tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Yamaha FZ8 i Fazer8 2010 - wiêkszy kaliber
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 950
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Yamaha FZ8 i Fazer8 2010 - wiêkszy kaliber

Autor: £ukasz „Boczo" Tomanek 2010.03.15, 10:36 15 Drukuj

Te motocykle powstały według zasady, która nie ma prawa przynieść strat.  Wziąć hitowy produkt, wzmocnić go, najlepiej przez zastrzyk pojemności i sprzedawać w dobrej cenie.

Yamaha FZ6 była jak scyzoryk McGyvera. Zawsze przydatna, użyteczna, pomocna. Półowiewka w wersji Fazer poszerza i tak już pokaźny wachlarz umiejętności o szybką turystykę. Wszystko to spowodowało, że sześćsetka zdobyła uznanie wielu motocyklistów, którzy potrzebowali sprzętu maksymalnie wszechstronnego. Żądni mocy mogli dosiąść FZ1, która jak na swoje 150 KM wykrzesane z pieca zapożyczonego z R1 była zaskakująco przyjazna. Wtem jednak zaczęły się pojawiać informacje o nowym projekcie Yamahy - motocyklu z oznaczeniem FZ w pojemności 800 ccm3. Wszystko zapoczątkowało zdjęcie reflektora wersji naked, a niedługo po tym pokazano cały motocykl oraz trochę informacji technicznych. Nie była jednak znana rola nowych modeli w ofercie Yamahy. Wielu, w tym ja, myślało, że będzie to niepotrzebne wypełnienie luki pojemnościowej między sześćsetką a tysiącem. To sprawiło, że do tematu FZ8 i Fazer8 podszedłem sceptycznie. No bo po co komu motocykl, który jest trochę mocniejszy, niż FZ6 i znacznie słabszy niż FZ1.

NAS Analytics TAG

Sytuacja szybko się jednak wyklarowała. Okazało się bowiem, że osiemsetki zastąpią całą linię sześćsetek. I co najciekawsze, mają być oferowane w bardzo podobnej cenie. W tym momencie zaświeciło mi się światełko i przypomniałem sobie, co się stało, gdy na rynek wszedł Bandit 650. Wielu wyśmiało w pierwszym momencie pomysł budowania nowego motocykla poprzez dodanie 50 cm3. Okazało się, że ten niewielki skok pojemności zrobił ogromną różnicę w dynamice i elastyczności silnika. Tutaj centymetrów sześciennych jest o 200 więcej. Czy FZ8 i Fazer8 mają szansę powtórzyć sukces FZ6?

Czy my się przypadkiem nie znamy?

Przyjrzyjmy się najpierw FZ8, czyli gołej wersji nowego motocykla. W jakiś osobliwy i niewytłumaczalny sposób projektantom udało się w sylwetce i wyglądzie nakeda zakląć jego pojemność. Widać, że nie jest to ani litr, ani sześćsetka. Założenia stylistyczne są jednak takie same, jak w FZ6N i FZ1N. Szczególnie widoczne jest to w atletycznym, przystrojonym licznymi przetłoczeniami zbiorniku paliwa i lekko zadartym zadupku. Przedni reflektor nabrał bardziej skomplikowanych kształtów, nieco nawiązujących do tych z XJ6. Wzorem dużej FZ1 wydech powędrował na prawą stronę motocykla i nabrał fajnego, trójowalnego kształtu. Swoją droga, dobrze, że udało się uchronić 800-tkę od designerskiej gafy, czyli układu wydechowego ze wspomnianej XJ6, która kształtem przypominała szpitalną kaczkę. Małe deja vu zaszło przy owiewce Fazera 8. Na pierwszy rzut oka wygląda dokładnie jak ta z FZ6 S2. Kiedy jednak porównamy je obydwie jednocześnie, dostrzeżemy, że ta z Fazer8 jest większa i bardziej pochylona do przodu. Na deser nowy kokpit z podświetlanym na czerwono cyfrowym prędkościomierzem i analogowym obrotomierzem z białą tarczą i czerwonymi cyframi. 

Więcej, szybciej, lepiej

To właśnie silnik jest głównym powodem, który skłania mnie do wysunięcia tezy, iż nowe osiemsetki z rodziny FZ na rynku przyjmą się przynajmniej bardzo dobrze. FZ1 tu zostawmy, bo to temat zbyt odległy nominalnie.  Poza tym Fazer8 i FZ8 mają zastąpić sześćsetki, więc potraktujmy je jako bazę do porównania. Główny problem z FZ6 polegał na tym, że moc, która była całkiem przyzwoita, kumulowała się w górze skali obrotów. Mówiąc kolokwialnie, trzeba było sprzęta solidnie pokręcić, aby wykrzesać z niego katalogowe 98KM. Elastyczność też pozostawiała wiele do życzenia. Aby uniknąć konieczności odpierania ataków właścicieli Fazerów powiem, że silnik, który znajduje się w Waszych motocyklach jest jednostką wyjątkowo udaną i niezawodną. Znam człowieka, który swoją FZ6S z roku 2006 zrobił w ciągu roku 45 tys. km z czego 40 tys. nawijało się przy pięciocyfrowych obrotach. Sprzęt żyje i ma się dobrze.

Materiały prasowe mówią dumnie "Silnik oferuje doskonałe połączenie użyteczności znanej z motocykli średniej klasy z charakterem i natychmiastowym wigorem dużych jednostek napędowych". W to można uwierzyć! Tylko spójrzcie. Mamy piecyk o pojemności 779 cm3, który jest z siebie w stanie wyłuskać 106 KM przy 10000 obr/min. Zgoda, to tylko 8 koni więcej, ale już osiągane jest o 1500 obr/min szybciej niż w 600-tce. Elementem, który sprawi, że nowe osiemsetki dadzą radę i będą skutecznie powiększać banana na jeździeckich obliczach jest moment obrotowy. Otóż mamy go 82 Nm przy 8000 obr/min. To o 19 Nm więcej niż w FZ6 i przypominam, że mówimy o motocyklu o takiej samej masie. Liczba ta może nie prezentuje się zbyt imponująco, ale zrobi różnicę i to sporą. W robieniu tej różnicy odpowiednio płynnie pomoże większy o niemal centymetr skok tłoka (44,5 : 53,6).

Kolejnym patentem na wzmocnienie niskiego i średniego zakresu obrotów jest zastosowanie prawie 8 litrowego airboxu i kanałów dolotowych o różnej długości. Skrajne cylindry karmione powietrzem są przez kanały o długości 125mm, środkowe natomiast o długości  150mm. Aby zrzędliwe urzędasy były zadowolone, 800-tki spełniają normę Euro 3. Dodatkowo w wydechu 4-2-1 tkwi katalizator oraz czujnik tlenu, który wysyła informacje do systemu ECU, a ten z kolei dba o właściwe proporcje mieszanki i dobry humor ludzi, którzy odchody po swoich pieskach ręcznie zbierają do biodegradowalnych toreb.

Aluminiowa rama, podobnie jak silnik, który pełni w niej funkcję elementu nośnego, jest podobna do tej z FZ1, zatem rozwodzić się nad nią nie ma sensu. W zawieszeniu również nie ma nic innowacyjnego, a składa się na nie widelec USD o średnicy goleni 43mm oraz tylny Monocross. Aby to wszystko wyhamować, w przednie tarcze o średnicy 310mm wgryzają się 4-tłoczkowe zaciski typu Monoblock. ABS jako opcja. 5-kilogramowa opcja.

Pogoda na jutro

Do polskich salonów FZ8 i Fazer8 trafią w maju. Podobno maj to doskonały miesiąc, aby uprzykrzyć życie konkurencji. Najbardziej zbliżonym pojemnościowo rywalem jest Kawasaki Z750. Nie będzie jednak dla nikogo niespodzianką, jeśli stwierdzę, że Yamaha planuje przejąć część klientów zastanawiających się teraz nad zakupem Horneta 600, VFR800, Bandita 650, czy choćby BMW F800. Może być ciekawie, zwłaszcza, że wszystkie te motocykle powstały według zasady, która nie ma prawa przynieść strat. Wziąć hitowy produkt, wzmocnić go, najlepiej przez zastrzyk pojemności i sprzedawać w dobrej cenie. Yamaha milczy co do konkretów finansowych. Wiemy na razie, że za FZ8 i Fazera8 będzie wołana bardzo podobna kwota, co za FZ6. Jeśli „bardzo podobna" nie okaże się być kilkoma tysiącami zł., to mamy szanse zobaczyć narodziny nowych gwiazd. Przyznam się bez bicia, wcześniej myślałem, że FZ8/Fazer8 są na polskim rynku równie potrzebne, jak biegunka w saunie, ale skoro coś zostało pozbawione swojej głównej wady, zyskało 200 cm3, więcej mocy i momentu obrotowego i ma być oferowane w podobnej cenie, co poprzednik, to co tu analizować?

Typ silnika: Chłodzony cieczą, 4-suw, DOHC, 4-cylindrowy
Pojemność skokowa: 779 cm3
Średnica x skok tłoka: 68,0 × 53,6mm
Stopień sprężania: 12,0: 1
Moc maksymalna: 78,1 KW (106,2 KM) przy 10 000 obr./min
Maksymalny moment obrotowy: 82,0 Nm (8,4 kgf-m) przy 8 000 obr./min
Smarowanie: Mokra miska olejowa
Zasilanie: Elektroniczny wtrysk paliwa
Sprzęgło: Mokre, wielotarczowe
Układ zapłonowy: Tranzystorowy
Starter: Elektryczny
Układ przeniesienia napędu: skrzynia 6-biegowa
Przeniesienie napędu: Łańcuch
Pojemność zbiornika paliwa: 17 l
Pojemność zbiornika oleju: 3,8 l
Rama: Aluminiowa
Zawieszenie przód: Widelec USD 43 mm
Skok zawieszenia przód: 130 mm
Zawieszenie tył: Wahacz
Skok zawieszenia tył: 130 mm
Kąt główki ramy: 25º
Wyprzedzenie koła: 109 mm
Hamulec przód: Dwie tarcze, Ø 310 mm
Hamulec tył: Pojedyncza tarcza, Ø 267 mm
Opona przód: 120/70 ZR17 M/C(58W)
Opona tył: 180/55 ZR17 M/C(73W)
Długość (mm): 2140 mm
Szerokość (mm): 770 mm
Wysokość (mm): 1225 mm
Wysokość siedzenia (mm): 815 mm
Rozstaw osi (mm): 1460 mm
Min. prześwit (mm): 140 mm
Masa pojazdu w stanie gotowym do jazdy (kg): 215 kg / ABS: 220 kg 

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
Yamaha Fazer8 jazda
NAS Analytics TAG
Yamaha Fazer8 szybki zakret
Yamaha FZ8 w tunelu
Yamaha FZ8 przod
Yamaha FZ8 town blast
Yamaha Fazer8 od dolu
Yamaha Fazer8 prawy profil
Yamaha FZ8 od dolu
Yamaha FZ8 prawy bok
Yamaha Fazer8 w hali
Yamaha Fazer8 black
Yamaha Fazer8 od gory
Yamaha Fazer8 owiewka
Yamaha FZ8 w garazu
Yamaha Fazer8 swiatla
Yamaha FZ8 miesnie
Yamaha FZ8 nowa lampa
Komentarze 7
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG
Zobacz równie¿

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    motul belka motocykle 950
    NAS Analytics TAG
    na górê