Jak rozpoznać pijanego kierowcę. Policjanci zdradzają 5 sposobów
Policjanci z drogówki ujawnili w Polskatimes.pl oznaki, po których można podejrzewać, że kierujący samochodem jest pijany. Warto się z nimi zapoznać, ponieważ na motocyklu nie mamy szans w starciu z nieobliczalnym kierowcą samochodu.
Pomimo dziesiątek akcji prewencyjnych, które są przeprowadzane każdego roku przez policję, liczba osób wsiadających za kierownicę po spożyciu alkoholu nadal jest co najmniej niepokojąca. Wskazówki od policjantów mogą pomóc w zidentyfikowaniu i wskazaniu kierowcy, który może prowadzić samochód będąc pod wpływem alkoholu.
1. Triki, uniki
Pierwszy sygnał jest zauważalny tylko dla funkcjonariuszy - chodzi o nerwowe zachowanie kierowcy na widok radiowozu. Zazwyczaj jest to nagły manewr skrętu w boczną uliczkę lub nienaturalny zjazd np. na stację benzynową albo parking marketu.
2. Hiperwentylacja
Drugim sygnałem jest otwarte lub uchylone okno. Jeżeli kierujący samochodem ma mocno opuszczoną szybę pomimo niskiej temperatury panującej na zewnątrz, dla policjantów jest to znak, że coś może być nie tak. Oczywiście zdarza się, że kierowcy palą papierosy podczas prowadzenia samochodu, ale przy niskiej temperaturze opuszczają szybę tylko o kilka centymetrów.
3. Powolne życie
Kolejny sygnał to nienaturalna prędkość. Pomimo, że nie jest to godne pochwały, to większość kierowców traktuje ograniczenia prędkości raczej jak znaki informacyjne. Jeżeli ktoś jedzie zbyt przepisowo albo mocno poniżej ograniczenia prędkości, a stan jego samochodu nie wskazuje na to, że doszło do awarii, to warto zachować czujność. Policjanci dodają, że w ekstremalnych przypadkach pijany kierowca potrafi na przykład jechać na autostradzie z prędkością 40 km/h.
4. Nieogar
Jest taki dowcip - "Jeżeli blondynka włącza wycieraczki w słoneczny dzień, to oznacza, że będzie skręcać." Często zdarza się, że pijany kierowca włączy wycieraczki pomimo, że świeci słońce i próżno szukać deszczu. Może również używać świateł awaryjnych lub jechać na wprost z włączonym kierunkowskazem.
5. Śladem węża
Ostatni z sygnałów jest chyba najbardziej ekstremalny i jest to jazda zygzakiem lub po prostu wykonywanie dziwnych i nienaturalnych manewrów na drodze. O ile wcześniejsze wskazówki można zinterpretować na wiele sposobów, o tyle jazda od jednej do drugiej krawędzi jezdni, zazwyczaj z niską prędkością, w większości przypadków świadczy o tym, że kierujący mocno przesadził z alkoholem.
Warto mieć na uwadze powyższe wskazówki i zachować czujność, a w miarę możliwości odpowiednio zareagować np. zatrzymując się i dzwoniąc na numer alarmowy policji. Jeżeli macie jeszcze jakieś pomysły na to, jak można rozpoznać pijanego kierowcę, to podzielcie się nimi w komentarzach.
Źródło: Polskatimes.pl
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarzeNiedostateczne trzymanie prostej linii toru jazdy, nie musi być od krawężnika do krawężnika, a wystarczy od linii do linii pasa. :) I znaczne zwalnianie szybkości przed nadjeżdżającymi z ...
Odpowiedz#3, #4, #5 - równie dobrze może korzystać z telefonu ...
Odpowiedz