Jazda motocyklem po lekach? Koniecznie sprawd¼ ulotkê
Wielu zmotoryzowanych bagatelizuje zagrożenie, jakie może pojawić się, gdy siadają za kierownicą nafaszerowani lekami.
Prowadzenie motocykla czy każdego innego pojazdu silnikowego pod wpływem leków wcale nie jest tak błahe, jak mogłoby się wydawać. Nawet zwykłe środki przeciwbólowe mogą stanowić ryzyko.
W obecnym okresie jazda motocyklem staje się coraz mniej przyjemna. Dni są krótsze, często pada deszcz, a mgła ogranicza widoczność podczas podróży do celu. Sytuacja pogarsza się jeszcze bardziej, gdy kierowca jest chory i dodatkowo przyjmuje leki. Przyjmowanie leków na przeziębienie czy środki przeciwbólowe może wpływać na styl jazdy, co wiąże się ze sporym ryzykiem.
Co więcej, osoby cierpiące na nadciśnienie, choroby wpływające na pamięć, epilepsję muszą być szczególnie ostrożne. W niektórych przypadkach prowadzenie pojazdów jest wręcz zabronione. To samo dotyczy kierowców po udarze mózgu. Szczególną uwagę powinni zwrócić ci, którzy zaczynają przyjmować nowe leki lub zmieniają dawkę już stosowanych preparatów. To również może wpłynąć na zdolność do prowadzenia.
Z tego względu ważne jest, aby każdy kierowca pamiętał o swojej odpowiedzialności na drodze. Oznacza to między innymi, że każdy zmotoryzowany zobowiązany jest przestrzegać zaleceń dotyczących zdolności do prowadzenia pojazdów, które znajdują się w ulotkach leków. Należy także stosować się do wskazówek lekarzy i farmaceutów. Dotyczy to również popularnych środków przeciwbólowych, leków antyalergicznych czy preparatów na przeziębienie. Jeśli ktoś nie chce ryzykować zdrowia i życia, najlepiej w ogóle unikać prowadzenia pojazdu, gdy choroba może negatywnie wpłynąć na koncentrację.
Po jakich lekach nie można prowadzić? Przede wszystkim z grupy nasennych i uspokajających. Niebezpieczne mogą być nawet preparaty ziołowe! Z kolei w przypadku leków przeciwbólowych, które dzielimy na dwie grupy, dopuszczalne są NLPZ - czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne, natomiast z jazdy wykluczają nas narkotyczne leki przeciwbólowe. Niebezpieczne mogą być również leki na chorobę lokomocyjną zawierające dimenhydrant.
Na rynku dostępne są jeszcze inne preparaty, które mogą ograniczyć sprawność psychomotoryczną np. niektóre antybiotyki (aminoglikozydy), chemioterapeutyki (cyprofloksacyna, lewofloksacyna) czy leki przeciwkaszlowe (dekstrometorfan, kodeina). Ale istnieje też cała masa leków, które można bezpiecznie stosować podczas prowadzenia samochodu. Jeśli masz jakąkolwiek wątpliwość co do wpływu danego leku na Twoją zdolność prowadzenia pojazdów - zerknij do ulotki.
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze