W przyszłości będziemy jeździć fotowoltaicznymi drogami? Dostarczą czystej, odnawialnej energii słonecznej
Czy nieskończone połacie dróg mogłyby w przyszłości zamienić się w źródło rzeczywiście czystej i odnawialnej energii pochodzącej z naszego Słońca? W zasadzie to już się dzieje.
Firma budowlana BAM Royal Group i spółka Wattway wybudowały w Holandii dwie trasy - na razie rowerowe, wyposażone w powłokę fotowoltaiczną Wattway. Dwie drogi o powierzchni 1000 m2 każda, to pierwszy projekt na tak dużą skalę, który został zrealizowany w kraju wiatraków i tulipanów.
Co równie ważne, wspomniany producent wytwarza fotowoltaiczne nawierzchnie drogowe zaprojektowane w taki sposób, aby były w stanie wytrzymać każdy rodzaj ruchu pojazdów. Innymi słowy, w przyszłości możliwe będzie stosowanie tego rozwiązania na drogach wszystkich typów.
Ostatecznym celem jest wytwarzanie zrównoważonej energii elektrycznej poprzez współdzielenie przestrzeni drogowej i bez potrzeby adoptowania i przejmowania dodatkowej przestrzeni. Ale od czegoś trzeba zacząć. Zastosowana technologia wymaga długotrwałych testów praktycznych.
Produkcja energii fotowoltaicznej za pomocą infrastruktury transportowej, w szczególności ścieżek rowerowych, które w Holandii obejmują ponad 35 tys. kilometrów, może być pierwszym poważnym krokiem w celu powszechnego zastosowania tej technologii.
W przeciwieństwie do innych projektów słonecznych dróg lub ścieżek rowerowych instalowanych obecnie w Holandii, panele fotowoltaiczne Wattway są jednocześnie cienkie i bardzo trwałe. Dzięki temu można przyklejać je bezpośrednio do istniejących podłoży bez konieczności zrywania nawierzchni.
Aby chronić delikatne ogniwa i pozwolić im wytrzymać ruch pojazdów, są one pokryte wielowarstwowym podłożem wykonanym z żywic i polimerów. Powierzchnia stykająca się z oponami jest również poddawana obróbce, aby zapewnić taką samą przyczepność jak konwencjonalne mieszanki drogowe.
Wattway twierdzi, że jest pierwszą na świecie firmą produkującą nawierzchnie słoneczne. Od czasu opracowania koncepcji pod koniec 2015 roku technologia została wdrożona w ponad 50 pilotażowych lokalizacjach na całym świecie. Dzięki informacjom pozyskanym z tych testów nowa generacja paneli jest jeszcze bardziej wydajna i wytrzymała, umożliwiając dalszy rozwój.
Ile energii zostanie pozyskanych z dwóch ścieżek? Finalnie w ciągu roku produkcja ma sięgnąć 160 MWh, co pomoże zasilić holenderską sieć. Obiekt będzie monitorowany i utrzymywany przez pięć lat.
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze