Podatek od czynności cywilnoprawnych PCC-3 2020. Co to jest, kiedy zapłacić, jaka kara
Zakup samochodu lub motocykla często pociąga za sobą konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Na zapominalskich i spóźnialskich czekają spore kary. Kiedy należy zapłacić PCC-3? Co grozi za spóźnienie?
Podatek od czynności cywilnoprawnych to jeden z niewielu podatków, które od lat są stałe. Stawka wynosi 2% od wartości pojazdu. Jako wartość zazwyczaj jest przyjmowana kwota na umowie. W przypadku znacznego zaniżenia względem cenników, którymi posługują się urzędnicy, należy przedstawić odpowiednią dokumentację. Bez tego możemy się spodziewać wyliczenia podatku na podstawie cenników, którymi dysponuje skarbówka.
Kiedy należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych? Pierwszą sytuacją jest bezpośredni zakup pojazdu zarejestrowanego w Polsce od osoby fizycznej. Druga sytuacja to zakup pojazdu z komisu, kiedy komis jest pośrednikiem, a właścicielem pojazdu jest osoba fizyczna.
Podatek należy zapłacić w ciągu 14 dni od dnia zakupu pojazdu i również w tym terminie pieniądze muszą trafić na konto urzędu skarbowego, do którego przypisany jest kupujący. W przypadku opóźnienia oczywiście grozi kara. Wynosi ona od 1/10 minimalnego wynagrodzenia do jego dwudziestokrotności. W 2020 pensja minimalna wynosi póki co 2600 złotych. To oznacza, że kara będzie wynosić od 260 do nawet 52 000 złotych.
Czy kary można uniknąć? Jeżeli już zdarzy wam się przekroczyć wyznaczony termin, to można złożyć w urzędzie skarbowym odpowiednie oświadczenie - tak zwany czynny żal. Nie gwarantuje to sukcesu, ale zawsze warto spróbować i liczyć, że naczelnik urzędu skarbowego będzie w dobrym nastroju. W oświadczeniu należy przyznać się do winy i zobowiązać do uiszczenia zaległości wraz z ustawowymi odsetkami.
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarzeWydaje się to nieco głupie bo co stoi na przeszkodzie zmiany daty umowy kupna-sprzedaży tak aby było w zgodzie z terminem wpłaty?
OdpowiedzCzyli podatek od podatku?
Odpowiedz