tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Romet RCR 125: opis, zdjęcia, dane techniczne modelu na rok 2023
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Romet RCR 125: opis, zdjęcia, dane techniczne modelu na rok 2023

Autor: Andrzej Sitek 2023.04.06, 09:31 Drukuj

Nowy Romet RCR 125 to jednoślad klasy cruiser, którym można podróżować posiadając jedynie prawo jazdy kategorii B przynajmniej od trzech lat lub A1. Ale to nie jest zabawka dla dzieci, a prawdziwy motocykl, który poza mniejszym silnikiem i mocą, niewiele odbiega od swych potężniejszych braci. Jako jeden z nielicznych w tej pojemności, posiada bowiem silnik, który ma dwa cylindry w układzie V.

RCR V2 to ulepszona wersja znanego już motocykla, która dołączyła do oferty Rometa i uzupełniła rodzinę klasyków wyposażonych w chłodzone cieczą silniki o pojemności 125 cm3. W tej chwili należą do niej UM Renegade Commando, UM Renegade Commando Classic, UM Renegade Commando Classic Deluxe, UM Renegade Freedom i UM Renegade Vegas.

NAS Analytics TAG

Romet RCR 125 V2 pojawił się wraz z inną nowością, czyli modelem Benda Chinchilla 125, która jest jednym z nielicznych przedstawicieli rodziny 125 cm3 z przeniesieniem napędu za pomocą paska, czyli słynnym patentem stosowanym od dekad w H-D. Nowy Romet RCR 125 V2 ma natomiast napęd przenoszony klasycznym łańcuchem.

Mały silnik, sporo mocy

Dwucylindrowy, czterosuwowy silnik RCR 125 jest chłodzony cieczą i generuje 10,2 kW mocy, czyli  13,88 KM. RCR 125 nie ma problemu z przekroczeniem bariery 100 km/h. Setka na liczniku to całkiem sporo, a dla motocykli w tej klasie pojemności i typu pojazdów w zasadzie nie trzeba więcej. Oczywiście, silnik spełnia wyśrubowane normy emisji spalin Euro 5, a sześciostopniowa skrzynia biegów pozwala optymalnie wykorzystać możliwości tego nietuzinkowego silnika.

Pozycja za kierownicą powinna być wygodna dla większości użytkowników o standardowych rozmiarach, środek ciężkości umiejscowiony jest nisko, co ułatwia sterowanie w miejskiej dżungli.

Większe bezpieczeństwo

Przednie zawieszenie to masywny, zresztą jak cały motocykl, wariant upside-down oraz klasyczny zestaw amortyzatorów tylnej sekcji. Pewne i szybkie zatrzymanie motocykla gwarantują tarczowe, hydrauliczne hamulce z układem CBS. W wersji modelowej na rok 2023 na przednim kole znajduje się pojedyncza tarcza i dwutłoczkowy zacisk, natomiast równocześnie poprawiono cały układ odpowiedzialny za hamowanie, wymieniono również amortyzatory, co podniosło wydajność i skuteczność hamowania.

Oświetlenie w technologii LED, sprawia że i więcej widzimy i jesteśmy bardziej widoczni, a to z oczywistych powodów znacząco wpływa, zarówno na komfort prowadzenia po zmroku, jak i na bezpieczeństwo.

Nie taki mały

Wymiary RCR to 2070/755/1010, a rozstaw osi wynosi 1410 mm. Motocykl waży 167 kg, a zbiornik o pojemności 15 litrów, przy średnim spalaniu na poziomie 3,5l sprawia, że nie będziemy przesadnie częstymi gośćmi na stacji paliw. Opony zastosowane w RCR 125 mają rozmiar 120/80-14 z przodu oraz 140/70-17 z tyłu.
Nowy Romet RCR 125 V2 kosztuje 19 999 zł. Oczywiście zakup nowego motocykla premiowany jest 24-miesięczną gwarancją. Warto pamiętać, że w przypadku, gdy nowy właściciel przejedzie powyżej 6 000 kilometrów w mniej niż 24 miesiące, gwarancja automatycznie się kończy.

To już nie ta sama kategoria 125 cm3

Bez wątpienia w branży motocyklowej wiele się zmienia. Po pierwsze kategoria 125 cm3 staje się coraz mocniejsza i widzimy wyraźnie, że producenci transferują technologie i rozwiązania stosowane w większych motocyklach, do tych niższych klas.  Tym samym określenie "niższe klasy" przestaje mieć sens. To po prostu motocykle o pojemności 125 cm, co w niczym im nie ujmuje.

Bez wątpienia nie będą nigdy tak wydajne i nie osiągną prędkości możliwych dla konstrukcji z silnikami o większych pojemnościach. Z drugiej strony prawdopodobnie ¾ tych pojazdów jest używanych głównie w aglomeracjach miejskich i obszarach zabudowanych, gdzie graniczną prędkością — przynajmniej zgodnie z przepisami — jest 50 km/h. Przez całą dobę.

I jeszcze jedno. Poza technologiami widzimy również lepszą jakość i wykończenie. Różnicę istnieją, ale stopniowo się zacierają. Niestety wszystko ma swoją cenę. W tym przypadku dosłownie. 125-piątki są coraz droższe. Ale na to nie mamy żadnego wpływu.

Dane techniczne

rocznik 2023
wymiary [mm] 2070/755/1010
rozstaw osi [mm] 1410
waga [kg] 167
silnik 2-cylindrowy V-twin
pojemność [ccm] 125
chłodzenie cieczą
moc max [KM] 13,8
moment obrot. [Nm/rpm] 14/6500
prędkość max [km/h] 95
rozruch elektryczny
zapłon EFI
przeniesienie napędu łańcuch
skrzynia biegów 6 biegów
sprzęgło wielotarczowe, mokre, manualne
smarowanie obieg wymuszony, mokra misa olejowa
opony przód | tył 120/80-14 | 140/70-17
zawieszenie przód USD
zawieszenie tył amortyzator olejowy
pojemność zbiornika [L] 15L
hamulec przód / tył 300 mm tarcza / 240 mm tarcza
system hamulcowy CBS
obręcze aluminiowe
rodzaj paliwa P, E5
zużycie paliwa 3.5 l/100km
Emisja CO2 81
NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę