęte wprost z modelu enduro, nie dają w pełni wykorzystać przyczepności i pomimo większej tarczy nie pozwalają na pewne i dobrze dozowane opóźnienia. To w połączeniu z głęboko dobijającym przodem bardzo utrudnia hamowanie. Wymiana oleju w przednim zawieszeniu na gęstszy (12.5-15W) usuwa problem z nurkowaniem i znacznie ułatwia jazdę po asfalcie.

Kolejnym mankamentem, aczkolwiek o mniejszym znaczeniu, są lusterka, które nie pozwalają dobrze zorientować się w sytuacji za plecami kierującego. Dodatkowo, są bardzo filigranowe i prawdopodobnie nie przeżyją nawet upadku na parkingu. Cała reszta motocykla jest oczywiście bazowana na sprawdzonej wersji terenowej,  o ogromnej wytrzymałości na uszkodzenia. Ostatnią niewielką niedogodnością, podchodzącą bardziej pod kategorie gustu, jest za długi przedni błotnik, który nie przystoi maszynie Supermoto.

Maszyna nie wykazuje nadmiernego apetytu na benzynę. Czterozaworowy silnik o niezbyt wyśrubowanej charakterystyce, dodatkowo zaopatrzony we wtrysk paliwa, jest w stanie zadowolić się tylko 4 litrami benzyny na 100 kilometrów. Jak przystało na maszynę uliczną, przewidziano możliwość jazdy w dwie osoby, jednak należy bardziej traktować rozwiązanie to jako dorywcze z powodu małych gabarytów, wagi i mocy motocykla. W odróżnieniu od modeli wyczynowych z gałęzi WR oraz YF nie znajdziemy tutaj kopniaka, starter elektryczny sprawdza się jednak wyśmienicie.

Podsumowanie

Pierwsze kroki Yamahy w kierunku Supermoto należy uznać za bardzo udane. Maszyna jest ultra łatwa w prowadzeniu i świetnie nadaje się na nasze zapchane ulice. Do szczęścia brakuje lepszych zacisków hamulcowych i twardszego zawieszenia, poprawa charakterystyki tego ostatniego na szczęście nie jest dosyć skomplikowana. Z niecierpliwością czekamy na dalsze kroki japońskiego producenta w tym kierunku. Po wycofaniu flagowego ulicznego modelu Supermoto ze stajni konkurencyjnego japońskiego producenta, Yamaha dostała możliwość przejęcia przynajmniej części rozwijającego się rynku drogowych Supermoto.

Plusy:

+ zwinny, mały, bardzo dobrze wyważony
+ moc w zupełności wystarczająca do jazdy po mieście
+ prowadzi się jak duży rower
+ kompletny zestaw narzędzi
+ 6 biegów
+oszczędny wtrysk paliwa
+/- brak kopniaka, starter elektryczny działa dobrze
+/- możliwość jazdy w 2 os(czysto teoretyczna)

Minusy:

- małe, delikatne lusterka
- za miękko zestawione zawieszenie na asfalt
- za mały zacisk i pompa hamulcowa (prosto z wersji terenowej)
- za długi błotnik przedni
- kiepskie standardowe opony

Film
Pozostałe filmy:
Yamaha WR 250X po miescie
Yamaha WR 250X w terenie

Dane techniczne:

Model Yamaha WR250X
Silnik
Typ silnika: Chłodzony cieczą, 4-suw, DOHC, 4-zawory
Pojemność skokowa: 250 cc
Średnica x skok tłoka: 77.0 X 53.6 mm
Stopień sprężania: 11.8:1
Moc maksymalna: 22.6 kW (30.7 KM) @ 10,000 rpm
Maksymalny moment obrotowy: 23.7 Nm (2.42 kg-m) @ 8,000 rpm
Smarowanie: Mokra miska olejowa
Gaźnik: Elektryczny wtrysk paliwa
Sprzęgło: Mokre
Układ zapłonowy: TCI
Starter: Elektryczny
Układ przeniesienia napędu: 6-biegów
Przeniesienie napędu: Łańcuch
Pojemność zbiornika paliwa: 7.6 L
Objętość miski olejowej: 1.5 L
Podwozie
Podwozie: Kołyskowa
Zawieszenie przód: Widelec teleskopowy
Skok zawieszenia przód: 270 mm
Zawieszenie tył: Wahacz
Skok zawieszenia tył: 265 mm
Hamulec przód: Pojedynczy tarcza, Ø 298 mm
Hamulec tył: Pojedynczy tarcza, Ø 230 mm
Opona przód: 110/70R17M/C 54H
Opona tył: 140/70R17M/C 66H
Wymiary
Długość (mm): 2,115 mm
Szerokość (mm): 810 mm
Wysokość (mm): 1,190 mm
Wysokość siedzenia (mm): 895 mm
Rozstaw osi (mm): 1,425 mm
Min. prześwit (mm): 265 mm
Masa pojazdu w stanie suchym (kg): 128 kg

Tapeta na pulpit Yamaha WR 250X

yamaha wr250 poslizg kontrolowany yamaha wr250 i adriana
yamaha wr250 przod yamaha wr250 chlodnica
yamaha wr250 tarcza przod yamaha wr250 przedni zacisk
NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
yamaha wr250 zjazd
yamaha wr250 bokiem
yamaha wr250 w ruchu
yamaha wr250 zakret
yamaha wr250 w zlozeniu
yamaha wr250 przechyl
yamaha wr250 na rondzie
yamaha wr250 adriana prezentuje
yamaha wr250 po zabawach
yamaha wr250 relaks
yamaha wr250 na kamieniach
yamaha wr250 strefa
yamaha wr250 hamulec i tarcza tyl
yamaha wr250 podnozek
yamaha wr250 tylnie lampy
yamaha wr250 wydech
yamaha wr250 silnik
yamaha wr250 zegary
yamaha wr250 logo naklejka
yamaha wr250 pod wiaduktem
yamaha wr250 z goreczki
yamaha wr250 i ada
yamaha wr250 walizka serwisowa
yamaha wr250 mechanika bok
Komentarze 2
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    motul belka motocykle 950
    NAS Analytics TAG
    na górê