Motocykl czy motor? Badamy, wyja¶niamy i odpowiadamy raz na zawsze!
Jeździsz na motocyklu czy motorze? Jedni twierdzą, że na motorze nie da rady, bo to przecież silnik. Inni na motorze jeżdżą od dziecka i nie mają z tym problemu. Na czym więc jeździmy - na motocyklu czy motorze?
Dyskusja na temat użycia tych dwóch słów jest tak stara, jak daleko sięga motocyklowa kultura w Polsce. Część naszych ojców i dziadków jeździło motocyklami, inni zawsze motorami - wiele zależy od tego, jakie zwyczaje językowe obowiązywały tam, skąd pochodzili.
Każde z tych słów pochodzi powiem z innej strony świata. Motor to słowo pochodzenia germańskiego, oznaczające silnik, ale będące także skrótem od słowa motorrad, oznaczającego motocykl. Z kolei ów motocykl właśnie, pochodzi od francuskiego la motocyclette. W zależności od wpływów językowych, które dominowały na w danych regionach dawnej Polski, utrwaliły się odpowiednie formy.
Zarówno profesor Bralczyk, jak i profesor Miodek uznają obie formy - motor i motocykl za poprawne w kontekście jednośladu. Profesor Miodek, w wywiadzie udzielonym Pejserowi z MotorManii wskazuje jednak, że motor jest poprawne tylko w języku potocznym. W oficjalnych publikacjach, czyli na przykład w dokumentach i artykułach, poprawną formą jest tylko motocykl.
Pamiętajmy zatem, że obie formy są poprawne. Wśród znajomych przy piwku czy na zlocie można bez wstydu posługiwać się określeniem motor, jeśli jednak publikujecie relację z wyjazdu lub imprezy, to zawsze piszcie o motocyklu.
Komentarze 11
Poka¿ wszystkie komentarze¯eby by³o jeszcze ¶mieszniej, to s³owo "motocykl" pochodzi z francuskiego, ale zosta³o zaproponowane i u¿yte w 1897 przez dwóch Ukraiñców, braci Werner, jako nazwa w³asna wyprodukowanego przez ...
Odpowiedzw tym roku nie bylo tej twojej srukrainy
OdpowiedzTy to ³on
OdpowiedzNie wiem jak inni ale ja w swoim motocyklu nie mam motoru tylko silnik a skoro mam silnik to ten silnik napêdza mój motor.
OdpowiedzSilnik i motor to ta sama rzecz, geniuszu
OdpowiedzPolak jak zwykle ma problem z g...m . moze w tym czasie zarobilby na nowe opony , bo na starych wstyd robi sibie dookola. Nie mowiac juz o starym sprzecie ze smietnika Europy.. Jaki naturalnie ...
OdpowiedzPolak dba o swoj skarb narodowy i najwazniejszy czynnik integracji spolecznej- jezyk. Ci ktorzy nie dbaja o to, juz dzis porozumiewaja sie mieszanka pohukiwania i bluzg, a na portalach "redaktorzy" dyslektycy robia z siebie idiotow (np "motocyklu" jako forma dopelniacza). Wielu Polakow swiadomie jezdzi na sprzetach z lat 80-90, bo na takich sie wychowali i nie odpowiadaja im wspolczesne jednarazowki w owadziej stylistyce. Znajdz dzisiaj funkcjonalny i parametrowy odpowiednik DR 350 N, DRZ, albo porownaj sobie budowe i osiagi ZXR 400 z pierwszej polowy lat 90-tych i najnowszej Ninja 400 AD 2018. Jak Ci sie nie podoba w Polsce, to nikt Cie tu nie trzyma- obywatelstwo tez mozna zmienic.
OdpowiedzPolak dba o swój jêzyk? Paradne! xD
OdpowiedzPrawdziwy Polak tak. Malowani Polacy, krzycz±cy, ¿e to oni s± jedynymi Polakami - nie. Dlatego oni mówi± wi±¦æ, a my mówimy wzi±æ.
OdpowiedzMotur jak ju¿...
OdpowiedzMotór :)
OdpowiedzMotur i motór poprawne:)
OdpowiedzA kto z was jest od czasu do czasu rowerzyst± a je¼dzi bicyklem? A jeszcze poprawnie bateria czy akumulator?
OdpowiedzBateri sie nie laduje a akumulator owszem ;)
OdpowiedzA baterie akumulatorów ³aduje siê czy nie?
OdpowiedzW niemczech co prawda na motocykl mowi sie Motorrad ale zdrobniale Mopped a nie Motor bo to silnik wiec poldka nazwa motor na pewno nie wziela sie z niemieckiego.
OdpowiedzZ kolei mopped to rodzaj silnika motocyklowego palonego z kopniaka i nie posiadaj±cego akumulatora.
OdpowiedzMylisz siê, kolego. Nazwa ¼ród³owa wziê³a siê w³a¶nie z niemieckiego, tyle ¿e to nie Niemcy skrócili 'motorrad' do 'motoru' a Polacy, którzy przecie¿ bêd±c pod okupacj± Niemców jêzyka niemieckiego te¿ u¿ywali powszechnie. Nasi okupanci mówili 'motororad', to Polacy zrobili skrót do motoru i tak pozosta³o. ¯eby by³o ciekawiej, to w Holandii te¿ u¿ywa siê potocznie okre¶lenia 'motor' na motocykl. W tym kraju jest to jednak skrót od motorfiets. Ka¿da nacja robi wiêc swoje skróty od wyrazów. W Bo¶ni i w Chorwacji te¿ mówi siê 'motor' , a fachowe okre¶lenie to 'motocikl'. Czyli te¿ z francuskiego mieli, wiêc sk±d skrót od niemieckiej nazwy? Mo¿e z tego powodu, ¿e w pobli¿u niemieckojêzyczna Austria? Nad jêzykiem potocznym trudno zapanowaæ.
OdpowiedzMasz racje. Wiele razy rozmawialem z Niemcami i padaly rozne slangowe okreslenia, jak "Mopped", "Fahhrad", "Bike", ale nigdy nie slyszalem Niemca mowiacego "Motor" na motocykl jako calosc, a nie silnik. Podobnie czytajac niemieckojezyczne artykuly nie kojarze takiego uzycia tego slowa. Zawsze "Motor" to byl silnik.
OdpowiedzMoped odnosi siê do motorowerów.
Odpowiedza st±d ju¿ jeden krok do naszego moplika
OdpowiedzTo akurat potoczne w¶ród m³odzierzy a samo "moped" u nas te¿ jest do¶æ popularne jak i w wielu innych krajach.
Odpowiedz