Nawyki szybkich zawodników. Trenuj m±drze, nie ciê¿ko
Przez lata pracy z topowymi zawodnikami, trener Robb Beams zauważył, że istnieje sześć specyficznych nawyków, które konsekwentnie występują u nich wszystkich. Te nawyki, nie tylko wpływają na szybkość i wytrzymałość na torze, ale są łatwe do regularnego stosowania dla każdego. Na pewno nie jest to gotowy przepis na sukces, ale może znacząco pomóc w drodze do niego.
1. Zarządzają swoim harmonogramem
Nie możesz zarządzać czasem, tylko sobą. Czas płynie bez względu na to, co zrobisz ze swoimi 24 godzinami. Aby jak najlepiej wykorzystać dzień, unikaj pośpiechu. Jeśli brakuje ci czasu na dotarcie na tor, rozładowanie, przygotowanie się, a następnie jazdę, nieuchronnie pominiesz rozgrzewkę, ponieważ masz za mało czasu. Nawet niewielkie skrócenie rozgrzewki może negatywnie wpłynąć na jakość jazdy. Pewnie nie raz zauważyłeś, że czujesz się lepiej pod koniec treningu niż na początku? Dzieje się tak, ponieważ w końcu jesteś rozgrzany. Jeśli masz mało czasu, pominiesz lub przynajmniej opóźnisz jedzenie po treningu, co spowoduje opóźnienie procesu regeneracji pozostawiając cię obolałym i zmęczonym. Możesz zobaczyć, jak ten codzienny problem narasta w miarę upływu tygodnia, co skutkuje mniej niż optymalnymi wynikami.
2. Dużo śpią
Sen daje organizmowi możliwość "wchłonięcia" codziennych obciążeń. Jeśli nie zregenerujesz się w pełni po każdym treningu, wpadniesz w tryb przetrenowania z negatywnymi wynikami. Staraj się spać od 8 do 9 godzin dziennie. Jeśli śpisz mniej, spójrz na swój ogólny tygodniowy harmonogram i nadaj priorytet spaniu. Będziesz zaskoczony, co stanie się z twoimi wynikami.
3. Nie przetrenowują się
Wielu uważa, że profesjonaliści trenują codziennie przez cały dzień, podczas gdy w rzeczywistości jest odwrotnie. Jak na ironię, wielu amatorów jeździ i trenuje więcej godzin w tygodniu niż zawodowcy! Z reguły zawodnicy odnoszący największe sukcesy trenują przez 60-90 minut rano, 2 godziny po zjedzeniu śniadania, i ponownie po południu przez 45-60 minut po 2-3 godzinnej drzemce i wysokiej jakości przekąsce lub smoothie. Powodem takiego działania jest umożliwienie ciału wchłonięcia i regeneracji po każdym treningu. Pamiętaj, że zawodnik nie staje się szybszy dzięki jeździe i treningom obwodowym, ale raczej dzięki jedzeniu i spaniu.
4. Jedzą co dwie godziny
Aby pomóc utrzymać niski poziom tłuszczu w organizmie zawodnika i wysoki stosunek siły do wagi, wskazane jest jedzenie jednego owoca, pokrojonego warzywa (im ciemniejszy zielony, tym lepiej) i chudego źródła białka (6-12 dag) co dwie godziny. Jedząc co dwie godziny, poziom cukru we krwi pozostaje stały, co pomaga kontrolować poziom głodu. Niski poziom głodu skutkuje mniejszą konsumpcją, zanim osiągnie się uczucie sytości. Dwie dodatkowe korzyści płynące ze spożywania świeżych owoców i warzyw co dwie godziny to to, że zawodnik zostaje wstępnie nawodniony i otrzymuje zdrową dawkę witamin i minerałów niezbędnych do produkcji energii.
5. Jedzą dużo tłuszczu i białka
Tłuszcz i białko to JEDYNE produkty spożywcze, które faktycznie zaspokajają twój głód. Zdrowy tłuszcz (awokado, łosoś, orzechy, oliwa z oliwek) jest niezbędny dla optymalnego zdrowia i wydajności. Białko (szczególnie aminokwasy) jest niezbędne do odbudowy włókien mięśniowych po ich nadrywaniu podczas jazdy i treningu obwodowego. Ciało, które masz dzisiaj, jest wynikiem tego, co spożywałeś w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, ponieważ tak długo trwa całkowita regeneracja ciała. Jeśli chcesz mieć mniej tkanki tłuszczowej i więcej mięśni w ciągu sześciu miesięcy, zacznij już dziś!
6. Chodzą na masaż i regularnie się rozciągają
Mówiąc najprościej, ponieważ mięśnie są używane do ruchu, stają się one stopniowo coraz mocniejsze. Gdy mięśnie napinają się, skracają się, co powoduje obciążenie przyczepów na każdym końcu mięśnia (początek i przyczep). Jeśli mięśnie stają się zbyt napięte, rozwijają się stan określany jako punkt spustowy. Punkt spustowy to okolica w paśmie mięśnia szkieletowego lub powięzi mięśniowej, która sprawia nam ból, gdyż jest silnie podrażniona. Punkt spustowy można łatwo wyczuć, gdyż sprawia on ból podczas dotyku. Co więcej, może prowadzić też do bólu promieniującego do różnych części ciała.
Aby pomóc uwolnić punkt spustowy i zmniejszyć napięcie przyczepu mięśnia, utrzymuj bezpośredni nacisk na środek punktu spustowego i oddychaj głęboko. W ciągu 5-10 sekund zauważysz, że poziom napięcia spada. Regularne masaże, nawet raz w tygodniu, zapobiegają nadmiernemu napięciu mięśni. Wraz ze spadkiem napięcia mięśniowego poprawia się zakres ruchu mięśni pierwotnych i wtórnych, co skutkuje wyższym poziomem siły i wytrzymałości. Oprócz masażu, czołowi zawodnicy wiedzą, jak prawidłowo izolować i rozciągać mięśnie. Aby uzyskać optymalne rezultaty rozciągania, rozciągaj mięśnie TYLKO po rozgrzewce ruchowej o niskiej intensywności, która trwała przez 10-15 minut. Ruch o niskiej intensywności umożliwia skierowanie krwi z kręgosłupa, narządów i gruczołów do mięśni rąk i nóg. Gdy temperatura w mięśniu osiągnie optymalny poziom, co widać po poceniu się ramion i twarzy, przestań i rozciągnij izolowany mięsień docelowy. Utrzymuj rozciąganie przez 4-6 sekund, koncentrując się na oddychaniu.
Początkowo, wszystkie te rady mogą się wydawać trudne do wprowadzenia w życie, ponieważ będą wymagać zmiany nawyków. Warto jednak spróbować, a stopniowe wprowadzanie zmian w przyzwyczajeniach na pewno przyniesie efekt.
Trener Robb Beams pracuje z zawodnikami od 1987 roku. W tym czasie, z sukcesami, współpracował między innymi z: Ryanem Dungeyem, Adamem Cianciarulo, Jeremy Martinem, Alexem Martinem, Jordanem Bailey'em i Stilezem Robertsonem.
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze