Prywatna ³adowarka do motocykla elektrycznego. Teraz mo¿esz j± mieæ nawet w bloku
Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych wyjaśnia, jak na podstawie nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych z 24 grudnia 2021 r. można zamontować prywatną ładowarkę dla pojazdów elektrycznych w budynku wielorodzinnym.
Ładowarki do pojazdów elektrycznych można już powoli kupić nawet w elektromarketach, ale nie wszyscy wiedzą, jak skorzystać z opcji ładowania w budynkach wielorodzinnych, gdzie każdy ma wydzielone miejsce parkingowe. PSPA w prosty sposób opisało, jak można to zrobić. W pierwszym kroku właściciel mieszkania, który posiada miejsce postojowe, składa odpowiedni wniosek do zarządcy budynku. Musi też zawrzeć oświadczenie o pokryciu kosztów zakupu i montażu ładowarki. W drugim etapie zarządca zleca sporządzenie ekspertyzy, która również musi być opłacona przez wnioskodawcę. Wniosek ma być rozpatrzony w terminie 30 dni od dnia złożenia lub od momentu przedstawienia ekspertyzy.
Ważne jest, żeby wnioskodawca posiadał tytuł prawny do lokalu i stanowiska postojowego. Jeżeli więc wynajmujecie mieszkanie, to będziecie musieli dogadać się z jego właścicielem. Z odmową można się spotkać również przy negatywnym wyniku ekspertyzy, w przypadku braku oświadczenia o zobowiązaniu do pokrycia kosztów całej operacji, a także jeżeli wnioskodawca nie przedłoży zgody właściciela lokalu na instalację punktu ładowania. W lepszej sytuacji są osoby kupujące mieszkania w dopiero powstających inwestycjach. Jeżeli w budynku jest 10 miejsc lub więcej, to budynek musi być zaprojektowany w sposób umożliwiający instalację ładowarki na każdym z miejsc parkingowych. Przepis ten dotyczy również budynków remontowanych albo przebudowywanych. Powstałą też specjalna strona www.ladowarkawbloku.pl, gdzie znajdziecie opis procedury oraz wzory wniosków.
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze