Problem z brakiem pó³przewodników. Komisja Europejska wreszcie ma plan naprawczy
Podczas forum World Economic w Davos Komisja Europejska przedstawiła konkretne propozycje działań, by spróbować uniezależnić się od Azji w kwestii produkcji półprzewodników.
Komisja Europejska przyjęła dokument o nazwie European Chips Act, który składa się z rekomendacji i regulacji. Rekomendacje mają zacieśnić współpracę pomiędzy KE oraz krajami członkowskimi Unii Europejskiej, dzięki czemu łatwo będzie można wypracować doraźne środki zaradcze. W ujęciu średnioterminowym dokument ma wzmocnić działania zmierzające do zabezpieczenia dostaw. Ostatecznie wszystko ma doprowadzić do tego, że Unia Europejska będzie odpowiedzialna za 20 proc. światowej produkcji półprzewodników w 2030 r.
Według nieoficjalnych informacji na działania zostaną przeznaczone 43 mld euro z funduszy publicznych i prywatnych. Przy okazji zostaną stworzone nowe fabryki, które mają działać w ramach jednego systemu i stworzyć miejsca pracy dla wysokiej klasy specjalistów. Jak podaje Komisja Europejska, w 2018 r. branża mikro elektroniki zatrudniała ok. 455 tys. osób. Inicjatywa Chips for Europe wesprze więc nie tylko produkcję, ale także edukację i podnoszenie kwalifikacji pracowników. Z wymienionej wcześniej kwoty program Chips for Europe będzie dysponował budżetem 11 mld euro.
Komentarze 1
Poka¿ wszystkie komentarzeJak to w komunie...
Odpowiedz