tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kawasaki KX250F 2014 - launch control w akcji
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 950
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Kawasaki KX250F 2014 - launch control w akcji

Autor: Micha³ Mikulski 2013.07.15, 11:49 9 Drukuj

W zeszłym roku byliśmy w redakcji zachwyceni KX250Fem. Motocyklem nie przekombinowanym, łatwym w prowadzeniu i przede wszystkim konkurencyjnym. Na plus odnotowaliśmy świetne podwozie, system wymiennych kostek z mapami zapłonu oraz dobrą cenę - już zdradzę, że nowy model powinien ją utrzymać. Czepialiśmy się zbyt łagodnego silnika w seryjnym ustawieniu. Wraz z modelem 2014 Kawasaki wprowadziło szereg zmian, a hasłem przewodnim było zbliżenie sklepowego motocykla do wyścigowego odpowiednika.

Już na pierwszy rzut oka staje się jasne, że mamy do czynienia z nowym modelem. Zamiast czarnego zadupka i miejsc pod numery, teraz wszystko pokryte jest w bieli. Zmieniono okleinę, a smaczków mają dodawać elementy w niebieskawym kolorze wzorowane na fabrycznych teamach Kawasaki. Gdy podejdziemy bliżej w oczy rzucają się pokryte tytanową powłoką lagi, mieniące się w specyficznym odcieniu czarnego. Świetnie współgra to ze złotym kolorem reszty amortyzatora i czarnymi półkami. Bez względu na to, jak mało ważne jest to w przypadku motocykla offroadowego, KX250F wygląda bogato i bojowo.

NAS Analytics TAG

Stabilnie

Pozostając w temacie zawieszenia, także w tegorocznym modelu zastosowano widelec marki Showa w systemie SFF (Separate Function Fork), z tylko jedną sprężyną. Deklarowane przez producenta zmiany w ustawieniu są niewyczuwalne, ale to dobra wiadomość - w poprzednim modelu przednie zawieszenie spisywało się świetnie. W tym nie jest inaczej. “Ćwiartka” bez problemu radzi sobie z nierównościami przy wszystkich prędkościach, nie dając zbytnio w kość kierującemu. W przypadku tego motocykla zasada jest prosta: nim szybciej, tym stabilniej.

W zeszłym roku narzekaliśmy na seryjne ustawienie tylnego amortyzatora. Mimo zastosowania tego samego podzespołu, także Showa, Japończycy przemodelowali dźwigienkowy układ UniTrack oraz zmienili ustawienie. Całość łączy sztywna, aluminiowa rama. Powiem to z pełną odpowiedzialnością: podwozie KX250Fa jest wzorcowe. W kwestii stabilności i trakcji to jedne z najlepszych, jeżeli nie najlepsze, rozwiązanie w tej klasie. Bez względu na to czy jedziemy pełnym ogniem przez twarde dziury, czy nie dolecimy skoku lądując na płasko - zawsze wiemy, że w obwodzie znajduje się sprzęt, który wyratuje nas z opresji. 

Szybko

Napisałem to wcześniej, ale warto powtórzyć: w małej motocrossowej klasie poziom rozwoju technologicznego silników jest tak wysoki, że ciężko wymyślić cokolwiek rewolucyjnego. Teraz zaczyna się wojna na elektronikę, czy tego chcemy, czy nie. Kawasaki zastosowało po raz pierwszy w swoim małym czterosuwie system dwóch wtryskiwaczy, znany chociażby z motocykli szosowych. W szosówkach dolny wtryskiwacz (znajdujący się za przepustnicą, bliżej zaworu) pracuje cały czas, zaś góry (znajdujący się bliżej airboxu) uruchamia się tylko w wybranych sytuacjach by wzbogacić mieszankę w benzynę.

W KXFie wtryskiwacze na przemian zamieniają się rolami. Przy niskich obrotach, działa standardowy, dolny wtryskiwacz. Ale jak tylko wejdziemy w wyższe rejony obrotomierza, jego rolę przejmuje wtryskiwacz znajdujący się przy airboxie. Dzięki dłuższej drodze do cylindra mieszanka paliwowo-powietrzna jest zimniejsza, a jej składniki są lepiej zmieszane. Daje to wyższą moc maksymalną przy zachowaniu płynności i odpowiedniego “dołu”. Pomyślcie o tym jak o nowoczesnych samochodach z dwoma turbinami, gdzie mała turbina pompuje powietrze przy niskich obrotach, a duża przy wysokich.

Z trakcją

Wisienką na torcie są trzy kostki ze zmiennymi mapami zapłonu, o których pisaliśmy w zeszłym roku, oraz nowość - Launch Controle Mode. Kontrola startu została przejęta z większego modelu, KX450F, tam pojawiła się zaś bezpośrednio z zespołów fabrycznych. Z takiego samego systemu korzysta chociażby Ryan Villopoto, więc - przynajmniej dla mnie - to jeden z niewielu momentów kiedy można poczuć się jak fabryczny zawodnik.

System jest prosty. Pod lewym kciukiem, obok czerwonego guzika wyłączającego silnik, znajduje się duży biały przycisk z kontrolką. Wystarczy przytrzymać go na postoju przez minimum 2 sekundy, by dioda zaczęła mrugać. Procedura startu została uruchomiona. To nic innego jak mapa zapłonu, przygotowana specjalnie do startów. Zmienia ona wyprzedzenie zapłonu, ilość mieszanki oraz reakcję na gaz - wszystko po to, żeby otrzymać jak najwięcej przyczepności. W odróżnieniu od kostek, których nie można zmieniać w trakcie jazdy, ta mapa wyłączy się sama. Jest ona aktywna tylko na dwóch pierwszych biegach, więc zanim dotrzemy do zakrętu zgarniając upragnionego holeshota, wrzucamy 3. bieg i wracamy do normalnego trybu.

Zrobiłem kilka prób z włączoną i wyłączoną kontrolą startu. Oczywiście, żeby jednoznacznie powiedzieć ile można zyskać należałoby przeprowadzić dokładne pomiary. Ale, wyłącznie organoleptycznie, za każdym razem z włączoną kontrolą startu czułem mniej uślizgu tylnego koła na starcie i za każdym razem przed pierwszym zakrętem miałem już prędkość wymagającą trzeciego biegu. W przypadku wyłączonego systemu nie było to takie oczywiste.

To ma sens

Ostatnio, przy naszym tekście dotyczącym elektroniki w offroadówkach, powstrzymałem się od komentarza. Moim zdaniem to w pewien sposób dobra droga. Wystarczy pomyśleć o tym, że do opisywanego Kawasaki można kupić KX FI Calibration Kit. Zestaw z nowym ECU, okablowaniem, płytą CD z programem i kablem do komputera. Z domowym laptopem podpiętym do naszej crossówki możemy nie tylko wgrywać nowe mapy zapłonu (predefiniowane lub własne), ale także odczytać do 6. godzin danych z naszej jazdy. Każde jedno okrążenie na torze będzie zapisane i gotowe do analizy. Sama możliwość poczucia się jak najlepszy mechanik w najlepszym teamie musi być świetna, a czy to potrzebne amatorowi, to już całkiem inny temat.

Kawasaki nie popuszcza rywalom i na kolejnych okrążeniach podkręca tempo. Dla mnie KX250F był japońskim odpowiednikiem bardzo dobrej Husqvarny TC250R, najczarniejszego z czarnych koni tej rywalizacji. Pomijając fakt, że przyszłość Husky jest niepewna, Kawasaki i tak wskoczyło na poziom wyżej. KX250F to motocykl dopracowany pod każdym względem. Stabilne podwozie idzie w parze z mocnym silnikiem. Mocniejszym niż w zeszłym roku w każdym zakresie obrotów, z zachowaniem specyficznej płynności pracy (z pominięciem “czarnej” kostki, która zmienia KXFa w potwora kręcącego się jak dobry dwutakt). Do tego to sprzęt porządnie wykonany i nadal tańszy od konkurencji.

Yamaha obudziła się z letargu i wypuściła w tym roku nową YZ-F 250 z cofniętym cylindrem, Suzuki wydaje się być zadowolone ze swojego setupu. Honda jeszcze w tym roku zaprezentuje totalnie nowe crossówki, a KTM konsekwentnie realizuje plan podboju wrzechświata.

Dla mnie prywatnie z całej tej ekipy to Kawasaki jest faworytem. A wy, jaki motocykl byście wybrali?

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjêcia
kx250f 2014 w akcjikx250f 2014 skok
NAS Analytics TAG
kx250f 2014 bandakawasaki kx250f 2014 w zakrecie
kx250f 2014 w zakrecie2014 kawasaki w bandzie
kawasaki kx250f 2014 lewy bokkawasaki kx250f 2014 od tylu
kawasaki kx250f 2014 prawy boknowy kawasaki kx250f 2014
kawasaki kx250f nowykawasaki kx250f 2014 z boku
2014 kawasaki z bokukawasaki kx250f 2014 w lecie
amortyzator kawasaki kx250f 2014kawasaki kx250f 2014 chlodnica
kawasaki kx250f 2014 hamuleckawasaki kx250f 2014 kierownica
kawasaki kx250f 2014 oponykawasaki kx250f 2014 rama
kawasaki kx250f 2014 tlumikkawasaki kx250f 2014 unitrack
kawasaki kx250f 2014 zadupekkawasaki kx250f 2014 zbiornik
launch control kawasaki kx250f 2014unitrack kawasaki kx250f 2014
kawasaki kx250f 2014 silnikkawasaki kx250f 2014 nowy model
kawasaki kx250f 2014 przodregulacja kx250f 2014
 kawasaki kx250f 2014 tytanowe lagi


Konkurenci:
husqvarna tc 250 r z przodu
ktm 2014 motocross replica power parts
 
2014 Yamaha YZ450F bialo niebieska
 
Komentarze 5
Poka¿ wszystkie komentarze
Autor:cxe 16/07/2013 08:56

Sherco 300i.

Odpowiedz
Autor:WR 15/07/2013 13:35

A cena?

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG
Zobacz równie¿

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    motul belka motocykle 950
    NAS Analytics TAG
    na górê