Indywidualne Mistrzostwa ¦wiata na lodzie Sanok 2009
« Poprzednia strona strony: 1 2 3
Niedziela to pierwszy dzień trzeciej eliminacji do Indywidualnych Mistrzostw Świata na lodzie. W niedzielę stawka skurczyła się „tylko" do szesnastu zawodników, a na liście startowej widniały nazwiska dwóch Polaków: Zdzisława Żerdzińskigo i Michała Widery, który zastępował Grzegorza Knappa. Ponadto rezerwowym był Mirosław Daniszewski, jednak na lodowy tor tego dnia nie wyjechał.
Już w drugiej gonitwie miał miejsce groźny upadek. Na wstępie z lodową taflą zapoznał się Kai Lehtinen, któremu na szczęście nic się nie stało, ale został wykluczony z powtórki, którą wygrał Mario Schwaiger. W czwartej odsłonie na starcie „zaspał" Zdzisław Żerdziński, jednak udało mu się minąć na pierwszym łuku Henriego Maninena. Ambitny Fin szybko odzyskał pozycję, a na ostatniej prostej pokonał jeszcze Jouni Seppanena, co dało mu pierwsze dwa punkty. Następny bieg zakończył się upadkiem Stefana Pletschachera. Na przeciwległej prostej doszło do kontaktu miedzy motocyklem Niemca, a Seppanena. W powtórki został wykluczony zawodnik zza naszej zachodniej granicy, a w niej zwyciężył Seppanen, który widowiskowym atakiem na pierwszym wirażu przeszedł na pierwszą lokatę. Następne wyścigi nie dostarczały zbyt wielu emocji . Zwyciężali w nich faworyci: Junir Bazeev, Pavel Chaika, Anontin Klatovsky czy Per Olov Serenius, a Polakom nie udało się wywalczyć żadnego punktu.
Austriak postanowił biec po jeden punkt, ale 10 metrów przed metą wyprzedził go znajdujący się z tyłu Michał Widera
Dopiero czternasta odsłona przyniosła od dawna oczekiwane emocje. Przez cały wyścig Per Anders Lindstom znajdował się za Johnnym Tunistrą i czekał na odpowiednią sytuację do ataku. Ta pojawiła się dopiero na ostatnim łuku i Szwed przejeżdżając przy czerwonej linii oznaczającej krawędź toru wyszedł na pierwszą pozycję, zdobywając trzy punkty. Bardzo ciekawa była piętnasta gonitwa. Na prowadzeniu znajdował się Rosjanin Pavel Chaika, którego ciągle próbował wyprzedzić Junir Bazeev. Ostatecznie nie udało mu się to, jednak to nie był koniec emocji. Na ostatnim wirażu zdefektowała maszyna Martina Leitnera. Austriak postanowił biec po jeden punkt, ale 10 metrów przed metą wyprzedził go znajdujący się z tyłu Michał Widera.
W biegu siedemnastym Antonin Klatovsky bezlitośnie wykorzystał błąd Chaiki na jednym z wiraży, ale musiał do ostatnich metrów bronić swojej pozycji, co bardzo podobało się kibicom. W dwudziestym, a zarazem ostatnim wyścigu doszło do bardzo groźnego wypadku. Bardzo daleko z przodu znajdowali się Szwedzi: Serenius i Lindstom, tymczasem do Żerdzińskiego zbliżał ambitny Michał Widera. Michał próbował ataku przy wewnętrznej linii, jednak uderzył w motocykl Żerdzińskiego i obaj zawodnicy pognali ku słomianym balom okalającym tor. Jak później się okazało, Michał Widera wyszedł z tego wypadku bez szwanku, zaś Zdzisław Żerdziński z połamaną ręką. Arbiter podjął decyzję o wykluczeniu Żerdzińskiego. W drugiej odsłonie zwyciężył Serenius przed Lindstromem, zaś Widera ze względu na defekt motocykla nie dojechał do mety.
Wyniki:
1.Junir Bazeev (Rosja) (3,3,3,2,3) 14
2.Per Olov Serenius (Szwecja) (3,3,2,3,3) 14
3.Antonin Klatovsky (Czechy) (1,2,3,3,3) 12
4.Pavel Chaika (Rosja) (1,3,3,3,2) 12
5.Per Anders Lindstrom (Szwecja) (2,2,2,3,2) 11
6.Johnny Tuinstra (Holandia) (2,1,1,2,2,3) 10
7.Kai Lehtinen (Finlandia) (u/w,2,3,2,1) 8
8.Henri Maninen (Finladnia) (2,1,1,0,2) 6
9.Jouni Seppanen (Finlandia) (1,3,1,1,0) 6
10.Mario Schwaiger (Austria) (3,1,1,0,1) 6
11.Stefan Pletschacher (Niemcy) (0,u/w,2,1,2) 5
12.Martin Leitner (Austria) (3,0,1,d3,1) 5
13.Jan Pecina (Czechy) (0,2,0,2,0) 4
14.Michał Widera (Polska) (1,1,0,1,d3) 3
15.Oleg Dosaev (Ukraina) (2,w/su,d4,1,0) 3
16.Zdzisław Żerdziński (Polska) (0,0,0,0,u/w) 0
17.Mirosław Daniszewski (Polska) Ns.
Bieg po biegu:
1.Serenius, Tuinstra, Chaika, Pecina
2.Schwaiger, Dosaev, Widera, Lehtinen(u/w)
3.Bazeev, Lindstrom, Klatovsky, Pletschacher
4.Leitner, Malinen, Seppanen, Żerdziński
5.Seppanen, Pecina, Widera, Pletschacher(u/w)
6.Bazeev, Lehtinen, Tuinstra, Żerdziński
7.Chaika, Lindstrom, Malinen, Dosaev(w/su)
8.Serenius, Klatovsky, Schwaiger, Leitner
9.Lehtinen, Lindstrom, Leitner, Pecina
10.Klatovsky, Tuinstra, Malinen, Widera
11.Chaika, Pletschacher, Schwaiger, Żerdziński
12.Bazeev, Serenius, Seppanen, Dosaev(d4)
13.Klatovsky, Pecina, Dosaev, Żerdziński
14.Lindstrom, Tuinstra, Seppanen, Schwaiger
15.Chaika, Bazeev, Widera, Leitner(d3)
16.Serenius, Lehtinen, Pletschacher, Malinen
17.Bazeev, Malinen, Schwaiger, Pecina
18.Tuinstra, Pletschacher, Letiner, Dosaev
19.Klatovsky, Chaika, Lehtinen, Seppanen
20.Serenius, Lindstrom, Widera(d3), Żerdziński(u/w)
Poniedziałek to drugi dzień trzeciej eliminacji do Indywidualnych Mistrzostw Świata na lodzie w Sanoku.
Już po pierwszym dniu zmagań wiadomym było, że o sześć miejsc premiowanych awansem walczyć będą: Bazeev, Chaika, Serenius, Lindstrom, Klatovsky, Tuinstra i Lehtinen. Przypuszczenia okazały się trafne, ale nie wyprzedzając faktów już w pierwszym biegu tego dnia, a dwudziestym pierwszym w ogóle, padł nowy rekord toru. Od poniedziałku 27. stycznia wynosi on 60,35 s. i należy do Junira Bazeeva. Za Zdzisława Żerdzińskiego startował Mirosław Daniszewski, który w pierwszym swoim starcie w dwudziestym trzecim wyścigu nie zdobył punktu. W dwudziestej piątej gonitwie, gdy taśma poszła w górę, dopiero na trzeciej pozycji znajdował się Per Olov Serenius. Szwed szybko uporał się z Czechem Janem Peciną, ale dystans do Chaiki był zbyt duży, aby podjąć walkę o trzy punkty.
Z poniedziałkowych zawodów wycofał się Oleg Dosaev, dlatego też w dziesiątym szóstym wyścigu pod taśmą pojawiła się zaledwie trójka zawodników. Wszyscy trzej przez cztery okrążenia znajdowali się bardzo blisko i cięgle się tasowali. Na mecie pierwszy pojawił się Tuinstra, przed Lehtinenem i Leitnerem. Długo z prowadzenia w następnym biegu nie cieszył się Jan Pecina. Już na drugim łuku pokonał go Klatovsky, a zaraz po nim uczynił to samo Mario Schwaiger.
Szwed przekroczył wewnętrzną linię i został wykluczony z dalszej jazdy. Jak się później okazało, miało to kluczowe znaczenie dla klasyfikacji generalnej
Drugą już „trójkę" do swojego dorobku tego dnia w dwudziestej dziewiątej odsłonie dołożył Chaika. Rosjanin na wejściu w pierwszy łuk „założył się" na Pera Andersa Lindstrema i pewnie pomknął po zwycięstwo. Na następnym wirażu Szwed przekroczył wewnętrzną linię i został wykluczony z dalszej jazdy. Jak się później okazało, miało to kluczowe znaczenie dla klasyfikacji generalnej. W trzydziestej trzeciej gonitwie sędzia bardzo szybko zwolnił taśmę, czego się spodziewali się Antonin Klatovsky i Jouni Seppanen, a wykorzystał to Pavel Chaika przyjeżdżając z ogromną przewagą nad rywalami.
Trzydziesty siódmy bieg to piąta tego dnia wygrana Bazeeva, który tym samym zakończył poniedziałkowe zawody z kompletem punktów, a dwudniowe eliminacje z 29 „oczkami". W następnym wyścigu spotkali się Kai Lehtinen i Per Anders Lindstrom. Na ostatniej pozycji przyjechał Mirosław Daniszewski, a Lehtinena i Lindstroma przedzielił Antonin Klatovsky. Trzy punkty dla Fina i jeden dla Szweda sprawiły, że po pierwszym dniu mieli oni na koncie tę samą ilość „oczek". Zostali sklasyfikowani na miejscach szóstym i siódmym, co było równoznaczne ze koniecznością rozegrania biegu dodatkowego. Tylko jeden z nich mógł uzyskać przepustkę do lodowego cyklu Grand Prix.
W nim po starcie lepszy był Lindstorm, ale już na przeciwległej prostej prowadzenie, którego nie oddał do końca, objął Kai Lehtinen i to on zajął ostatnie szóste miejsce premiowane awansem.
W dwudniowych eliminacjach zwyciężył Junir Bazeev przed Pavlem Chaiką, Perem Olovem Sereniusem, Antoninen Klatovskym, Johnny Tuinstrą i Kaihem Lehtinenem. Polacy zostali sklasyfikowani na bardzo odległych miejscach. Michał Widera był czternasty, Mirosław Daniszewski szesnasty, a Zdzisław Żerdziński zajął ostatnie, siedemnaste miejsce.
Organizatorzy czynią starania, by w przyszłym roku w Sanoku rozegrano finał Drużynowych Mistrzostw Świata na lodzie.
Wyniki:
1.Junir Bazeev (Rosja) (14+3,3,3,3,3) 29
2.Pavel Chaika (Rosja) (12+2,3,3,3,3) 26
3.Per Olov Serenius (Szwecja) (14+3,2,3,1,2) 25
4.Antonin Klatovsky (Czechy) (12+2,3,2,2,2) 23
5.Johnny Tuinstra (Holandia) (10+3,3,1,3,2) 22
6.Kai Lehtinen (Finlandia) (8+1,2,2,3,3) 19+3
---------------------------------------------------------
7.Per Anders Lindstrom (Szwecja) (11+3,2,w,2,1) 19+2
8.Stefan Pletschacher (Niemcy) (5+2,1,0,2,3) 13
9.Martin Leitner (Austria) (5+1,1,2,2,1) 12
10.Mario Schwaiger (Austria) (6+0,2,2,0,2) 12
11.Henri Maninen (Finladnia) (6+0,0,3,1,1) 11
12.Jouni Seppanen (Finlandia) (6+2,1,1,1,u/w) 11
13.Jan Pecina (Czechy) (4+1,1,1,0,1) 8
14.Michał Widera (Polska) (3+1,0,0,0,0) 4
15.Oleg Dosaev (Ukraina) (3+ns) 3
16.Mirosław Daniszewski (Polska) (ns+2) 2
17.Zdzisław Żerdziński (Polska) (0+ns) 0
Bieg po biegu:
21.Bazeev, Chaika, Lehtinen, Schwaiger
22.Serenius, Klatovsky, Letiner, Malinen
23.Tuinstra, Seppanen, Pecina, Daniszewski
24.Lindstrom, Pletschacher, Widera, Dosaev(ns)
25.Chaika, Serenius, Pletschacher, Daniszewski
26.Tuinstra, Lehtinen, Letiner, Dosaev(ns)
27.Klatovsky, Schwaiger, Pecina, Widera
28.Bazeev, Lindstrom, Seppanen, Malinen
29.Chaika, Leitner, Pecina, Lindstrom(w)
30.Serenius, Lehtinen, Seppanen, Widera
31.Malinen, Schwaiger, Daniszeewski, Dosaev(ns)
32.Bazeev, Klatovsky, Tuinstra, Pletschacher
33.Chaika, Klatovsky, Seppanen, Dosaev(ns)
34.Lehtinen, Pletschacher, Malinen, Pecina
35.Tuinstra, Lindstrom, Serenius, Schwaiger
36.Bazeev, Letiner, Daniszewski, Widera
37.Bazzev, Serenius, Pecina, Dosaev(ns)
38.Lehtinen, Klatovsky, Lindstrom, Daniszewski
39.Pletschacher, Schwaiger, Leitner, Seppanen(u/w)
40.Chaika, Tuinstra, Malinen, Widera
41.Lehtinen(B), Lindstrom(A)
|
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze