Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej. Kara nawet do 30 tys. zł
Motocyklista zlekceważył przepisy ruchu drogowego, decydując się na wyprzedzanie innego pojazdu na podwójnej linii ciągłej, tuż przed przejściem dla pieszych oraz w obrębie skrzyżowania.
Niestety swój niebezpieczny manewr kontynuował na kolejnych pasach i skrzyżowaniach, czym naraził innych uczestników ruchu na poważne niebezpieczeństwo. Incydent miał miejsce na ul. Pięknej w Bydgoszczy 13 lipca br., a całe zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamerę przypadkowego świadka, który przesłał film na policyjną skrzynkę "STOP AGRESJI DROGOWEJ". Teraz motocyklista musi spodziewać się poważnych konsekwencji i może zostać ukarany grzywną sięgającą nawet 30 tysięcy złotych.
Policja przypomina kierowcom o konieczności zachowania szczególnej ostrożności przy zbliżaniu się do przejść dla pieszych oraz przejazdów dla rowerzystów. Wyprzedzanie na przejściach lub bezpośrednio przed nimi, a także omijanie pojazdów, które zatrzymały się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszym, to poważne wykroczenia, które często prowadzą do najgroźniejszych w skutkach wypadków.
Jednocześnie warto w tym miejscu wyjaśnić, że w zasadzie wyprzedzanie na podwójnej ciągłej jest… możliwe, ale tylko w ściśle określonych warunkach. Wyjątki istnieją, ale jedynie wówczas, jeśli na drodze nie występuje znak B-25, który bezwzględnie zabrania wyprzedzania pojazdów silnikowych przez inne pojazdy wielośladowe o napędzie silnikowym. A co, kiedy znaku nie ma, a na drodze widzimy linię podwójną ciągłą?
Wyprzedzanie nadal jest dozwolone, ale pod warunkiem, że podczas manewru kierowca nie najedzie na wymalowane na jezdni dwie białe linie. Konieczne jest także zachowanie szczególnej ostrożności, natomiast przed i na zakręcie oznaczonym znakiem, a także na wzniesieniu wyprzedzać nie wolno.
W praktyce, aby zachować się zgodnie z przepisami i nie najechać na linię, wyprzedzić możemy jedynie rower i to pod warunkiem zachowania minimum jednego metra odległości od jednośladu.
A co z maszynami rolniczymi oraz sprzętem budowlanymi i innymi pojazdami zaliczanymi do grupy wolnobieżnych, których prędkość nie może wynosić więcej niż 25 km/h? Tego typu pojazdy powinny być oznaczone czerwoną, trójkątną tablicą i nie są w stanie pojechać szybciej.
Niestety, jeśli spotkamy je na drodze z linią podwójną ciągłą, nie możemy ich wyprzedzić i musimy czekać aż do fragmentu drogi, na którym znaki poziome i pionowe dadzą nam taką możliwość.
Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym przypadku. Co mówią przepisy w sytuacji, jeśli natkniemy się na linię podwójną ciągłą oraz unieruchomiony z różnych względów, pojazd? W powyższym przypadku mamy prawo ominąć zawalidrogę, ale z zachowaniem szczególnej ostrożności.
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarzeGdyby tak każdego zgłaszać za takie wykroczenia, to WORD by dawno upadł a na drogach albo by było mniej pojazdów albo więcej ludzie bez uprawnień
Odpowiedz