tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Letnie zniżki na paliwo. Przestępcy wykorzystują system i czyszczą konta kierowców
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Letnie zniżki na paliwo. Przestępcy wykorzystują system i czyszczą konta kierowców

Autor: Andrzej Sitek 2023.07.07, 11:10 Drukuj

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT) ostrzega zmotoryzowanych Polaków przed nowym rodzajem oszustw w Internecie. Cyberprzestępcy za pośrednictwem reklam w mediach społecznościowych oferują tańsze paliwo.

Ponieważ główne koncerny paliwowe rzeczywiście wprowadziły wakacyjne promocje, bardzo łatwo ulec złudzeniu, że korzystamy z jednej z takich okazji. Tymczasem możemy stracić wszystkie środki zgromadzone na koncie. Jak wygląda mechanizm oszustwa?  

NAS Analytics TAG

Procedura jest prosta. Żeby skorzystać z promocji, trzeba wpierw wyrobić sobie kartę systemu lojalnościowego danej sieci. Przestępcy tworzą fałszywe reklamy lub strony internetowe, na których znajdziemy propozycję wystawienia karty umożliwiającej zakup z 50 proc. zniżką na stacjach wszystkich sieci w Polsce. To oczywiście nie jest możliwe, ale bardzo atrakcyjna propozycja sprawia, że część osób traci ostrożność i łapie się na lep fałszywej promocji.  

Aby uzyskać kartę, wystarczy kliknąć link oraz opłacić symboliczną kwotę, a w trakcie powyższej procedury pojawia się prośba o logowanie na konto bankowe. Na ten moment czekają cyberprzestępcy. Ponieważ procedura odbywa się w rzeczywistości na kontrolowanej przez nich stronie internetowej, tą drogą uzyskają dane umożliwiające logowanie do bankowości elektronicznej ofiary.  

Jak uniknąć oszustwa? Przede wszystkim nie należy podawać nigdzie danych swojego konta, a jeśli chcemy skorzystać z rabatu na paliwo, o procedurę wyrobienia karty lojalnościowej możemy zapytać na stacji benzynowej sieci, na której tankujemy.  Warto również pamiętać, że wakacyjne  rabaty oferowane w Polsce nie przekraczają kilkudziesięciu groszy — najczęściej 30 g/l, a więc obniżka ceny paliwa o 20, 30, 50 proc. po prostu nie jest możliwa.

Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa ustanowiła trzy Zespoły Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego: CSIRT NASK, CSIRT GOV oraz CSIRT MON. Każdy z CSIRT odpowiedzialny jest za koordynację incydentów zgłaszanych przez przyporządkowane zgodnie z ustawą podmioty.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę