Miliony na kamerki nasobne dla policji. Bêd± na wyposa¿eniu ka¿dego mundurowego na s³u¿bie
Obecnie mamy w Polsce około 70 tys. policjantów ( 69 315 - stan na marzec 2021), ale na wyposażeniu mundurowych jest tylko nieco ponad 6 tys. kamer nasobnych. To ma się wkrótce zmienić, ponieważ rząd planuje wyposażyć w tego typu urządzenie każdy patrol policji. Tego nie da się jednak zrobić od razu.
Pieniądze zostaną wygospodarowane w w ramach nowej ustawy modernizacyjnej, co oznacza, że środki zostaną uruchomione już na początku 2022 roku. Na kamery przeznaczono 61 mln złotych, ale wiceminister MSWiA Maciej Wąsik nie wyklucza, że pieniędzy może być więcej, chociaż będzie trzeba je zadysponować z innych źródeł.
Oczywiście w praktyce policja nie musi mieć tylu kamer, ilu jest zatrudnionych policjantów, ponieważ dobowo do służby wchodzi ok. 20 tys. policjantów pionu prewencji i ok. 4 tys. policjantów ruchu drogowego.
Warto jeszcze dopowiedzieć, że służba patrolowo-interwencyjna liczy ok. 33 tys. policjantów, służba ruchu drogowego następne 10 tys. funkcjonariuszy. Do tego dochodzą oddziały prewencji, dzielnicowi. To oznacza około 40 tys. kamer dla mundurowych.
Jak powiedział w jednym z wywiadów szef formacji, gen. insp. Jarosław Szymczyk, plany zakładają wyposażenie w kamerę każdego z policjantów pracujących w terenie. Szymczyk przewiduje, że uda się to osiągnąć w ciągu najbliższych czterech lat. Dlaczego nie wcześniej?
Zagadnienie nie dotyczy wyłącznie kamer. Konieczne jest również rozbudowanie i modernizacja systemu, który umożliwi gromadzenie, katalogowanie i wyszukiwanie materiałów filmowych z kamer nasobnych. 24 tysiące mundurowych na dobę oznacza ogromną ilość nagrań, nawet jeśli tylko część z nich miałaby trafić do archiwów.
Czy kamery nasobne rzeczywiście są policji potrzebne? Bez wątpienia urządzenia tego typu służą ochronie praw zarówno zatrzymanych, jak i mundurowych. Ale materiałami filmowymi również można manipulować, żeby pasowały do przyjętej narracji. Pozostaje mieć nadzieję, że takich sytuacji będzie jak najmniej.
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze