Zatrzymanie pod wiaduktem na autostradzie lub drodze ekspresowej. Czy prawo dopuszcza tak± mo¿liwo¶æ?
Aktualne zmienne warunki atmosferyczne często zaskakują nas bardzo wysokimi temperaturami, jednak po nich nierzadko jesteśmy świadkami nagłych zdarzeń atmosferycznych w postaci silnych podmuchów wiatru, opadów gradu, deszczu. Jak się wtedy zachować na autostradzie, drodze ekspresowej? Czy można zatrzymać się np. pod wiaduktem na takiej drodze?
Przepisy Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym jednoznacznie opisują taką sytuację w art. 49 ust. 3-4: "Zabrania się zatrzymania lub postoju pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu. Jeżeli unieruchomienie pojazdu nastąpiło z przyczyn technicznych, kierujący pojazdem jest obowiązany usunąć pojazd z jezdni oraz ostrzec innych uczestników ruchu".
Zakaz zatrzymania lub postoju nie dotyczy unieruchomienia pojazdu wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego. Przypominamy, że za to wykroczenie grozi mandat w wysokości 300 zł i oraz jeden punkt karny.
Dlaczego postoje pod wiaduktami są zabronione, nawet podczas trudnych warunków pogodowych? Głównie dlatego, że stanowią bardzo duże zagrożenie dla osób, które podejmują to ryzyko.
Jak to się kończy, wiemy z wielu tragicznych przypadków, na przykład grupy motocyklistów, którzy schronili się w pobliżu Bad Lobestein w Niemczech przed nagłą ulewą. Na miejsce postoju na autostradzie A9 wybrali wiadukt. Chwile później wpadł w nich samochód dostawczy.
Tego typu miejsca nie nadają się do postoju i lepiej kontynuować jazdę do momentu, gdy bezpieczne zatrzymanie jest dozwolone, a przede wszystkim nie niesie ryzyka potrącenia.
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze