Bran¿a motocyklowa jednoczy siê przeciwko wojnie celnej Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi
Stowarzyszenia zrzeszające producentów motocykli z Europy i Stanów Zjednoczonych postanowiły połączyć siły by wywrzeć nacisk na polityków w kwestii wykluczenia motocykli z wojny celnej zapoczątkowanej za prezydentury Donalda Trumpa.
Aż 113 związków motocyklowych oraz producenci zrzeszeni w europejskim ACEM (Association des Construceurs Europeens de Motorcycles) oraz amerykańskim USMMA (United States Motorcycle Manufacturers Association) chcą wykluczenia motocykli z wojny celnej, która rozpoczęła się w 2018 roku. To wtedy Donald Trump ogłosił, że stal i aluminium importowane z Unii Europejskiej do Stanów Zjednoczonych będą obłożone opłatami w wysokości kolejno 25 i 10 procent. Zakładnikiem całej sytuacji są motocykle.
Unia Europejska zareagowała podniesieniem opłaty celnej na motocykle wyprodukowane na terytorium Stanów Zjednoczonych z 6 do 31 procent. W czerwcu stawka miała wzrosnąć do 56 procent, ale unijni politycy zdecydowali odroczyć wejście nowej taryfy w życie o sześć miesięcy. Już w maju wystosowano list do polityków, w którym przedstawiciele ACEM i USMMA domagali się wyłączenia motocykli z wojny celnej. Sekretarz generalny ACEM, Antonio Perlot, w swoim oświadczeniu wezwał polityków do wyłączenia motocykli z podwyżki opłat celnych, ponieważ wpływa to negatywnie na rozwój produktów i branży.
Kwestia opłat celnych za stal i aluminium oraz dalszych losów pochodnych branży ma być podniesiona podczas spotkania przewodniczącej Komisji Europejskiej - Ursuli von der Leyen oraz prezydenta Stanów Zjednoczonych - Joe Bidena. Zarówno ACEM jak i USMMA wzywają do jak najszybszego rozwiązania sporu. Co ciekawe, Stany Zjednoczone nie zdecydowały się na podniesienie opłat celnych na motocykle sprowadzane z Unii Europejskiej, co z kolei doprowadziło do oskarżeń o nierówne traktowanie.
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze