Kurhany wikingów rozjechane quadem. Zniszczono dwa stanowiska archeologiczne
Ponad tysiąc lat. Tyle mają tzw. pochówki łodziowate, mające stanowić odwzorowanie łodzi, które dwa lata temu odnaleziono na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego (woj. kujawsko-pomorskie).
Ułożone z kamieni mogiły w kształcie łodzi są niezwykle rzadkie i łączą się bezpośrednio z wikingami, ponieważ tego typu pochówki są charakterystyczne dla skandynawskiego kręgu kulturowego.
Ale ktoś wjechał na teren chronionego prawem Wdeckiego Parku Krajobrazowego i rozjechał kamienne formacje. Ślady kół wskazują, że prawdopodobnie były to dwa pojazdy typu quad.
Do tej pory stanowisko, które od roku znajduje się w ewidencji zabytków archeologicznych i jest objęte ścisłą ochroną prawną, nie było specjalne oznaczone, ponieważ badacze nie chcieli zaburzać naturalnego otoczenia miejsca i samego zabytku. Miejsce było patrolowane przez straż parku, ale nie zostało objęte monitoringiem. Teraz to niestety będzie musiało się zmienić.
Pracownicy Instytutu Archeologii UMK w Toruniu szacują, że pochówek pochodzi z okresu między VIII a X wiekiem, o czym świadczą zachowane fragmenty ceramiki. Warto wiedzieć, że tego typu konstrukcje nie są typowymi mogiłami, a jedynie stanowią platformę dla pochówku całopalnego. Prochy zmarłego były następnie rozsypywane na kamienie lub były chowane pomiędzy nimi w urnie.
Niestety istniejąca od tysiąca lat konstrukcja została poważnie naruszona, a co za tym idzie, archeolodzy utracili bezpowrotnie część informacji, które mogli uzyskać. Być może quadowcy nie wiedzieli nawet, że niszczą stanowisko archeologiczne - w końcu nie było oznaczone, ale nic nie tłumaczy wjazdu pojazdami na teren Wdeckiego Parku Krajobrazowego.
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze