tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Sensacyjny wynik ogólnoświatowego eksperymentu. Możemy dostać dodatkowy dzień na motocykl!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Sensacyjny wynik ogólnoświatowego eksperymentu. Możemy dostać dodatkowy dzień na motocykl!

Autor: Andrzej Sitek 2023.01.27, 13:36 Drukuj

33 firmy w sześciu różnych krajów chciałby poznać odpowiedź na pytanie, co się stanie, jeśli pracownicy będą przychodzić do pracy przez cztery dni w tygodniu, a nie pięć.

To był wielki eksperyment i przede wszystkim przeprowadzony przez firmy, które po prostu chciały uzyskać konkretne, obiektywne informacje, dotyczące własnych zatrudnionych i ich wydajności. Wnioski? Co najmniej zaskakujące.

NAS Analytics TAG

Nadszedł czas, aby firma, w której pracujesz — lub ją prowadzisz, wyłączyła z kalendarza wszystkie piątki. Albo poniedziałki. Do wyboru.

Najnowsze i być może najbardziej przekonujące dowody na przejście na czterodniowy tydzień pracy pochodzą z sześciomiesięcznej próby, która rozpoczęła się w lutym 2022 roku. 33 firmy działające w sześciu różnych krajach zmniejszyły obciążenie pracą do czterech dni, czyli 32 godziny tygodniowo.

Eksperyment koordynowany przez organizację 4 Day Week Global miał na celu sprawdzenie, czy pracownicy mogą być równie wydajni, poświęcając na pracę 80 proc. czasu niż dotychczas — za to samo wynagrodzenie. Wyniki zaskoczyły wszystkich. Firmy biorące udział w programie odnotowały wzrost przychodów, poprawę zdrowia i samopoczucia pracowników oraz pozytywny wpływ na środowisko. Po tym sukcesie sto kolejnych firm, które łącznie zatrudniają tysiące osób, rozważa lub już wdraża to samo podejście.

Jeśli więc kiedykolwiek próbowałeś przekonać swojego szefa do przejścia na czterodniowy tydzień pracy, to jest to najlepszy dowód na to, że takie rozwiązanie może się sprawdzić. Wyniki nowego raportu były jednoznaczne. Czterodniowy tydzień pracy jest lepszy dla wszystkich.

4 Day Week Global to organizacja non-profit, która pomaga firmom we wdrażaniu czterodniowego systemu pracy i finansuje badania nad przyszłością rynku pracy. Organizacja powstała po sukcesie przełomowego programu próbnego w nowozelandzkiej firmie Perpetual Guardian, której właścicielem jest jej założyciel Andrew Barnes. Aby przeprowadzić eksperymenty w firmach i przeanalizować ich wyniki, grupa nawiązała współpracę z naukowcami z Harvard Business School, Oxford University i University of Pennsylvania. Chodziło o to, aby eksperyment był kontrolowany przez niezależnych specjalistów.

Ruch na rzecz czterodniowego tygodnia pracy nabiera rozpędu po fali zwolnień, które nastąpiły po pandemii, i presji ze strony pracowników, aby przemyśleć sposób, w jaki pracujemy. Bolt to startup technologiczny i pierwsza firma, która wypróbowała tę metodę w 2021 roku. Po trzech miesiącach uznała ją za tak udaną, że wdrożyła to rozwiązanie na stałe. Inne próby wprowadzenia krótszych tygodni również zakończyły się sukcesem. Eksperyment przeprowadzony w 2021 roku na Islandii przyniósł pozytywne rezultaty, a w 2019 roku Henley Business School przeprowadziła badania, które wykazały, że w dwóch trzecich firm, w których obowiązywał czterodniowy tydzień pracy, wzrosła produktywność pracowników.

Ale ponieważ każdej akcji towarzyszy reakcja, również w przypadku powyższego rozwiązania bardzo szybko pojawił się krytyka i głosy sprzeciwu. Krótszy tydzień pracy może oznaczać, że obciążenie pracowników pracą będzie rosło, powodując raczej więcej niż mniej stresu. W przypadku firm, które doświadczają znacznie większego obciążenia pracą w okresie wakacyjnym lub letnim, przedłużenie programu na cały rok może okazać się niemożliwe. Wiele firm, takich jak banki lub firmy ubezpieczeniowe, które wymagają całodobowej obsługi klienta, lub podmioty, które pracują w 24-godzinnym cyklu, nie są w stanie wyłączyć nawet jednego dnia w tygodniu.

Bez wątpienia każdy z nas z chęcią przyjąłby dodatkowy dzień, który można przeznaczyć na jazdę motocyklem. Warto przypomnieć, że pomysł wolnych sobót też były kiedyś mocno negowany. W Polsce ten dzień stał się wolny od pracy na podstawie dekretu Rady Państwa z 20 lipca 1972 roku, chociaż dopiero dekret z 14 lipca kolejnego roku upoważnił Radę Ministrów do wprowadzenia w każdym roku kalendarzowym dodatkowych dni wolnych od pracy.

Nowość przyjmowała się powoli. W 1973 roku wprowadzono tylko dwie wolne soboty. W 1974 roku sześć, a poczynając od 1975 roku, było to dwanaście sobót w roku - jedna miesięcznie. Dopiero w 1989 roku tydzień pracy został faktycznie skrócony z sześciodniowego do pięciodniowego. Może już czas przejść z pięciodniowego na czterodniowy? Tylko co będzie dalej, bo podejrzewam, że bardzo szybko powstanie organizacja o nazwie 3 Day Week Global. 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę