tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Honda XL700A Transalp 2008 - kolejne wcielenie legendy
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 950
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Honda XL700A Transalp 2008 - kolejne wcielenie legendy

Autor: Micha³ Mikulski 2009.01.13, 09:17 21 Drukuj

Rzesze wielbicieli na całym świecie i ponad dwudziestoletnia historia modelu. Czy Transalp jest już motocyklowym dinozaurem? Okazuje się, że przeżywa on właśnie swoje lata świetności! Co urzekło tysiące fanów dwucylindrowego turysty ze skrzydlatym logiem na zbiorniku?

Ustalmy coś na samym początku. Enduro to nazwa odnosząca się do sportu, jakim są motocyklowe rajdy enduro, a także do motocykli, jakimi się w tych rajdach jeździ. Błędnym jest stwierdzeniem jednak, że wszystko co ma duże, szprychowane koła i opony z mocniejszym bieżnikiem to enduro. W większości przypadków chodzi o Dual Sporty, czyli motocykle pokroju Yamahy DT. Jak łatwo się domyślić, nowy Transalp nie jest sprzętem endurowym w stylu KTMa EXC. Czy jednak można wrzucić go z czystym sumieniem do jednego worka razem z turystycznym enduro, jakim jest chociażby BMW GS?

NAS Analytics TAG

Zaprezentowany w 1987 roku Transalp, wtedy jeszcze z silnikiem o pojemności 600 ccm, miał byś alternatywą dla imponującej, ale drogiej Hondy Africa Twin, która w tamtych latach błyszczała na trasach rajdu Paryż-Dakar. Transalp miał być pojazdem spokojniejszym, o szerszym spektrum zastosowania, mimo iż jego prototyp był przygotowany stricte pod offroad. Na przestrzeni lat XL ewoluował i zyskiwał coraz to większą liczbę fanów - w roku 2000 jego pojemność wzrosła do 650 ccm, zaś w 2007 zaprezentowano całkiem nowe wcielenie, które teraz mamy przyjemność dla was testować.

Pierwsze wrażenie

Nowa stylizacja Transalpa wpada w oko. Klasyczny, okrągły przedni reflektor, nieduża szyba i masywne boczne osłony. Do tego niezła, złotawa kolorystyka, czarny zbiornik paliwa i szprychowe koła - nowe technologie harmonijnie łączą się tutaj z tradycją. Za sterami bije prostotą, jednak niekoniecznie musi to być minus. Analogowy obrotomierz i cyfrowy prędkościomierz nie oszołamiają wyglądem, ale spełniają swoją funkcję będąc dobrze widocznymi nawet podczas gorszych warunków pogodowych. Kierownica jest szeroka i dobrze leży w dłoniach, choć manetki są nieco twarde. Lekko offroadowego smaczku dodają handbary i osłona pod silnikiem. Na motocyklu siedzi się wysoko, jednak nie na tyle, by niscy kierowcy musieli się martwić.

Napęd i zawieszenie

W XL700 pracuje jednostka napędowa prawie identyczna do tej, którą możemy znaleźć w modelu NT700VA Deauville. Chłodzone cieczą 680 ccm pojemności, dwa cylindry w układzie V, wtrysk paliwa, cztery zawory na cylinder i pięciostopniowa skrzynia biegów. W przypadku Transalpa moc przekazywana jest na koło za pomocą tradycyjnego łańcucha, co ma podkreślać jego bardziej sportowe aspiracje. Sama moc jest zresztą mniejsza, niż w przypadku NT700. 60 KM rozwijane jest przy 7700 obr/min, ale maksymalny moment obrotowy wynoszący około 60 Nm dostępny już przy 5500 obr/min. To pozornie tylko cyferki, które jednak przekładają się na diametralne różnie we wrażeniach z jazdy.

Pracujący z przodu widelec ma skok 177mm i niestety nie jest on regulowany. Nie jest to także Up Side Down, lecz najzwyklejszy w świecie widelec teleskopowy. Prostota ponad wszystko czy obniżanie kosztów? Z tyłu pracuje wahacz z pojedynczym centralnie umieszczonym amortyzatorem. Ten ostatni posiada regulację kompresji, która przyda się, gdy sprzęt obładujemy bagażami. Tylny amortyzator przymocowany jest do wahacza za pomocą hondowskiego systemu dźwigienek o nazwie Pro-Link.

Czas na przejażdżkę

Silnik na wolnych obrotach pracuje bardzo cicho i nie generuje dużych wibracji. Odpalamy go oczywiście za pomocą elektrycznego startera. Czas ruszać. Motocykl żwawo przyspiesza, dynamicznie wkręcając się na obroty. Kolejne biegi wchodzą płynnie, jedynka z charakterystycznym dla Hondy kliknięciem. Dzięki wyprostowanej pozycji idealnie widać wszystko dookoła, a szeroka kierownica sprzyja szybkim manewrom wymijania przeszkód, czekających nas na polskich drogach. Zawieszenie także zdaje się być jakby zestrojone pod nasze narodowe szosy. Pewnie wybiera ono każdą nierówność i nie straszne mu koleiny, całkiem przypadkowo wycięte dziury w asfalcie czy coraz to większe progi zwalniające. Elastyczność jest bez wątpienia ponadprzeciętna, jednak trzeba uważać, by nie zostać na za wysokim biegu, gdyż Transalp lubi wtedy szarpnąć łańcuchem na niskich obrotach. Zresztą, by pojeździć agresywniej, należy pomieszać w przekładni, co przy tej mocy nie jest niczym zaskakującym.

W trasie Transalp pokazuje wszystkie swoje wady i zalety. Kręta górska ścieżka - to tam turystyk Hondy czuje się najlepiej. Odpowiednio wysoko umieszczony środek ciężkości sprzyja przekładaniu motocykla z winka w winkiel, zaś dynamiczny silnik podsyca chęć do takiej jazdy. Dobrze zestrojone zawieszenie i uniwersalne opony dopełniają tego pozytywnego i wszechstronnego obrazu. Na pochwałę zasługują hamulce, wyposażone w system ABS. Szkoda, że sprzęt nurkuje przy ostrzejszym daniu po heblach. Niestety, sytuacja jest dużo mniej ciekawa, jeśli chodzi o autostradę. Słaba ochrona przed wiatrem na dłuższą metę doskwiera, zaś przy wyższych wskazaniach prędkościomierza motocykl wyraźnie wężykuje.

Zmierzając ku wnioskom

Przyjemny, dynamiczny silnik w połączeniu z idealnym na polskie drogi zawieszeniem daje świetne rezultaty. Zwłaszcza, jeśli do tego dorzucimy dobrą jakość wykończenia. Zabrakło szerokiej regulacji przedniego zawieszenia, by można było trochę poszaleć. Ponarzekają także pasażerowie, gdyż zwężająca się ku tyłowi kanapa po dłużej przejażdżce może zajść za skórę. Nie jest to sprzęt do szybkiego latania po autostradach, gdyż jego zalety można zauważyć dopiero na gorszej jakości bocznych drogach.

Zapytacie o offroad? Transalp już dawno przestał być maszyną aspirującą do jazdy w jakimkolwiek terenie i niech nie zmylą was bajeranckie handbary. Oczywiście, polna droga

nie będzie dla niego przeszkodą, jednak tylko pod warunkiem, że będzie to droga dojazdowa do górskiego hotelu. Transalp nie nadaje się jednak do przemierzania afrykańskich pustyń i, co może się podobać, w przeciwieństwie do konkurencji, nie pokazuje, że jest inaczej.

A teraz najlepsze - cena. XL700 w podstawowej wersji kosztuje 25.900 zł, zaś za ABS dopłacimy równo 2.000 zł. Nawet jeśli ten motocykl miałby nigdy nie wyjechać poza miejską dżunglę, to oferta zdaje się być kusząca. W Transalpie można wyróżnić jeszcze jeden ważny aspekt, możliwe, że dominujący - jest to jego charakter. Fani serii tu na pewno nie zaprzeczą, ta maszyna ma to „coś".

Foto: D. Borowicz

Dane techniczne:

Silnik
Typ silnika Chłodzony cieczą, w układzie V2, cztery zawory na cylinder
Pojemność skokowa 680.2cm³
Średnica x skok tłoka 81 × 66 mm
Stopień sprężania 10:01
Zasilanie PGM-FI elektroniczny wtrysk paliwa
Moc maksymalna 44.1kW (60KM) / 7,750min-1 (95/1/EC)
Maksymalny moment obr. 60Nm / 5,500min-1 (95/1/EC)
Zapłon Tranzystorowy, sterowany elektronicznie
Rozruch Elektryczny
Przeniesienie napędu
Skrzynia biegów 5-stopniowa
Napęd końcowy Łańcuch o-ring
Wymiary i wagi
Długość x Szerokość x Wysokość 2,250 x 905 x 1,305mm
Rozstaw osi 1,515 mm
Wysokość siodła 841 mm
Prześwit 177 mm
Pojemność zbiornika paliwa 17.5 litra (w tym 3l rezerwy)
Masa własna (sucha) 218kg
Podwozie
Koło przednie Aluminiowa obręcz, szprychowane
Koło tylne Aluminiowa obręcz, szprychowane
Opona przód 100/90 R19M/C (57H)
Opona tył 130/80 R17M/C (65H)
Zawieszenie przód 41 mm widelec teleskopowy, skok 177 mm
Zawieszenie tył Układ Pro-Link z regulowaną jednostką resorująco tłumiącą, skok 173 mm
Hamulce przód Dwie tarcze 256 mm, dwutłoczkowe zaciski, układy CBS i ABS
Hamulce tył Tarcza 240 mm, jednotłoczkowy zacisk, układ ABS
Importer: Honda Poland sp. z o. o.
Oficjalny importer motocykli marki Honda w Polsce
ul. Puławska 381
02-801 Warszawa
tel. 022 545 75 00
Cena: 25900 pln
transalp hamulce tylne
NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia

2008 honda transalp
xl700 transalp 2008
honda transalp 2008
2008 xl 700 transalp
honda xl 700 va transalp 2008
honda trans alp
honda transalp swiatlo tyl
manetki transalp xl 700
zegary xl 700 transalp
regulacja zawieszenie transalp
transalp zegary
transalp manetki
transalp topcase
lampa xl transalp
transalp tankujemy scigacz pl
xl 700 silnik
transalp hamulce przednie
Komentarze 12
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    motul belka motocykle 950
    NAS Analytics TAG
    na górê