tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Baterie do elektryków ze ścieków. Chodzi o ważny pierwiastek
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Baterie do elektryków ze ścieków. Chodzi o ważny pierwiastek

Autor: Andrzej Sitek 2024.08.07, 10:29 Drukuj

Inżynierowie odkryli sposób na przekształcenie fosforu z miejskich ścieków w komponenty do baterii litowo-jonowych. Chińscy badacze twierdzą, że ich metoda może zaspokoić 35% zapotrzebowania na fosfor dla krajowego przemysłu baterii litowo-jonowych.

Wyniki badań chińskiego zespołu z Shenzhen zostały opublikowane w czasopiśmie "Engineering". Fosfor jest powszechnym składnikiem katod w bateriach litowo-jonowych, szczególnie w bateriach litowo-żelazowo-fosforanowych, które stanowią około 60% rynku baterii litowo-jonowych. Jako ważny składnik nawozów i chemikaliów przemysłowych, mineralny fosfor jest bardzo pożądany. Warto również dodać, że naturalne zasoby fosforu mogą wyczerpać się w ciągu najbliższych 50-100 lat.

NAS Analytics TAG

Jednakże, jak zauważają chińscy naukowcy, z powodu uprzemysłowienia do rzek w Państwie Środka trafia rocznie ok. 250 000 ton fosforu. Zanieczyszczenia pochodzą z konsumpcji żywności i odpadów chemicznych. Jest to więcej fosforu niż ilość zużywana rocznie do produkcji baterii w Chinach!

Dotychczas istniejące metody ekstrakcji fosforu z osadów były nieefektywne i zaprojektowane do pozyskiwania fosforu w formie użytecznej dla wytwarzania nawozów. Jednakże ze względu na niską cenę nawozów, te metody ekstrakcji są niepopularne, co jest związane z ich ekonomiczną nieopłacalnością.

Naukowcy z Shenzhen Engineering Research Laboratory for Sludge and Food Waste Treatment and Resource Recovery opracowali przyjazną dla środowiska metodę ekstrakcji fosforu o wyższej wartości z osadów. Badacze wykorzystali ścieki z oczyszczalni w Shenzhen, już po biologicznym oczyszczeniu. Naukowcy dodali niewielką ilość chlorku żelaza do ścieków, co pozwoliło na koagulację fosforu w osad. Następnie osad został odwodniony w piecu, co trwa kilkanaście godzin, później przez dwie godziny musi być spiekany w temperaturze 600°C, a finalnie zostaje przepłukany kwasem solnym i wodą. Wynikiem tego procesu jest materiał bogaty w tlenki fosforu i żelaza, które mogłyby zastąpić do 35% fosforanu żelaza stosowanego zwykle do produkcji baterii litowo-żelazowo-fosforanowych.

Po uzyskaniu mieszanki pochodzącej ze ścieków chińscy naukowcy użyli jej do wytworzenia małych baterii litowo-jonowych. Baterie te mogły ładować się i rozładowywać z szybkościami wymaganymi dla pojazdów elektrycznych i dużych systemów magazynowania energii, zachowując 99,2% swojej pojemności po 100 cyklach ładowania i rozładowania.

Co ciekawe, baterie zawierające większe dawki materiału ze ścieków działały lepiej niż te z mniejszymi dawkami. Naukowcy sądzą, że zanieczyszczenia z osadów pomogły w stabilizacji baterii, poprawiając ich wydajność. W artykule opublikowanym w czasopiśmie "Engineering"  badacze stwierdzili, że "Ilość fosforu odzyskanego z miejskich ścieków może być wystarczająca, aby zaspokoić do 35% zapotrzebowania na fosfor w przemyśle baterii litowo-jonowych w Chinach, zwiększając opłacalność odzyskiwania fosforu i łagodząc globalny niedobór zasobów tego pierwiastka, co przyczynia się do czystej energii i zrównoważonego rozwoju."

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę