Stop kręceniu liczników - petycja do ministra
Pamiętacie nasze publikacje o tym jak wygląda u nas rynek motocykli używanych, a także jak ocenić przebieg motocykla. Okazuje się, że samochodziarze mają podobne problemy. Redakcja samochodowego tygodnia Auto Świat wystosowała petycję do ministrów Boniego i Nowaka z apelem o podjęcie działań, których celem miałoby być ukrócenie procederu cofania liczników w samochodach używanych. W naszej ocenie identyczny problem dotyczy rynku motocykli z drugiej ręki. Rzućcie zatem okiem:
Stop przekręcaniu liczników samochodowych
Pan Michał Boni
Minister Administracji i Cyfryzacji
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
ul. Batorego 5
02-591 Warszawa
Pan Sławomir Nowak
Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej
Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej
ul. Chałubińskiego 4/6,
00-928 Warszawa
Przekręcanie liczników stało się w Polsce plagą. Co roku setki tysięcy osób padają ofiarą oszustów sprzedających auta, których rzeczywiste przebiegi są często nawet kilka razy wyższe od deklarowanych. Na giełdach i komisach samochody ze sfałszowanymi przebiegami stały się regułą, a nie wyjątkiem. Tracą na tym nie tylko nabywcy, lecz także uczciwi sprzedawcy – oferowane przez nich samochody z rzeczywistymi (czyli wyższych) przebiegami muszą być wyceniane niżej niż auta „kręcone”. Właścicielom aut nie można zakazać manipulowania przy licznikach należących do nich pojazdów – takiego zakazu i tak nie dałoby się wyegzekwować.
Jest jednak prosty sposób na to, żeby ukrócić działania oszustów!
Domagamy się wprowadzenia obowiązku odnotowywania przebiegów aut podczas obowiązkowych przeglądów w stacjach diagnostycznych. Informacje o przebiegach powinny być jawne i publikowane w ogólnodostępnych bazach. Każdy powinien mieć możliwość sprawdzenia przebiegu dowolnego samochodu, gdy zna wyłącznie jego numer rejestracyjny lub nr VIN. Opowiadamy się również za powszechnym udostępnianiem informacji o przeznaczeniu auta (samochód osobowy, taksówka). Alternatywnie – na wzór rozwiązań stosowanych np. w Szwecji – należy w powszechnie dostępnej bazie danych publikować wszelkie informacje o aucie uzyskiwane przez stacje kontroli pojazdów (SKP) podczas obowiązkowych przeglądów technicznych. Wprowadzenie takiego rozwiązania nie tylko ograniczy liczbę oszustw związanych z obrotem samochodami używanymi, lecz także wpłynie na wzrost zaufania obywateli do organów państwa, które obecnie są bezradne w konfrontacji z plagą pospolitych oszustw towarzyszących obrotowi samochodami używanymi.
Maciej Brzeziński
redakcja „Auto Świat”
ul. Domaniewska 52
02-672 WARSZAWA
Możecie przyłączyć się do tej petycji wchodząc na stronę auto-swiat.pl/petycja. Myślicie, że to cokolwiek pomoże? My uważamy, że dopóki Polacy będą chcieli być oszukiwani, dopóty będą oszukiwani przez nieuczciwych sprzedających – niezależnie od działań organów ścigania.
Komentarze 4
Pokaż wszystkie komentarzeOczywiście nie popieram kręcenia i sam nigdy się za to nie brałem bo po co oszukiwać? Więc to jest tak: Każdy może nawet wyzerować licznik pod warunkiem że poinformuje o tym kupującego więc ...
OdpowiedzA co to za problem dzień lub dwa dni przed przeglądam cofnąć licznik o kilkanaście/kilkadziesiat tyś. kilometrow i za rok znowu dzien przed przeglądem cofnąć o kilkanascie/kilkadziesiat tyś. ...
OdpowiedzChciałeś chyba napisać więcej stało niż jeździło :D
OdpowiedzDla naszego rządu ten temat nie istnieje i zdecydowanie nie jest problemem, więc petycja znajdzie się w koszu szybciej ja zdołam powiedzieć "a nie mówiłem..." Wybaczcie, ale w jakim wy kraju ...
OdpowiedzNie jest problemem i nie będzie, bo nie ma z tego zysków dla budżetu.
OdpowiedzPrzecież taki sprowadzony z zachodu "bitek" na pierwszy przegląd w PL przyjedzie z licznikiem już przekręconym.
Odpowiedz