tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM na rok 2025. Legenda powraca
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM na rok 2025. Legenda powraca

Autor: £owca 2024.11.05, 10:00 Drukuj

Suzuki nie zwalnia tempa i na rozpoczynających się dziś targach EICMA w Mediolanie wraca z modelami, które przez długi okres stanowiły mocny punkt oferty koncernu z Hamamatsu - uniwersalnymi jednocylindrowcami. Tak, DR-Z400S i DR-Z400SM wracają w wielkim stylu i w nowym wcieleniu.

Te dwie nowości to Suzuki DR-Z4S i supermoto DR-Z4SM. Jak czytamy w materiale prasowym Suzuki pierwsza z nich bez problemu sprawdzi się z daleka od utwardzonych dróg i w terenie. Druga to typowe supermoto, czyli odmiana SM najlepiej sprawdzi się w szybkiej jeździe na krętych asfaltowych drogach, albo na ciasnym i krętym, trudnym technicznie torze.  Motocykle te stanowić będą bardzo ciekawą ofertę dla tych wszystkich, którzy poszukują uniwersalnych wszędołazów, najlżejszych opcji w segmencie Adventure, bazy na amatorski motocykl rajdowy, a w przypadku wersji 4S - przystępnego Supermoto na miasto i pobliski tor kartingowy.

NAS Analytics TAG

Wprawne oko dostrzeże podobieństwa obu nowych modeli do Suzuki DR-Z400S i DR-Z400SM. Pierwsza z wymienionych maszyn zadebiutowała w roku 2000 i błyskawicznie zyskała ogromną popularność. "DR-Z400S" chwalono za łatwość i precyzję prowadzenia oraz osiągi (źródło napędu - jednocylindrowe jednostki o pojemności 398 cm3, chłodzone cieczą, z rozrządem DOHC). Dzięki sporej mocy i wysokiemu momentowi obrotowemu Suzuki DR-Z400S stał się jedną z ikon klasy dual sport. Co niezwykle ważne, silniki tych Suzuki były bezawaryjne, podatne na tuning i wyróżniały się niskim zużyciem paliwa. Jednocylindrowe jednostki szybko podbiły serca miłośników jazdy w terenie, a motocykl zaskakiwał naprawdę uniwersalnym charakterem.

W 2005 roku do oferty dołączyło Suzuki DR-Z400SM. Motocykl miał ten sam silnik, co w DR-Z400S, ale był dedykowany głównie miłośnikom jazdy po asfalcie - wyposażono go w regulowany widelec upside-down i 17-calowe koła z oponami, w których bieżnik był typowo drogowy. Suzuki DR-Z400SM często i chętnie wykorzystywano na torach supermoto.

Oba modele cieszyły się ogromną popularnością na całym świecie, ale wraz ze zmieniającymi się przepisami w wielu krajach przestały odpowiadać normom dopuszczającym do rejestracji i legalnego poruszania się po drogach publicznych. Suzuki wymagały nie tyle odświeżenia, co poważnych zmian dostosowujących maszyn do nowych rynkowych wymagań. W efekcie zmian Suzuki może się pochwalić dwoma nowymi modelami, które otrzymują oznaczenie DR-Z4S i DR-Z4SM. Obydwa nie tylko spełniają normy emisji Euro 5+, ale też najnowsze przepisy dotyczące układów hamulcowych i poziomu emisji hałasu oraz wymagania systemów diagnostycznych OBD II. W tym celu konstruktorzy Suzuki m.in. gruntownie przeprojektowali silnik. Przede wszystkim zmieniono jego charakterystykę, aby zagwarantować duży moment obrotowy dostępny w całym zakresie obrotów i dać kierowcy jak największą kontrolę nad przekazywaniem mocy oraz odpowiednią reakcję na gaz. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wtrysk paliwa oraz zamontowanie elektronicznie sterowanej przepustnicy. W nowych modelach użyto zaawansowanych systemów wspomagających jazdę Suzuki Intelligent Ride System (S.I.R.S.). Należą do nich: Suzuki Drive Mode Selector (SDMS) i Suzuki Traction Control System (STCS) z trybem G (Gravel).

Motocykle Suzuki DR-Z4S/SM wyposażono w nowe ramy (z dwiema belkami wzmacniającymi w górnej części w miejsce dotychczas stosowanej belki pojedynczej) oraz nowe wahacze. Większa sztywność całej konstrukcji ma wpływ na poprawę prowadzenia, większą stabilność oraz dokładniejszą reakcję na ruchy kierownicą. Stalowa rama jest przy tym wystarczająco elastyczna, aby znakomicie pochłaniać drgania podczas jazdy na nierównościach lub w terenie.

Oba modele wyposażono w przednie i tylne zawieszenie KYB, o dużym skoku. W Suzuki DR-Z4S widelec jest tak zestrojony, by zapewnić komfort i precyzję prowadzenia także w terenie. Natomiast w Suzuki DR-Z4SM priorytetem jest sportowa dynamika, typowa dla supermoto.

Różnice w filozofii obu maszyn Suzuki wymusiły zastosowanie nieco innych układów hamulcowych - wersja supermoto ma większą tarczę hamulcową w przednim kole, o średnicy 310 mm, a w Suzuki DR-Z4S tarcza przednia ma średnicę 270 mm. W obu przypadkach motocykle wyposażono w nowoczesny układ ABS firmy Bosch, który umożliwia zmianę parametrów pracy. Suzuki DR-Z4S jest pierwszym motocyklem japońskiej marki, w którym ABS można wyłączyć  w obu kołach jednocześnie.

Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM łączą osiągi z łatwością prowadzenia. Gwarantują przyjemność i zarazem radość z jazdy.

Nowe Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM - w skrócie

Silnik

  • Gruntownie zmodernizowany, jednocylindrowy, czterozaworowy silnik DOHC o pojemności 398 cm3, zapewnia płynne i łatwo kontrolowane przekazywanie mocy już od najniższych obrotów.
  • Nowy układ wtrysku paliwa ułatwia rozruch, a dzięki 10-otworowym wtryskiwaczom poprawiono wydajność procesu spalania.
  • Układ wydechowy - z dwustopniowym katalizatorem i sondą Lambda - spełnia najnowsze normy emisji hałasu oraz spalin Euro 5+.
  • Dwie świece zapłonowe gwarantują wysoką sprawność procesu spalania i osiągi w całym zakresie pracy silnika.
  • Tytanowe zawory ssące i zawory wydechowe (wypełnione sodem) wprowadzono dla zredukowania masy tych elementów, a także poprawienia ich chłodzenia oraz dla większej swobody przy projektowaniu profili krzywek układu rozrządu. Nowe profile krzywek wałków rozrządu to także większe wartości momentu obrotowego szczególnie w zakresie niskich obrotów.
  • Elektronicznie sterowana przepustnica ma średnicę 42 mm, co gwarantuje świetną charakterystykę mocy i zapewnia precyzyjną reakcję na ruch manetki gazu.
  • System wspomagania sprzęgła Suzuki (SCAS) ułatwia obsługę sprzęgła w każdych warunkach (także w jeździe w terenie), wpływa również na poprawę płynności oraz precyzję zmiany biegów.

Podwozie

  • Nowa rama kołyskowa jest wykonana ze stali, ma rozbudowaną górną część (dwie zamiast jednej belki), i bez problemów sprawdzi się w najtrudniejszych warunkach drogowych.
  • Lekki aluminiowy tylny stelaż.
  • Obu modele Suzuki DR-Z4S/SM prowadzą się łatwo i precyzyjne, dzięki zawieszeniom   firmy KYB o długim skoku i dostosowanej do stylu jazdy charakterystyce tłumienia.
  • Szersze podnóżki umożliwiają doskonałą kontrolę w terenie, zarówno siedząc jak w jeździe na stojąco.
  • Nowy kompaktowy, lekki zbiornik paliwa ma pojemność 8,7 litra.

Funkcje SUZUKI INTELLIGENT RIDE SYSTEM (S.I.R.S.):

  • Suzuki Drive Mode Selector (SDMS) umożliwia wybranie jednej z trzech charakterystyk pracy silnika.
  • Tryb G (Gravel) dopuszcza poślizg tylnego koła podczas jazdy w terenie, co pomaga poprawić  osiągi np. na szutrach.
  • DR-Z4S to pierwszy seryjny model Suzuki z systemem ABS, który można wyłączyć w obu kołach. Zarówno Suzuki DR-Z4S, jak i DR-Z4SM mają jednak możliwość ustawienia trybu "Rear ABS OFF", który wyłącza działanie systemu tylko w tylnym kole.
  • Elektronicznie sterowana przepustnica Suzuki (Ride-by-Wire) gwarantuje dokładną i precyzyjną reakcję na ruch manetki gazu.
  • Uruchomienie silnika tylko jednym szybkim naciśnięciem przycisku rozrusznika.

Wyposażenie elektryczne:

  • Kompaktowy panel wskaźników LCD.
  • Pojedynczy, kompaktowy reflektor LED.
  • Przełączniki na kierownicy gwarantujące intuicyjną obsługę menu.

Stylistyka:

  • Minimalistyczny design podkreśla wizerunek nowoczesnego motocykla.
  • Na ulicy nowe Suzuki odróżniają duże płaskie powierzchnie owiewek poprzecinane ostrymi krawędziami.
  • Detale wyeksponowano, aby podkreślić nowoczesny design jednośladów z Hamamatsu.
  • Motocykle będą oferowane w czterech wariantach malowania: Suzuki DR-Z4S - Champion Yellow No. 2 / Solid Special White No. 2 (C1C) i Solid Iron Gray (YUD), a Suzuki DR-Z4SM  - Sky Gray (Q1T) i Solid Special White No. 2 (30H)

PODSTAWOWE DANE TECHNICZNE

  DR-Z4S DR-Z4SM
Długość całkowita 2270 mm 2195 mm
Szerokość całkowita 885 mm 885 mm
Wysokość całkowita 1235 mm 1190 mm
Rozstaw osi 1495 mm 1465 mm
Prześwit 300 mm 260 mm
Wysokość siedzenia 920 mm 890 mm
Masa własna 151 kg 154 kg
Silnik 4-suwowy, jednocylindrowy, chłodzony cieczą, rozrząd DOHC
Śr. cyl. x skok tłoka 90 mm x 62,6 mm
Pojemność skokowa 398 cm3
Stopień sprężania 11.1:1
Zasilanie Wtrysk paliwa
Rozrusznik Elektryczny
System smarownia Z suchą miską olejową
Skrzynia biegów O pięciu przełożeniach
Zawieszenia Z przodu teleskopowy upside-down, sprężyna śrubowa, tłumienie olejowe
Z tyłu centralny amortyzator, sprężyna śrubowa, tłumienie olejowe
Kąt głowki ramy / Wyprzedzenie 27.5°/109 mm 26.5°/95 mm
Hamulce Z przodu Tarczowe Tarczowe
Z tyłu Tarczowe Tarczowe
Opony Z przodu 80/100-21M/C 51P, dętkowe 120/70R17M/C 58H, dętkowe
Z tyłu 120/80-18M/C 62P, dętkowe 140/70R17M/C 66H, dętkowe
Układ zapłonowy Elektroniczny
Pojemność zbiornika paliwa 8,7 l
Pojemność oleju (przy wymianie) 1,9 l
Średnie zużycie paliwa 28.4 km/L (3.5 L/ 100 km)
wg WMTC
29.4 km/L (3.4 L/ 100 km)
wg WMTC
Emisja CO2 82 g/km wg  WMTC 80 g/km wg  WMTC
         
NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê