Nagrywasz filmiki motocyklowe - jesteś twórcą. KRRiT o obowiązku zgłaszania usług do wykazu
Na szczęście obowiązek nie spoczywa na każdej osobie, która publikuje własne, oryginalne treści w Internecie. Kto musi pamiętać o zgłoszeniu procederu przez skrzynkę EPUAP, pocztą lub za pośrednictwem strony KRRiT?
Od 1 lutego 2022 r. twórcy treści wideo mają obowiązek zgłoszenia usług do wykazu prowadzonego przez europejskie organy regulacyjne do spraw mediów. O konieczności ewidencji przypomniał w ostatnich dniach przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski.
Obowiązek, który został uwzględniony w nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji, pojawił się w wyniku zmian Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) o audiowizualnych usługach medialnych z dnia 14 listopada 2018 r.
"Dostawcy audiowizualnych usług medialnych na żądanie zostali objęci obowiązkiem zgłoszenia swoich usług do wykazu prowadzonego przez organy regulacyjne do spraw mediów" - wskazano w informacji.
W praktyce chodzi głównie o platformy wymiany plików wideo i usług medialnych na żądanie (VOD), ale konieczność zgłaszania swoich usług dotyczy także twórców prowadzących działalność audiowizualną i publikujących swoje treści, np. na portalach społecznościowych — w tym Facebooku, Instagramie, TikToku, platformach typu YouTube itd.
Czy to oznacza, że każdy musi wypełnić zgłoszenie do KRRiT? Oczywiście nie. Chodzi o twórców prowadzących działalność gospodarczą. A co z osobami fizycznymi? Zgodnie z przepisami zgłoszenie nie jest konieczne, jeśli przychód autora z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia i osoba ta w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
Mówiąc inaczej, jeśli nie jesteś przedsiębiorcą, a przychód z zamieszczonych treści nie przekracza 1745 zł brutto (od 1 lipca 2023 r. 1800 zł brutto), obowiązek cię nie dotyczy.
"Jeśli ktoś jest amatorem, hobbystą, nie zarabia na swoich produkcjach audiowizualnych, nie ma z tego tytułu żadnych dochodów, to nie musi zgłaszać się do wykazu dostawców VOD i VSP" - powiedziała rzeczniczka prasowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Teresa Brykczyńska.
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze