Twój motocykl to kopciuch? Spokojnie, Polacy opracowali asfalt poch³aniaj±cy spaliny i py³y
Kajków to teraz pierwsza miejscowość w Polsce, gdzie drogi służą nie tylko do komunikacji, ale również do oczyszczania powietrza.
Nowoczesna technologia jest dziełem zespołu naukowców Politechniki Gdańskiej oraz specjalistów Orlenu. Na czym polega metoda?
Przede wszystkim rzeczywiście jest skuteczna. Badania wykazały redukcję wielu groźnych dla życia i zdrowia substancji, w tym aż o 40 procent tlenków azotu oraz lotnych związków organicznych i 25 procent niezwykle niebezpiecznego benzopirenu zwanego również "cichy zabójcą".
Benzopiren (benzo(a)piren) jest jednym z najgroźniejszych składników smogu, a dzięki płaskiej strukturze jest w stanie ulokować się pomiędzy poszczególnymi zasadami azotowymi naszego DNA. Mówią prościej, jest silnie rakotwórczy.
Czym różni się specjalny asfalt od zwykłego? W procesie produkcji wykorzystany jest materiał fotokatalityczny opracowany przez badaczy Politechniki Gdańskiej i Centrum Badawczo-Rozwojowe Orlen. Materiał ów powoduje, że niebezpieczne związki ulegają rozkładowi pod wpływem światła słonecznego.
Po testach w laboratorium konieczne są badania z praktycznym zastosowaniem materiału. W miejscowości Kajkowo niedaleko Ostródy przygotowany został testowy odcinek drogi o długości jednego kilometra. Będzie teraz badany za pomocą czujników, które mierzą zanieczyszczenia na drodze oraz tuż przy niej.
Na wyniki trzeba poczekać rok. Dopiero wtedy będzie wiadomo, czy ekoasfalt na pewno trafi do produkcji.
Komentarze 0
Poka¿ wszystkie komentarze