tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Honda Wave 110i - powiew Azji
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 950
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Honda Wave 110i - powiew Azji

Autor: Lovtza 2015.07.16, 13:20 12 Drukuj

Takie pojazdy to podstawa miejskiej komunikacji w całej Azji Południowo-Wschodniej. Są tanie, praktyczne i niezawodne. Do tego cechuje je niezwykła oszczędność. Tyle tylko, że w Europie od całych dziesięcioleci coraz lepiej sprzedają się produkty drogie, niepraktyczne i zawodne. A do tego kosztowne w utrzymaniu i użytkowaniu. Nie zagłębiając się w przyczyny takiego stanu rzeczy (bo to temat na wielotomowe opracowanie) postanowiliśmy skonfrontować azjatyckie realia z europejską mentalnością. Co udało się nam ustalić?

O co chodzi?

NAS Analytics TAG

Jak sklasyfikować Hondę Wave 110i? Odbiega ona od naszego rozumienia pojęcia motocykl z uwagi na małą pojemność i zautomatyzowany system przeniesienia napędu. Jednocześnie nie jest to skuter, bowiem pojazd ten nie ma przekładni CVT, podłóg i generalnie formy właściwej skuterom.

Wave to bardzo proste urządzenie i ten stan rzeczy to celowe działania, a nie pochodna cięcia kosztów. Zamierzenie konstruktorów było takie, aby potrafił poradzić sobie z nim każdy. Prostota zaczyna się już na etapie jednostki napędowej, której układ i ogólne założenia pamiętają czasy wojny w Korei. Mamy tutaj sprawdzony i niezniszczalny czterosuwowy silnik o pojemności 110 cm³, który wyposażono w zaawansowany wtrysk paliwa PGM-FI i elektryczny rozrusznik. Czterobiegowa skrzynia obsługiwana jest przez automatyczne sprzęgło, a na kierownicy na próżno będziecie szukali dźwigni sprzęgła.

Równie proste jest zawieszenie. Z tyłu pracuje stalowy wahacz oparty na dwóch amortyzatorach, a z przodu pod plastikami kryje się klasyczny widelec. Prosto i tanio nie znaczy tandetnie. Pomimo „ograniczonego” poziomu zaawansowania technicznego podzespoły te robią dobrą robotę. Podobnie zresztą jak hamulce. Ich potencjał co prawda nie przyprawia o migotanie przedsionków, szczególnie tylnego bębna, ale gdy trzeba – zatrzymują Wava skutecznie i bezdyskusyjnie.

Jak to wszystko działa?

Do dyspozycji macie wspomniane wcześniej cztery biegi. Są one „odwrócone” w zestawieniu z normalnymi motocyklami i działają jak w wyścigówkach – zapięcie kolejnego biegu wymaga naciśnięcia dźwigni w dół. Do tego skrzynia działa „na okrągło”, co znaczy że można z czwórki przebić na jedynkę, przy czym jest to możliwe po zatrzymaniu pojazdu. W ruchu okazuje się to niemożliwe.

Sprzęgło działa trochę jak wyczynowe sprzęgła Rekluse. Wystarczy dodać gazu, aby maszyna sama ruszyła z miejsca, przy czym wóz ruszy z każdego biegu, który ma zapięty. Wszystko jest przemyślane i dopracowane w najdrobniejszym szczególe i działa bez zastrzeżeń.

Wrażenia z jazdy

Jeśli chodzi o samo prowadzenie, to trudno nie rozpływać się w superlatywach. Maszyna jest tak lekka i poręczna jak rower. Przy dużym kącie skrętu kierownicy, szofer ma wrażenie, że Wave zakręca w miejscu. W sposób fenomenalny ułatwia to poruszanie się pomiędzy samochodami stojącymi w korku. Brak rozbudowanych osłon na kolana i podłóg w skuterowym stylu z pewnością pogarsza komfort jazdy gdy pada i gdy temperatura otoczenia jest niska, ale przekłada się też na świetną manewrowość. Mała Honda jest zresztą bardzo lekka. Jeśli trzeba, można po prostu ją przesunąć, lub przeciągnąć. Idealne gabaryty dla np. drobnych kobiet. Ta maszyna sprawia zresztą wrażenie, jakby do egzystencji w zatłoczonym miejskim środowisku została stworzona. Im tłoczniej i ciaśniej, tym Wave lepiej daje sobie radę. Zaprawdę powiadamy Wam, że nie ma takiego kozaka na mieście, który w godzinach szczytu objechałby samochodem studenta cisnącego Wavem.

Wspomnieliśmy, że w czasach gdy powstawał projekt silnika małej Hondy komputery korzystały z układów lampowych i zajmowały całe hale, co oznacza, że tutaj wszystko jest na „pełnym manualu”. W praktyce aby płynnie posługiwać się jednostką napędową trzeba wyczuć co ona lubi, a w jakich sytuacjach nie będzie chciała z Wami współpracować. Dobrą tego ilustracją jest chociażby redukcja biegów, która wychodzi o wiele lepiej, gdy operator umiejętnie zastosuje lekkie przegazówki ograniczające szarpanie do zera. Swoją drogą przyzwyczajenia wymaga zbijanie biegów piętą. Na początku wydaje się ono mało wygodne i cały czas zastanawialiśmy się czemu nie może to działać tak, jak w klasycznych motocyklach.

110-tka ma swoje minusy. Poza brakiem rozbudowanych osłon (co w wielu sytuacjach jest jednocześnie plusem) dokucza także brak sensownego schowka, czy brak możliwości zapakowania zakupów (np. na haczyku jaki często instalowany jest w wielu skuterach). Osiągi są typowo miejskie. Wave sprawnie przyspiesza do prędkości 70 km/h, potem jest już żmudne rozpędzanie do około 100 km/h. Te parametry w zupełności wystarczają do jazdy po mieście, ale osiągów zaczyna brakować, gdy chcecie o miasta dojechać kilka lub kilkanaście kilometrów. Odczujecie to mocno w przypadku dróg ekspresowych.

Dalszych wypadów nie będzie też ułatwiał mały bak. Niecałe 4 litry pojemności, to wartość mniejsza, niż w wielu skuterach klasy 50cc. Prawda jest jednak taka, że Wave 110i praktycznie nie zużywa paliwa. Zapowiedzi producenta o spalaniu na poziomie 1,7 litra na 100 km traktowaliśmy z przymrużeniem oka, ale rzeczywiście nie byliśmy w stanie wyjść z konsumpcją paliwa powyżej 2 litrów na 100 km… Jeśli macie do pracy lub szkoły mniej niż 10 km, korzystanie z Wava będzie tańsze niż kupienie biletu miesięcznego na komunikację miejską.

Ważną kwestią jest to, że motocykl Hondy jest przyzwoicie wykonany i nie sposób przyczepić się do jakości użytych materiałów, czy dokładności montażu. W przypadku maszyny, która zorientowana jest na ekonomiczność eksploatacji trwałość i niezawodność, z jakich znana jest Honda, będą mocnymi argumentami przemawiającymi na korzyść Wava.

Wave w Polsce

No właśnie, czy 110-tka będzie w stanie przekonać do siebie polskiego klienta, który coraz mocniej upodabnia się do zachodnioeuropejskiego klienta? Mam co do tego pewne obawy, które wynikają głównie z prostoty i funkcjonalności tego pojazdu. Gdyby Polacy jako społeczeństwo kierowali się na drogach ekonomiką i funkcjonalnością, nasze miasta byłyby zapchane skuterami, motocyklami i małymi samochodami segmentu A. Tymczasem coraz więcej w nich SUVów z napędem 4x4. Jakby nie patrzeć samochód i motocykl to także wyznacznik statusu materialnego i w przypadku takiej logiki myślenia Wave 110i prezentuje się mało przekonująco. A może to właśnie Honda zmieni te schematy myślenia? Czas pokaże.

Pulsy dodatnie

- poręczność i praktyczność
- ekonomiczność eksploatacji
- niska cena zakupu

Plusy ujemne

- mało reprezentacyjny wygląd
- ograniczone osiągi
- brak porządnego schowka

Dane techniczne:

Silnik 
Układ Chłodzony powietrzem, czterosuwowy, SOHC, 2 zawory na cylinder
Pojemność skokowa 109.1cm3
Średnia x skok tłoka 50 x 55.6mm
Stopień sprężania 9:1
Zasilanie PGM-FI
Moc maksymalna 6.28kW/7,500min-1 (95/1/EC)
Moment obrotowy 8.65Nm/5,500min-1 (95/1/EC)
Zapłon Tranzystorowy z elektronicznym wyprzedzeniem zapłonu
Rozruch Elektryczny / nożny
Przeniesienie napędu 
Sprzęgło Wielotarczowe w kąpieli olejowej, załączane odśrodkowo
Skrzynia 4-biegowa, rotacyjna
Napęd tylnego koła Łańcuch rolkowy 420
Wymiary i wagi 
Długość x szerokość x wysokość 1,870 x 709 x 1,080mm
Rozstaw osi 1,227mm
Wysokość siodła 760mm
Prześwit 135mm
Pojemność baku 3,7 l
Waga (do jazdy) 99.1kg (F: 42.2kg; R: 56.9kg)
Podwozie 
Przednie koło Odlew aluminiowy
Tylne koło Odlew aluminiowy
Opona przód 70/90-17
Opona tył 80/90-17
Zawieszenie przód Widelec teleskopowy 26mm
Zawieszenie tył Wahacz wleczony stalowy
Hamulec przód Hydrauliczny, tarczowy 220mm
Hamulec tył Bębnowy 110mm
Cena 6 900 zł
NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
Honda Wave 110i 2015 predkoscHonda Wave 110i 2015 zakrety
NAS Analytics TAG
Honda Wave 110i 2015 jazdaHonda Wave 110i 2015 zakret
Honda Wave 110i 2015Honda Wave 110i 2015 tempo
Honda Wave 110i prawyHonda Wave 110i
Honda Wave 110i bokOwiewki Honda Wave 110i 2015
Honda Wave 110i przodHonda Wave 110i tyl
Amortyzaotr Honda Wave 110i 2015Bak Honda Wave 110i 2015
Hamulce tylny Honda Wave 110i 2015Kolo Honda Wave 110i 2015
Lampa Honda Wave 110i 2015Lancuch Honda Wave 110i 2015
Logo Honda Wave 110i 2015przelaczniki Honda Wave 110i 2015
Rozruch Honda Wave 110i 2015Stacyjka Honda Wave 110i 2015
Tarcza Honda Wave 110i 2015Tlumik Honda Wave 110i 2015
Wskazniki Honda Wave 110i 2015Zacisk Honda Wave 110i 2015
Zmiana biegow Honda Wave 110i 2015Zza kierownicy Honda Wave 110i 2015
Komentarze 12
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG
Zobacz równie¿

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    motul belka motocykle 950
    NAS Analytics TAG
    na górê