Światła przeciwmgłowe. Są obowiązkowe w motocyklu, czy nie? Kiedy ich używać?
Światła przeciwmgłowe nie są obowiązkowym wyposażeniem motocykla, co nie znaczy, że w przypadku braku tego typu oświetlenia nie warto go zainstalować. Dlaczego zalecamy, żeby używać świateł przeciwmgłowych?
Zła widoczność z powodu zamglenia stwarza wielorakie problemy, ale jednym z głównych zagrożeń jest fakt, że gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów, światła mijania odbijają się od mgły. W przypadku zbyt dużej prędkości istnieje duże ryzyko najechania na tył pojazdu poprzedzającego.
Przepisy stanowią jasno, że podczas jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą, kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, ale to nie wszystko.
Kierujący pojazdem silnikowym jest również obowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie. Natomiast podczas mgły poza obszarem zabudowanym, kierujący ma dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania, chociaż akurat do tej zasady kierowcy stosują się raczej rzadko. Obowiązek używania świateł mijania lub przeciwmgłowych przednich obowiązuje także podczas zatrzymania wynikającego z warunków, lub przepisów ruchu drogowego.
Kierujący może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. Należy pamiętać, że w razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć tego typu oświetlenie, w przeciwnym razie naraża się na mandat. Za używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza, policjant może nałożyć mandat w wysokości 100 złotych i 2 punkty.
Jednocześnie za niewłączenie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, policjant może wystawi mandat w wysokości 200 złotych i dołoży 2 punkty.
Gdzie powinno być umiejscowione oświetlenie przeciwmgłowe? Zgodnie z przepisami motocykle mogą być wyposażone w jedno lub dwa egzemplarze światłe przeciwmgłowych, a powyżej 1,3 m szerokości motocykla obowiązkowo dwie sztuki. Lampy muszą znajdować się nie dalej niż 400 mm od bocznego obrysu pojazdu i nie niżej niż 250 mm. Do tego nie mogą być umiejscowione wyżej niż światło lub światła mijania. W przypadku pojedynczej lampy przeciwmgłowej należy ją zainstalować w podłużnej osi środkowej jednośladu i poniżej centralnego reflektora. Oczywiście oświetlenie tego typu musi być homologowane.
Jeśli w motocyklu brakuje świateł przeciwmgłowych, bez wątpienia warto wyposażyć pojazd w tego typu asortyment. To po prostu kwestia bezpieczeństwa.
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze