Uwaga na fa³szywe zbiórki! Jak bezpiecznie pomagaæ ofiarom powodzi
W obliczu ostatnich powodzi, które spowodowały ogromne straty na wielu obszarach kraju, zarówno służby, jak i obywatele włączają się w działania na rzecz wsparcia poszkodowanych. Wielu mieszkańców zalanych terenów potrzebuje pilnej pomocy w postaci żywności, środków higienicznych oraz sprzętu do osuszania budynków. Ale to niestety także żer dla oszustów.
Na licznych stronach internetowych pojawiły się zbiórki, których celem jest wsparcie ofiar powodzi. Niestety, w tak trudnych chwilach zawsze znajdują się osoby, które próbują wykorzystać sytuację do własnych, nieuczciwych celów. Policja apeluje o czujność i ostrzega przed oszustami, którzy mogą próbować wyłudzić pieniądze pod pretekstem organizowania zbiórek charytatywnych.
W trakcie trwającego kryzysu służby ratownicze i policja nieustannie monitorują sytuację, dbając o bezpieczeństwo mieszkańców. Pomagają w ewakuacjach, udrażniają drogi dojazdowe i zabezpieczają tereny. W obliczu tak wielkich wyzwań policja zwraca również uwagę na ryzyko związane z fałszywymi zbiórkami pieniędzy, które mogą pojawić się w sieci.
Oszuści często wykorzystują ludzkie współczucie i chęć pomocy, by wzbogacić się na cudzym nieszczęściu. Zdarza się, że zakładają fałszywe strony internetowe, podszywając się pod organizacje charytatywne, wysyłają podejrzane wiadomości SMS czy dzwonią, udając przedstawicieli instytucji pomocowych. Aby uniknąć takiej sytuacji, kluczowe jest dokładne sprawdzanie wiarygodności organizacji, na które zamierzamy przekazać środki. Należy upewnić się, że fundacja działa legalnie i przejrzyście rozlicza zebrane pieniądze.
Jak uniknąć oszustwa? Oto kilka wskazówek:
Wspieraj renomowane organizacje - Decydując się na pomoc, najlepiej wybierać znane fundacje i organizacje, które mają ugruntowaną pozycję i doświadczenie w organizowaniu pomocy humanitarnej.
Unikaj podejrzanych zbiórek - Zrezygnuj z przekazywania środków na rzecz mało znanych instytucji lub prywatnych zbiórek, chyba że organizowane są przez osoby, którym naprawdę ufasz.
Nie wpuszczaj obcych do domu - Nigdy nie przekazuj darów ani pieniędzy osobom, które pukają do Twoich drzwi pod pretekstem zbiórki. Tego typu działania są często wykorzystywane przez oszustów.
Zachowaj ostrożność w kontaktach telefonicznych - Oszuści często próbują manipulować rozmowami telefonicznymi, przekonując, że konieczne jest szybkie przekazanie środków finansowych. W takich sytuacjach nie daj się zmanipulować i zachowaj spokój.
Nie wypłacaj pieniędzy w pośpiechu - Informacje o rzekomych problemach z kontami bankowymi, blokadami środków czy awariami systemów bankowych to popularne metody oszustów. Zawsze weryfikuj takie informacje u źródła, kontaktując się bezpośrednio z bankiem.
Pamiętajmy, że w trudnych czasach, takich jak powódź, chęć niesienia pomocy jest naturalna, jednak warto działać rozsądnie i unikać pułapek zastawionych przez nieuczciwe osoby. Sprawdzenie wiarygodności organizacji, z którą zamierzamy współpracować, to podstawowy krok, który pozwoli nam mieć pewność, że nasza pomoc trafi do tych, którzy rzeczywiście jej potrzebują, a nie do kieszeni oszustów. Jednocześnie nie zniechęcamy absolutnie od oddolnych działań na rzecz poszkodowanych przez powódź. Każdy może pomóc i każda pomoc się przyda. Linki do aktualnych, oficjalnych zbiórek znajdziecie m.in. w naszym materiale pod tym adresem.
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze