Memoriał Ryszarda Mankiewicza w ten weekend w Poznaniu
W dniach 22-23 sierpnia Torem "Poznań" ponownie zawładną najszybsi krajowi motocykliści, którzy będą rywalizować w ramach IX i X Rundy Wyścigowych Mistrzostw Polski oraz Pucharu Polski. Jako, że finałowa XI i XII runda odbędą się na torze Slovakiaring u naszych południowych sąsiadów to dla wielu kibiców będzie to ostatnia okazja w tym roku by z bliska dopingować swoich faworytów. Motocykliści uczczą też pamięć Ryszarda Mankiewicza - niedawno zmarłego wybitnego zawodnika, który jako pierwszy z Polaków startował w Motocyklowych Mistrzostwach Świata. Ponadto na torze zobaczymy też pokazowe biegi motocykli z lat 70 i 80.
W ramach Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski w klasie Supersport nie ma mocnych na Sebastiana Zielińskiego (Ostrowski Klub Motorowy), który poza defektem w pierwszym wyścigu sezonu ma 100% skuteczność (195 pkt), a do tego doskonale radzi sobie w cyklu Alpe Adria. Po zwycięstwie w czeskim Moście Zioło nie krył zadowolenia: "Cieszę się z pierwszej w tym roku wygranej w Alpe Adria i umocnienia prowadzenia w WMMP w drodze po czwarty tytuł mistrza Polski." Czy już w Poznaniu Sebastian zapewni sobie Mistrzowską szarfę? Jeśli utrzyma dotychczasową formę niemal na pewno tak. Szymon Strankowski (A.Ostrowski) tylko teoretycznie może jeszcze zagrozić liderowi (162 pkt.) a jadący sezon życia Bartłomiej Cabala (TS Sparta Wrocław) uzupełnia podium klasyfikacji generalnej ze 118 pkt.
W Superstock 600 karty rozdaje Adrian Pasek (A.Rzeszowski) - 181 pkt. - startujący przede wszystkim w niemieckim pucharze Yamaha R6. Za jego plecami zacięte i ciekawe dla kibiców pojedynki toczą od początku sezonu Paweł "Rinas" Przybylski (A.Królewski) 147 pkt. i Marek Chłopkowski (A.Wielkopolski) 131 pkt. Przybylski przed Poznaniem zapowiada: "Zapewniam Was, że razem z Markiem Chłopokows, z którym toczymy zacięte boje w WMMP damy szoł i coś czuję. że różnice na mecie będą… dosyć skromne!"
Superstock 1000 to klasa w której zdecydowanym faworytem jest Michał Filla (ACCR) 157 pkt., jednak konkurencja jest bardzo silna od utytułowanych Marka Szkopka (A.Polski) 139 pkt. i Bartka Wiczyńskiego (LKT Wyczół) 125 pkt. po co raz szybciej jedzącego Marcina Walkowiaka (Motosport Castrol Team Toruń) 113 pkt., który zwłaszcza w zagranicznych rundach pokazuje swój niesamowity kunszt.
W królewskiej klasie Superbike, wyłączając ostatnią rundę w Moście, na zmianę triumfowali Irek Sikora (AMK Gliwice) i Pawła Szkopka (A.Polski). Po 2 zwycięstwach Szkopka (203 pkt.) w czeskim Moście, Sikora (185 pkt) by zachować szanse na tytuł musi odwrócić sytuację na swoją korzyść. Jedno jest pewne możemy jak zwykle spodziewać się, że obaj mistrzowie dadzą z siebie wszystko, a czający się za ich plecami Daniel Bukowski (A.Wielkopolski) to pewniak do najniższego stopnia podium (127 pkt) - tylko raz na 8 wyścigów dał się wyprzedzić Mariuszowi Kondratowiczowi (Motoklub Olsztyn) - 96 pkt w generalce.
W wyścigu Rookie 600 adrenaliny dostarczą na pewno pojedynki Andrzeja Kawuloka (A.Śląski) - 107 pkt, Grzegorzem Jakóbkiem (A.Śląski) 105 pkt., Krystiana Palucha (A.Lubelski) 99 pkt. i Patryka Pazery (A.Królewski) 85 pkt. ta czwórka nadaje w tym roku ton zmaganiom, wygrywając na zmianę kolejne wyścigi. Kto tym razem będzie najlepszy?
Niedzielny wyścig tej klasy będzie jednocześnie memoriałem zmarłego niedawno Ryszarda Mankiewicza, wybitnego zawodnika sportów motocyklowych o wielkich zasługach dla sportów motorowych. Jego kariera sportowa przypadała na lata 1955 - 1973, kiedy to siedmiokrotnie został Mistrzem Polski. Jako jedyny do tej pory Polak startował w Motocyklowych Mistrzostwach Świata Grand Prix, zdobywając w klasyfikacji generalnej siódme miejsce w klasie 125cc. Do ostatnich swoich dni czynnie działał w poznańskim Motoklubie UNIA. Dzisiejsi motocykliści oddadzą hołd starszemu koledze wspaniałą sportową walką na Torze "Poznań".
Wyścigowi Rookie 1000 towarzyszyć będą nie mniejsze emocje - Grzegorz Hanuszewicz (115 pkt.) i Damian Ołdakowski (111 pkt.) walczą w każdym wyścigu koło w koło, kask w kask, podobnie jak w Mistrzowie w Superbikeach na zmianę zwyciężając w niemal każdej rundzie Pucharu Polski.
Weekend 22-23 sierpnia to również nie lada atrakcja dla wszystkich fanów "starych" motocykli. Na Torze "Poznań" będzie można zobaczyć ścigające się motocykle z lat 70 i 80, zarówno pochodzące z Polski (klasa Classic) jak i z Europy (klasa Classic 50 GP), ponieważ Tor "Poznań" jest gospodarzem jednej z rund cyklu Classic 50 Eurocup. Będzię to idealna okazja by zobaczyć jak motoryzacja, a w szczególności wyścigi motocyklowe zmieniły się na przestrzeni lat. Dla jednych będzie to sentymentalna podróż w przeszłość, dla innych okazja na ciekawą lekcję historii wyścigów motocyklowych. Automobilklub Wielkopolski serdecznie zaprasza wszystkich na to wydarzenie, które przypominamy będzie miało miejsce podczas IX i X rundy WMMP w przedostatni weekend sierpnia na Torze "Poznań"
Przypominamy, że zmagania motocyklistów na Torze "Poznań" można śledzić już od soboty 22 sierpnia, kiedy to rozegrane zostaną nie tylko kwalifikacje ale także pierwsze wyścigi każdej z klas.
Ryszard Mankiewicz, sylwetka. Wybitny Sportowiec, zasłużony mistrz sportu, członek kadry narodowej, jedyny Polak, który stanął na podium mistrzostw świata GRAND PRIX.
Ryszard Mankiewicz urodził się w 1937 roku. Karierę motocyklową rozpoczął w wieku 18 lat startując na torach ulicznych i trawiastych.
Startował w kraju w barwach Motoklubu Unia, a za granicą reprezentował Polskę jako członek polskiej kadry narodowej.
Przez 25 lat startów w wyścigach motocyklowych osiągał sukcesy zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej.
W 1962 roku wywalczył XX "Złoty Kask" - trofeum poznańskich wyścigów na torze trawiastym na poznańskiej Woli.
W 1973 i 1978 roku zdobył główną nagrodę w Międzynarodowym ulicznym wyścigu o "Złotą Gwiazdę Cytadeli".
Ryszard Mankiewicz wygrał w klasie 250 (YAMAHA TZ) wyścig inaugurujący otwarcie Toru Poznań w 1980 roku.
Siedmiokrotnie zdobył tytuł mistrza Polski. Jako jedyny Polak w dyscyplinie wyścigów motocyklowych wielokrotnie zajmował punktowane miejsca w pierwszej dziesiątce w eliminacjach do Motocyklowych Mistrzostw Świata GRAND PRIX w klasach 50, 125 i 250 ccm.
Przełomowym momentem w sportowym życiorysie Ryszarda Mankiewicza był rok 1969, kiedy jako debiutant na arenie międzynarodowej zajął wysoką, siódmą pozycję w klasyfikacji generalnej Motocyklowych Mistrzostw Świata GRAND PRIX w klasie 125 ccm. Podczas jednego z wyścigów w Opatiji (wówczas w Jugosławii, dziś w Chorwacji), w roku 1969 stanął na podium, zajmując trzecie miejsce.
Sukcesów tej rangi nie powtórzył jeszcze żaden Polak.
Startując w wyścigach motocyklowych w klasie 50, 125 ccm i 250 ccm w Międzynarodowych zawodach "KDL", Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata reprezentował Polskę na torach Belgii, Holandii, Niemiec, Austrii, Włoch, Francji, Hiszpanii, Szwecji, Finlandii, Estonii, dawnej Czechosłowacji, Jugosławii i NRD.
W 1965 roku Ryszard Mankiewicz został odznaczony przez Polski Związek Motorowy Złotą Odznaką Honorową, a w 1995 roku uzyskał tytuł Zasłużony dla Polskiego Związku Motorowego.
W 1972 roku uzyskał tytuł "Zasłużony Mistrz Sportu" nadany przez Główny Komitet Kultury Fizycznej i Sportu.
W 1979 roku otrzymał Honorową Odznakę "za zasługi w Rozwoju Województwa Poznańskiego".
W 1983 roku otrzymał Odznakę Honorową Miasta Poznania.
W 2003 roku podczas jednej z eliminacji Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski na Torze Poznań Ryszard Mankiewicz został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Po zakończeniu kariery zawodniczej Ryszard Mankiewicz pozostał honorowym działaczem sportowym, sponsorem i ambasadorem wyścigów motocyklowych.
Ryszard Mankiewicz był założycielem firmy MAREX MOTOR, która będąc pionierem w branży motocyklowej wprowadzała markę YAMAHA na polski rynek. Motocykle i wyścigi motocyklowe towarzyszyły Ryszardowi Mankiewiczowi do ostatnich dni.
Ryszard Mankiewicz zmarł w dniu 4 sierpnia 2015 w Poznaniu.
Załączone zdjęcia pochodzą z archiwum rodziny Mankiewicz.
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze