tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Jen coraz tańszy, co z cenami japońskich motocykli?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Jen coraz tańszy, co z cenami japońskich motocykli?

Autor: Lovtza 2013.07.01, 11:51 24 Drukuj

Kurs japońskiego Jena w stosunku do euro i dolara w ostatnich miesiącach spadł aż o 30%. W chwili obecnej 1 Euro to 130 jenów, podczas gdy w sierpniu 2012 kurs wynosił 1 Euro = 95 Jenów. Czy takie zmiany w kursach walut będą miał przełożenie na ceny japońskich pojazdów, w tym motocykli? Teoretycznie sprawa jest prosta. Im niższa jest cena zakupu towarów w Japonii, tym tańsze powinny być one na rynkach docelowych. O tym jak ogromny wpływ na cenę pojazdu może mieć kurs walut opisywaliśmy dla Was już przy okazji artykułu dotyczącego prywatnego importu motocykli do Polski.

Tyle teoria, a praktycznie sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. W ostatnich kilku latach kiedy Jen był bardzo silny, importerzy japońskich motocykli nieznacznie podnosili ceny, zdecydowanie poniżej poziomu wahań kursów walut. Oznacza to, że producenci, importerzy i cała sieć dealerska operowali na niższej marży. Poza tym o ostatecznej cenie w salonie nie decyduje wyłącznie kurs waluty kraju w którym produkowany jest dany towar.

O słowo komentarza poprosiliśmy polskich importerów japońskich motocykli. Ich wypowiedzi rzucają sporo światła na to jak skomplikowanym zagadnieniem jest polityka cenowa w przypadku dóbr importowanych z drugiego końca świata…

Pawel Iwanicki odbior nagrodyPaweł Iwanicki, Dyrektor Działu Motocykli w Suzuki Motor Poland: "Sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana - dla podmiotów rozliczających się w jenach istotniejszy jest kurs PLN/JPY niż EUR/JPY. Dzisiejsza sytuacja nie może mieć wpływu na ceny obowiązujące w tym sezonie, ponieważ większość towaru jest już sprowadzona, a faktury zostały zaksięgowane zgodnie z kursem obowiązującym w danym dniu.

Sytuacja kursu walut nie odzwierciedla także ogólnego trendu rynkowego. Znaczne spadki sprzedaży motocykli w Europie notowane od 2008 r. spowodowały wzrost jednostkowych kosztów produkcji. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że mimo wzrostu kursu jena o blisko 50% w latach 2008-2012 nie przełożyło się to na wzrost cen detalicznych w takiej skali."

magdalena piskorz prezes yamaha motor polskaMagdalena Piskorz, Yamaha Motor Middle Europe B.V.:  "Na tym etapie firma analizuje sytuację, próbując zrozumieć, czy trend jest tymczasowy czy stały. Przez kilka ostatnich lat sytuacja na rynku walutowym była dla japońskiej waluty wyjątkowo niekorzystna. Mamy wszyscy nadzieję, że to się właśnie zmienia.

Co do wpływu na ceny pojazdów za wcześnie jeszcze o tym spekulować. Musimy wziąć pod uwagę fakt, że na rynku polskim mamy dodatkowo do czynienia z silnym osłabieniem złotówki, co z kolei niekorzystnie wpływa na ceny importowanych pojazdów."

Alek Dubelski ProbikeAlek Dubelski, Probike S.A. importer marki Kawasaki: "Kurs YENA pośrednio wpływa na ceny motocykli oraz części zamiennych Kawasaki. Jest to długoterminowa tendencja, którą należy obserwować i analizować w rozłożeniu na lata. Może to mieć wpływ na politykę cenową producenta w przełożeniu na europejski rynek - wszystkie pojazdy Kawasaki w Europie są dystrybuowane przez centralę w Holandii. Kurs EURO w odniesieniu do poszczególnych walut wpływa bezpośrednio na ceny.

Uważam, że spadająca wartość YENA do EURO jest to zdecydowanie pozytywnym sygnałem na rynku i jeśli tendencja się utrzyma jeszcze przyszły 2014 rok możemy liczyć na jej przełożenie na ceny w Europie."

Michal Dudek przylapany w kaskuMichał Dudek, Honda Motor Europe: "Upadłość Lehman Brothers spowodowała długotrwałe i znaczące wzmocnienie japońskiej waluty w związku z ucieczką światowych inwestorów w bezpieczniejsze i bardziej stabilne rynki. Podobna sytuacja, tylko na skalę europejską, miała miejsce z frankiem szwajcarskim, co doskonale znają posiadacze kredytów hipotecznych w tej walucie. W związku z tym ostatnie lata dla firm japońskich były niezmiernie ciężkie i przynoszące olbrzymie straty.

Osłabienie jena powinno poprawić kondycję producentów motocykli z kraju kwitnącej wiśni i umocnić pozycje na trudnym rynku europejskim."

Okazuje się zatem, że pomimo znaczącego spadku wartości Jena, na razie raczej nie mamy co liczyć na znaczące obniżki cen motocykli. Mimo wszystko zmiany w kursach walut, o ile będą stałym trendem i utrzymają się przez dłuższy okres czasu, są dla nas motocyklistów bardzo dobrą wiadomością. Dadzą one japońskim producentom nieco większej przestrzeni do oddychania i możliwości rozwijania nowych modeli. Jako konsumenci możemy się z tego wyłącznie cieszyć, bo japońskie koncerny jako jedyne będą w stanie przeciwstawić się narastającej dominacji europejskich marek.

To w dużej mierze bardzo silny Jen przyczynił się do dynamicznej ekspansji europejskich marek na motocyklowym rynku. Takie brandy jak BMW, Ducati, czy też MV Agusta od zawsze uchodziły za drugie i ekskluzywne. Dziś europejskie motocykle mogą śmiało konkurować z japońskimi markami. Konkurować jakościowo i cenowo. Kto jeszcze 10 lat temu pomyślał by, że MV Agustę (np. modele F3) nabyć będzie można za pieniądze niewiele wyższe od ich japońskich odpowiedników. Złote dla Europejczyków lata drogiego Jena świetnie wykorzystali praktycznie wszyscy gracze na Starym Kontynencie. W ostatnich kilku latach mocno rozrosła się oferta Triumpha, BMW, Ducati, MV Agusty, nie wspominając już o absolutnej hegemonii europejskich brendów (KTM, Husqvarna, Gas Gas i inni) w takich obszarach jak enduro.

Dobra kondycja firm motocyklowych z Kraju Kwitnącej Wiśni potrzebna jest nam nie tylko z uwagi na zdrowszą konkurencję - Japończycy oferują bowiem wiele rodzajów motocykli, których w Europie po prostu się nie produkuje lub produkuje w ograniczonej ilości (np. małe pojemności, cruisery). Czas pokaże co przyniosą ostatnie zmiany na rynkach walutowych, pozostaje jedynie trzymać kciuki, aby zmiany były dla nas, motocyklistów, na lepsze.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 7
Pokaż wszystkie komentarze
Autor: miszczu 01/07/2013 18:33

cycki

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę