Odbieranie prawa jazdy kierowcom pod lup± Trybuna³u Konstytucyjnego. Zapad³ wa¿ny wyrok dla skazanych
Jeżeli ktoś ma więcej niż jedną kategorię prawa jazdy i np. zostanie złapany podczas jazdy samochodem osobowym pod wpływem alkoholu i ukarany zakazem prowadzenia pojazdów na prawo jazdy kat. B, to automatycznie traci możliwość korzystania z pozostałych uprawnień. Według Trybunału Konstytucyjnego jest to niezgodne z ustawą zasadniczą.
Pewien mężczyzna miał prawo jazdy 11 kategorii i został zatrzymany prowadząc samochód w stanie nietrzeźwości. W ramach kary sąd orzekł pięcioletni zakaz prowadzenia pojazdów, dla których wymagane jest prawo jazdy kat. B. Jednocześnie mężczyźnie odmówiono wydania wtórnika dokumentu z kategoriami nieobjętymi zakazem. Sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego, a ten orzekł, że przepisy są niezgodne z konstytucją.
Mężczyzna argumentował, że przepis narusza zasadę zakazu dawania podwójnej kary za to samo przewinienie. Trybunał Konstytucyjny podzielił jego zdanie argumentując, że nie organ administracji nie może pozbawić prawa do odzyskania dokumentu potwierdzającego pozostałe uprawnienia, jeśli te nie zostały zatrzymane wyrokiem sądu.
"W konsekwencji organ administracji nie może pozbawić osoby posiadającej uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi określonych praw jazdy, prawa do odzyskania dokumentu potwierdzającego posiadanie tego rodzaju uprawnienia w odniesieniu do pojazdów mechanicznych, co do których nie orzeczono zakazu ich prowadzenia" - czytamy w uzasadnieniu wydanym przez TK.
Wszystko rozbija się o art. 12 ust. 2 pkt 2 i 3 Ustawy o kierujących pojazdami, który uniemożliwia korzystanie z pozostałych kategorii. To oznacza, że kłóci się z zapisami kodeksu karnego, który dopuszcza zastosowanie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych z określonej kategorii.
Trybunał Konstytucyjny napisał w orzeczeniu: "Art. 12 ust. 2 pkt 2 i 3 w związku z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2023 r. poz. 622) w zakresie, w jakim pozbawia osoby posiadające uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi określonych kategorii prawa jazdy prawa do odzyskania dokumentu potwierdzającego posiadanie tego rodzaju uprawnień odnośnie do pojazdów mechanicznych, co do których nie orzeczono wobec nich środka karnego w postaci zakazu ich prowadzenia, jest niezgodny z art. 2 oraz art. 45 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej".
To daje nadzieję zwłaszcza wielu kierowcom zawodowym, wobec których orzeczono zakaz prowadzenia np. motocykli, ale nie zablokowano możliwości prowadzenia samochodów osobowych czy ciężarowych. Jednocześnie cytowany przez Wirtualną Polskę szef Towarzystwa Trzeźwości Transportowców oraz prezes organizacji pracodawców Transport i Logistyka Polska Maciej Wroński zauważa, że dalsze korzystanie z pozostałych kategorii w przypadku osób skazanych za jazdę w stanie nietrzeźwości powinno być uwarunkowane wynikami badań lekarskich i psychologicznych. Chodzi o to, żeby mimo wszystko jednocześnie wykluczyć z ruchu drogowego osoby uzależnione od alkoholu.
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze