Zgniatanie kasku. Masa furgonetki zmia¿d¿y³a tani model. Co z drogim?
Wiele razy rozmawiamy o tym, jak ważny jest wybór kasku motocyklowego, ale nawet najlepiej uzasadnione ostrzeżenia i zachęty do kupna lepszego modelu, nie przemówią do wyobraźni tak dobrze, jak poniższy film. Zobaczcie sami.
Nagranie pochodzi z kanału zdobywcy mistrzowskiego tytułu FIM Junior World Championship. Vasilis Christos Panteleakis to jeden z najpopularniejszych zawodników w Grecji, zresztą bardzo młody, bo Vasilis urodził się w 2007 roku. 17-latek pochodzi z rodziny o sportowych tradycjach i zaczął jeździć w wieku zaledwie trzy lata, natomiast mając siedem lat, rozpoczął… karierę zawodniczą.
Oczywiście filmik z rozjeżdżaniem kasku furgonetką jest pewnym nadużyciem, bo akurat kaski najczęściej nie są ściskane, ale muszą głównie znosić siły uderzeniowe i mają za zadanie rozproszyć energię kinetyczną. Mimo wszystko, ten filmik warto obejrzeć.
Różnorodność kasków dostępnych na rynku jest ściśle związana z rodzajem motocykla, na jaki się decydujemy. Oczywiście nikt nam nie zabroni jeździć w kasku otwartym na motocyklu sportowym, jednak już pierwsza przejażdżka zweryfikuje czy wybraliśmy właściwie.
Pamiętajmy, że kaski wyglądają ogólnie podobnie, ale, co obrazuje powyższy film, skorupa oraz środek mogą się w różnych modelach bardzo od siebie różnić, a te różnice mają kapitalne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa.
Kask to spory wydatek, a szukając oszczędności, często korzystamy z zasobów Internetu — jako najtańszego źródła zakupów. W tym przypadku można się jednak dać oszukać, kupując podróbkę, której nie będziemy w stanie odróżnić od oryginału, mając do dyspozycji jedynie kilka dostępnych zdjęć takiego kasku. Dlatego lepiej nie ryzykować i udać się do sklepu stacjonarnego, gdzie możemy przymierzyć różne modele i dobrać właściwy rozmiar, biorąc pod uwagę nie tylko obwód naszej głowy, ale i dopasowanie oraz komfort noszenia. Do tego mamy pewność, że kask jest oryginalny i nie zawiedzie nas w razie jakiegoś incydentu drogowego.
Kaski z wyższej półki są wykonywane w bardziej zaawansowanej technologii. Zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży, przechodzą wielokrotne testy, a elementy wykończeniowe mają wyższą jakość. Najbardziej istotnym elementem rzutującym na cenę kasku jest zastosowana technologia wypełnienia EPS, czyli "pianki" znajdującej się wewnątrz skorupy.
To od wyściółki zależy, jak wiele energii w chwili uderzenia pochłonie kask, a tym samym o ile mniejszy uraz odniesie jego użytkownik. Producenci z wyższej półki inwestują więcej w badania naukowe wpływające na rozwój technologii stosowanych przy produkcji kasku. Można zaryzykować stwierdzenie, że kupując najtańsze kaski wykonane z termo plastiku kupujemy jedynie homologację. Na kasku po prostu nie można i nie wolno oszczędzać. Głowę masz tylko jedną.
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze