Prawo jazdy na motocykle znacznie droższe od 1 stycznia 2011!
W ostatni dzień roku życzymy sobie, aby ten nadchodzący był lepszy, aby był udany i szczęśliwy. Niestety urzędnicy Ministerstwa Finansów solidnie się przyłożyli, aby popsuć humory wielu młodym miłośnikom motocykli już od 1 stycznia 2011. W jaki sposób?
W związku z wprowadzeniem wyższego podatku VAT od 1 stycznia urzędnicy MF uznali, że ze zwolnienia z VAT nie będą mogli korzystać kursanci na kategorię A1 i A. Dotychczas kursy na prawo jazdy traktowane były jako element szkolenia zawodowego, które podlega stawce VAT równej 0%.
Niestety urzędnicy uznali, że jazda motocyklem to wyłącznie rozrywka. Zapominając o policjantach, kurierach, dostawcach, pogranicznikach, dla których motocykl to narzędzie pracy, a także tych którzy dojeżdżają motocyklach do pracy, aby nie stać w korkach. Co jest szczególnie oburzające dla środowiska motocyklowego, wszystkie pozostałe kategorie prawa jazdy pozostają dalej zwolnione z VAT. Zapewne w mniemaniu urzędników MF szarżowanie furą tatusia przez nastoletnich ścigantów lub przebijanie się SUVem do kosmetyczki to działalność stricte zawodowa…
Nie wiem czy golenie do kości młodych ludzi którzy często nie mają jeszcze własnych dochodów na kursach na wymarzone prawko uratuje nas przed kryzysem. Wiem natomiast, że ceny w szkołach jazdy będą musiały drastycznie podskoczyć. To kolejny przejaw jawnej dyskryminacji motocyklistów i jeszcze jedna z przyczyn dla których motocykle przestają być popularne.
Pełna treść komunikatu Ministerstwa Finansów:
Czy od 1 stycznia 2011 r. kursy prawa jazdy będą zwolnione od podatku od towarów i usług?
Usługi szkół nauki jazdy obecnie są zwolnione od podatku od towarów i usług, zgodnie z poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy, jako usługi w zakresie edukacji sklasyfikowane wg PKWiU w grupowaniu 80.
Z dniem 1 stycznia 2011 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów usług. Przepisy nowelizacji uchylają załącznik nr 4 do ustawy, zawierający wykaz usług zwolnionych od podatku. Uregulowania dotyczące tematyki zwolnień zostały przeniesione do treści ustawy. Przy określaniu zakresu zwolnień, które dotychczas były ujęte w załączniku nr 4 odstąpiono od ich identyfikacji przy pomocy klasyfikacji statystycznych, określając ich zakres z wykorzystaniem treści zapisów prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa sądów.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnione od podatku są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane.
Dla oceny, czy określone usługi będą zwolnione na podstawie powołanego wyżej przepisu od podatku od towarów i usług konieczne jest zatem stwierdzenie:
1) czy są to usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego;
2) czy są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.
Usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii C, D i E mieszczą się co do zasady w usługach kształcenia zawodowego. Również usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii B, z uwagi na fakt, iż jest to obecnie jeden z podstawowych wymogów, jakie stawia się kandydatom do pracy na różne stanowiska, należy uznać za kształcenie zawodowe. Nie można natomiast za kształcenie zawodowe uznać co do zasady szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii A.
Szkolenie osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy jest ściśle uregulowane w przepisach ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.) oraz w przepisach wykonawczych do tej ustawy, co oznacza, że spełniona zostaje przesłanka, że usługi te są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.
Podsumowując stwierdzić należy, że od 1 stycznia 2011 r. usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii B, C, D i E, będą zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług.
Komentarze 21
Pokaż wszystkie komentarzeto ile ten vat na kurs wynosi w końcu bo nigdzie nie doczytałem
Odpowiedznormalna stawka - 200%
Odpowiedzto świnie nie wiedzą jak już kase ptzepać zeby mieli gnoje więcei w korycie
OdpowiedzTo wchodzi ta ustawa odnośnie kat. A od 24 roku życia? oraz nowa kategoria A2?
OdpowiedzWyjechać stąd jak najszybciej, bo to wszystko to jakiś ponury absurd ... Lewa ....
OdpowiedzMyślę że można problem obejść w .Wystarczy jezeli warto szarpac sie o kwotę około 276 pln,to należy połączyć kurs na kategorie kat B z kategoria A,z czym ta druga może być darmową premią za ...
OdpowiedzDobra dobra, przeciez Fiskus uważa, że jak dostajesz coś za darmo, to jest to Twój przychód, a więc podatek się należy i tak. Realne przykłady: linux plus openoffice, kolacja wigilijna w firmie.
OdpowiedzWygląda na to że rozpoczęcie sezonu motocyklowego 2011 odbedzie się...pod Ministerstwem Finansów!!!!!!!!!
Odpowiedz