Nawigacja GPS może przestać działać. Czeka nas zaplanowana procedura
Nawigacja GPS może przestać działać - ostrzegają producenci urządzeń, zarówno przenośnych, jak i na stałe montowanych w pojazdach. Wszystko przez odbywającą się raz na 19 lat procedurę.
Udostępniany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych system GPS jest podstawą działania niemal każdego urządzenia nawigacyjnego na świecie. Stworzony na przełomie lat 70. i 80. system ma jednak kilka wad. Jedną z nich jest konieczność tak zwanego resetu numeracji tygodni, który odbywa się raz na 19 lat.
W systemie GPS data zapisywana jest w trybie 10-bitowym, co, między innymi, oznacza numerację tygodni od 0 do 1023. Tak długi cykl odpowiada właśnie 19-letnim odstępom.
Co się może stać
W sobotę, 6 kwietnia urządzenia otrzymają informacje o zerowym tygodniu, czyli licznik zostanie niejako "cofnięty" do roku 1980. Dla wielu nawigacji, szczególnie tych starszych lub korzystających z mniej zaawansowanych technologii, może to oznaczać częściowe lub całkowite unieruchomienie.
Mogą zniknąć informacje o czasowo zamkniętych drogach, przestaną działać funkcje ostrzegania o fotoradarach i korkach. Niektórzy producenci, między innymi TomTom ostrzegają także przed możliwością całkowitego unieruchomienia urządzenia.
Przed resetem numeracji tygodni ostrzega również Ministerstwo Cyfryzacji. Jego zdaniem nie ma pewności czy producenci postarali się o zabezpieczenie swoich produktów przed zaplanowaną na 6 kwietnia procedurą. Ministerstwo wskazuje również, że problemy z działaniem GPS mogą pojawić się pewnym opóźnieniem.
Co zrobić
Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów jest aktualizacja urządzenia. Wprawdzie problem nie powinien dotknąć nowych urządzeń, ale dla pewności warto zaktualizować firmware, jeśli aktualizacja jest dostępna. Większość producentów zapewnia, że urządzenia są dobrze zabezpieczone, a aktualizacje dostępne na stronach internetowych lub w autoryzowanych serwisach.
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze