tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 34 zakazy i ci±gle za kó³kiem! S±dowe absurdy w Polsce
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

34 zakazy i ci±gle za kó³kiem! S±dowe absurdy w Polsce

Autor: Andrzej Sitek 2024.12.11, 10:31 Drukuj

Interia.pl przedstawiła bardzo ciekawe dane dotyczące kierowców kolekcjonujących sądowe zakazy jazdy jak znaczki pocztowe. Niektórzy mogą pochwalić się naprawdę dużymi zbiorami.

W Polsce nie brakuje entuzjastów motoryzacji, ale są tacy, którzy ewidentnie traktują drogę jak tor przeszkód lub tor wyścigowy, a prawo jak zbiór żartów. Otóż mamy w kraju blisko 800 kierowców, którzy zdążyli zebrać więcej sądowych zakazów prowadzenia pojazdów, niż przeciętny obywatel ma punktów na karcie lojalnościowej ulubionego sklepu. Rekordzista uzbierał aż 34 zakazy!

NAS Analytics TAG

Wynik zaiste imponujący. W końcu wymiar sprawiedliwości postarał się, by na jednego delikwenta przypadało kilkadziesiąt wyroków. Problem w tym, że ci piraci drogowi wciąż mają okazję zaimponować swoim "osiągnięciami" na ulicach. No bo jak inaczej wytłumaczyć, że ktoś, kto ewidentnie powinien dostać abonament na komunikację miejską, nadal siada za kółkiem?

Przykład Łukasza Ż., który spowodował tragiczny wypadek na Trasie Łazienkowskiej, świetnie ilustruje ten bałagan. Człowiek z pięcioma zakazami prowadzenia pojazdów najwyraźniej uznał, że to tylko sugestie, a nie wiążące decyzje. I trudno się dziwić, skoro nawet sądy nie zawsze mają pełną wiedzę o liczbie toczących się wobec delikwenta spraw. I tu jest przysłowiowy pies pogrzebany, bo obecny bałagan z festiwalem zakazów nie wynika z lenistwa sędziów, ale z braku odpowiedniego systemu, czy raczej jego niedociągnięć.

W czym konkretnie jest problem? Otóż Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że dane z Krajowego Rejestru Karnego są dostępne w czasie rzeczywistym. Ale, uwaga! Obejmują one tylko prawomocne wyroki. A co, jeśli sprawa w innym sądzie dopiero się toczy? No cóż, sędziowie mogą liczyć na aktualizację, ale dopiero po zakończeniu każdej sprawy  z osobna. Takie rozwiązanie to w praktyce idealny przepis na chaos. Wygląda na to, że domniemanie niewinności działa u nas nie tylko jako zasada prawa, ale i jako taryfa ulgowa dla kierowców z ambicjami rekordzistów.

Jak to możliwe, że polskie sądy rozpatrują każdą sprawę jakby w próżni? Wyobraźmy sobie, że nasz hipotetyczny "kolekcjoner" w tym samym czasie odwiedza kilka różnych sądów, a każdy z nich z radością dokłada swoje trzy grosze do jego kartoteki. Efekt? Kilkanaście zakazów wydanych praktycznie jednocześnie i żadnego narzędzia, by zamienić je na realną konsekwencję. Może, zamiast orzekać kolejny zakaz, warto wprowadzić coś bardziej skutecznego?

Druga sprawa to fakt, że zakaz może dotyczyć jednej lub wielu kategorii pojazdów, na przykład osobówek, motocykli, ciężarówek. Jedna osoba może zatem dostać kilka zakazów jednocześnie, a jeśli toczy się przeciwko niej szereg spraw, dochodzi do zdublowania tych kar. To gotowy przepis na niesfornego Dyzia z dowolną liczbą zakazów prowadzenia pojazdów.

Czy potrzebujemy bardziej zintegrowanego i sensownego systemu, który pomoże wyciągać konsekwencje wobec motoryzacyjnych recydywistów? W rzeczywistości przedstawiony powyżej niedowład systemu to tylko szczyt góry lodowej problemów. Nawet nie wspomnieliśmy jeszcze, że osądzeni już obywatele z kolekcją zakazów, muszą czekać w… kolejce do więzienia, bo zakłady penitencjarne są przepełnione.  

Skoro tak, to przecież oznacza dla nich doskonały czas, żeby wsiąść na kierownicę i trochę się rozerwać — najlepiej po kilku głębszych. I tak koło się zamyka. Sąd już czeka z kolejnym wachlarzem zakazów.    

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê