Sposoby na nowy taryfikator mandatów. Kierowcy sięgają po aplikacje na telefon
Operator aplikacji Yanosik opublikował dane z pierwszego kwartału 2022 r. Pokazują nie tylko zwyczaje kierowców, ale przede wszystkim wzrost zainteresowania oprogramowaniem, które nie tylko pokazuje obowiązujące na danym odcinku drogi ograniczenie prędkości, ale także ostrzega przed policją i radarami.
W pierwszych trzech miesiącach 2022 r. średnia dzienna liczba kilometrów przejechanych przez użytkowników aplikacji Yanosik wzrosła o około 10 mln miesięcznie. W styczniu dołączyło 188 proc. więcej użytkowników niż w 2021 r. W lutym było to 86 proc., a w marcu liczba korzystających wzrosła o 36 proc. Jak informuje cytowana przez Interię rzecznik prasowa Yanosika, Julia Langa - po wprowadzeniu nowego taryfikatora kierowcy uruchamiają aplikację nawet na krótkich odcinkach nie przekraczających 5 km.
Jak wygląda zmiana zachowań? Okazuje się, że takowej nie ma. Różnice w liczbie kierowców jeżdżących zgodnie z przepisami pomiędzy pierwszym kwartałem 2021 i 2022 r. są minimalne. Na przykład w styczniu 2021 r. 69,26 proc. kierowców jeździło w obszarze niezabudowanym zgodnie z przepisami, a w styczniu 2022 r. odsetek ten wynosił 70,11 proc. Największa poprawa nastąpiła w obszarze zabudowanym, gdzie w styczniu i marcu 3 proc. więcej kierowców jeździło zgodnie z ograniczeniami prędkości.
Niedawno publikowaliśmy również dane dotyczące wypadków i okazuje się, że nowy taryfikator nie zadziałał, jak tego oczekiwano. Kierowcy się przyzwyczaili do widma wysokich kar, a liczba wypadków i ofiar śmiertelnych w styczniu i lutym wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarzePodnoszenie wysokości mandatów działa dobrze tylko na ego policjantów i samopoczucie polityków. Nic po za tym. Jeśli chce się zwiększyć bezpieczeństwo to trzeba wrócic do rozdzielenia ruchu ...
Odpowiedz