Przekroczyłeś barierę 24 punktów karnych. Co się stanie i jak wygląda dalsza procedura?
Po przekroczeniu granicy 24 punktów karnych zaczynają się kłopoty. Ale trzeba jeszcze pamiętać, że dla kierowców mających prawo jazdy krócej niż rok, limit wynosi mniej, tj. 20 punktów. Co się dzieje, kiedy okazuje się, że na koncie jest 25 lub więcej punktów?
Procedura jest ściśle określona. Kierowcę czekają badania psychologiczne oraz powtórny egzamin na prawo jazdy. Procedura jest identyczna jak w przypadku kandydatów na kierowców przystępujących do egzamin po raz pierwszy. Konieczne jest zdanie części teoretycznej i praktycznej. Do kompletu niezbędna jest również pozytywna opinia psychologa.
Kierowcy, którzy zbliżają się do granicy liczby punktów, do tej pory mogli zredukować 6 punktów, biorąc udział w kursach organizowanych przez WORD-y. Niestety ta możliwość będzie istniała jedynie do września bieżącego roku, ponieważ ustawodawca zniósł to udogodnienie.
Warto również przypomnieć, że kierowcę, który utracił prawo jazdy po przekroczeniu 24 punktów i zdecydował wsiąść za kierownicę, prawo traktuje jak przestępcę. Czyn ten zagrożony jest karą do dwóch lat więzienia i zakazem prowadzenia pojazdów.
Jak długo punkty pozostają w systemie? Przed 1 stycznia 2022 r. przedawniały się one po roku od uprawomocnienia się rozstrzygnięcia, które było podstawą ich przyznania. Nowelizacja zmieniła ten system i teraz punkty przedawniają się dopiero po 2 latach.
Jaki i gdzie sprawdzić, ile punktów mamy na koncie? Możliwość sprawdzenia przez Internet swojego konta punktowego istnieje już od blisko 5 lat. Aby to zrobić potrzebny jest tzw. Profil Zaufany. Jest to bezpłatne internetowe narzędzie, które potwierdza naszą tożsamość. Najłatwiej jest wyrobić PZ poprzez swojego dostawcę bankowości internetowej. W tej chwili można to zrobić poprzez system bankowy. Można również skorzystać z formularzy na stronie www.pz.gov.pl, jest to jednak procedura wyraźnie dłuższa.
Mając już Profil Zaufany należy się zalogować na stronie www.obywatel.gov.pl, a następnie przejść do działu "Kierowcy i pojazdy". Kolejny krok to przycisk "Sprawdź swoje punkty karne", który skieruje już na indywidualne konto kierowcy. Sprawdzicie tam nie tylko liczbę zgromadzonych i aktywnych punktów karnych, ale też przypomnicie sobie okoliczności, w jakich je zebraliście - miejsce, czas i rodzaj wykroczenia. W systemie widoczne są również punkty tymczasowe, za które nie przyjęto mandatu. Czekają one na orzeczenie sądu.
Oczywiście najlepiej punktów nie mieć w ogóle, ale jak doskonale wiemy, z tym bywa różnie...
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze