Sposób na upały. 7 zasad bezpiecznej jazdy w wysokich temperaturach
Co zrobić, o czym pamiętać, by jazda motocyklem w upały nie stała się jazdą na krawędzi? Przypominamy 7 ważnych zasad, które pozwolą uchronić się przed niebezpieczeństwem.
Nad Polskę nadciągnęła oczekiwana całą długą zimę fala afrykańskich upałów. Niestety, pogoda w tym przypadku pokierowała się zasadą "albo grubo albo wcale", serwując nam niemiłosierny żar.
Jazda motocyklem w takich warunkach wymaga odpowiedniej świadomości zagrożeń, w innym przypadku można napytać sobie biedy. Pierwszym problemem będzie odwodnienie, którego symptomy to zawroty i bóle głowy, a nawet utrata przytomności. Kolejną przykrą konsekwencją mogą być oparzenia słoneczne, a nawet udar, jeśli nie będziemy dostatecznie chronić naszego ciała.
Przypominamy jak chronić się przed niemiłosiernym żarem z nieba, aby jazda motocyklem była bezpieczna.
1. Zasłoń ciało
Kąpielówki i nagi tors, względnie siatkowa koszulka na ramiączkach wydają się w taką pogodę najlepszym rozwiązaniem. Niestety - pomijając już nawet ryzyko obrażeń podczas wypadku, odsłaniając ciało umożliwiamy by pęd powietrza dosłownie "wysysał" podskórną wilgoć. Prowadzi to do błyskawicznego odwodnienia, którego konsekwencje, jak napisałem we wstępie, mogą być bardzo poważne. Poza tym odkryte fragmenty ciała to, przy takiej ekspozycji słońca, proszenie się o oparzenia słoneczne.
Dlatego najbezpieczniej chronić ciało meshową kurtką, jeansami lub inną podobną. Zapewnisz sobie przewiew, a jednocześnie zabezpieczysz się przed odwodnieniem, oparzeniami i skutkami wypadku.
2. Korzystaj ze sjesty
Jeśli wybierasz się w podróż, warto rozważyć taktykę sjesty - przerwy w czasie największej ekspozycji słońca. W tym celu warto wyruszyć wcześnie rano, nawet o 5-6, by od 12 do 16 zrobić przerwę w jakimś uroczym miejscu nad wodą. Potem, bezpiecznie można podróżować od 16 nawet do 21.
3. Korzystaj z ochłody
Potrzeba ochłody jest zupełnie naturalna, wystarczy słuchać, co mówi twoje ciało. Korzystaj z każdej możliwości ochłody - posiedź chwilę w klimatyzowanym wnętrzu stacji benzynowej, weź tam prysznic, wykąp się w górskim potoku, polej koszulkę wodą. Uwaga na lodowate napoje - łatwo nabawić się anginy lub po prostu przeziębić.
4. Pamiętaj o elektrolitach
W czasie upałów konieczne jest uzupełnianie nie tylko wody, ale także elektrolitów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mięśni i systemu nerwowego. Sód, potas, wapń, fosfor i magnez znajdziesz w owocach, sokach i napojach izotonicznych. Spośród tych ostatnich warto wybierać te, które nie zawierają kofeiny.
5. Pij rozważnie
Kiedy pijesz wodę pamiętaj, by nie opróżniać duszkiem butelki, ale pić często, małymi łykami. Wypicie pół litra wody na raz nie nawodni twojego organizmu, a tylko napełni pęcherz moczowy. Na dłuższe wyprawy warto rozważyć zakup camelbaga - specjalnego plecaka ze zbiornikiem na wodę.
6. Unikaj napojów moczopędnych
Red Bull czy kawa z pewnością mają dobroczynne działanie, ale na pewno nie podczas upałów. Wszystkie napoje zawierające kofeinę, w tym także herbata, mają działanie moczopędne, czyli, innymi słowy, powodują utratę wody z organizmu.
7. Nie wstydź się prosić o pomoc
W ekstremalnych sytuacjach zostaw swoją dumę w kieszeni i nie wahaj się prosić o pomoc - wezwanie lekarza, czy nawet pogotowia. Odwodnienie czy udar słoneczny mogą stanowić bardzo poważne zagrożenie życia, nie wolno ich lekceważyć.
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze