Chcesz sprzedać motocykl za granicę? Uważaj na przekręt z PayPalem!
Znany przekręt, z którego od lat korzystają oszuści, nadciągnął z nową siłą. Docierają do nas sygnały, że zagraniczni "nabywcy" znów próbują wyłudzić motocykle metodą "na paypal".
Schemat oszustwa jest niezwykle prosty. Dla niezorientowanej osoby może także być przekonujący. Jest też niestety bardzo skuteczny, o czym świadczą wciąż zdarzające się przypadki oszukanych sprzedających. W niektórych przypadkach właściciele motocykli stracili nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych!
Jak działa mechanizm oszustwa? Na wystawione przez sprzedającego ogłoszenie odpowiada zainteresowany zakupem "nabywca" z zagranicy. Czasem posługuje się łamaną polszczyzną, czasem po prostu pisze po angielsku. Tłumaczy się, że z jakiegoś powodu ma ograniczony dostęp do internetu i telefonu (często twierdzi, że jest marynarzem), nie może także sam załatwić formalności związanych z zakupem motocykla.
Więcej kasy "na koszty"
Proponuje więc przelanie kwoty wyższej o 1000 - 1500 zł, która ma pokryć koszty wysyłki motocykla kurierem i załatwienia ewentualnych formalności. Jako formę rozliczenia proponuje przelew na konto bankowe lub - częściej - konto PayPal. Dość często trafia się też opcja z przekazem pieniężnym Western Union.
Tutaj zaczyna się mechanizm oszustwa. Jeżeli oszust korzysta z formy "płatności" na konto bankowe, wysyła do sprzedającego sfałszowane potwierdzenie przelewu na jakieś nieistniejące konto, informując go jednocześnie, że bank "zamroził" środki do czasu otrzymania potwierdzenia wysyłki motocykla. Podobny mechanizm działa też w PayPalu. Tutaj jednak oszust często faktycznie wpłaca pieniądze, ponieważ regulamin PayPala pozwala mu unieważnić transakcję - tak właśnie dzieje się po przesłaniu oszustowi potwierdzenia nadania motocykla.
W przypadku użycia narzędzia transferu gotówki przez Western Union (lub inną podobną instytucję, na przykład Money Gram) sprawa jest jeszcze łatwiejsza dla oszusta - do wypłaty gotówki wystarczy znajomość danych transakcji, zatem, po wpłaceniu pieniędzy, może on sam je wypłacić w dowolnym miejscu na świecie. Nawet jeśli transakcja realizowana jest na nazwisko sprzedającego, Western Union nie weryfikuje jego tożsamości.
Banki ostrzegają
Pytani przez nas przedstawiciele kilku banków, w tym zagranicznych (Lloyds Bank, pod którego często podszywają się oszuści z Wielkiej Brytanii), zaprzeczyli istnieniu mechanizmu "zamrażania" środków w procesie pośrednictwa sprzedaży. Ostrzegali także przed bezrefleksyjnym ufaniem pismom z logotypami banków.
Pamiętajcie - jeżeli sprzedajecie motocykl (albo inną wartościową rzecz) za granicę, korzystajcie tylko z formy rozliczenia gotówką lub przelewem na własne konto bankowe PRZED transakcją.
Komentarze 3
Pokaż wszystkie komentarzeUważaj na takiego nadawcę: marydamian548[@]gmail.com w kontekście opisanego artykułu.
OdpowiedzHej, ja dziś dostalem oferte kupna mojego motocykla, ale koles wysle kuriera - dodatkowo umowa na jego matke podal wszystkie dane etc( ale ja nie mam jak zweryfikowac danych), kase wysle przelewem ...
OdpowiedzDzień dobry. Dostałem podobnego maila z propozycją zapłaty przez PAy Pal. Proszę o więcej informacji na ten temat. Może adres z którego piszą jest ten sam lub podobny.
OdpowiedzWitam też dostałem takiego maila i teraz mniet to zastanawia czy mogę ich wystawić policji
Odpowiedz