HDT JP8 Diesel
Może wydawać się dosyć dziwne, by do motocykla wkładać ciężki, twardo pracujący silnik Diesla.
Pomysł ten może wydawać się rzeczywiście pozbawiony sensu, jednak tylko na pozór. Korzyści, jakie płyną z takiego rozwiązania, zostaną docenione tam, gdzie liczy się uniwersalność i niezawodność, a więc na pewno w wojsku. Właśnie taki rodzaj jednośladu produkuje firma HDT na potrzeby amerykańskiej armii. Wykorzystuje ona bazowy motocykl Kawasaki KLR 650, do którego montuje silnik Diesla o pojemności 611 cm3 i mocy 30 KM osiąganych przy 5700obr./min . Motocykl M1030M1 JP8/Diesel, bo taką nosi on nazwę, waży 166 kg i przyspiesza do setki w 9,7 sekundy. Jego prędkość maksymalna wynosi 150 km/h. Dynamika nie jest może oszałamiająca, jednak co najważniejsze w warunkach typowo militarnych, motocykl jest niezawodny, a do tego zadowala się każdym paliwem wytworzonym na bazie kerozyny ( niskiej jakości paliwie lotniczym ). Dodajmy jeszcze, iż dieslowski M1030M1 JP8 spala nieco ponad 2 litry ropy na setkę. Przy ponad 20-litrowym zbiorniku paliwa daje to zasięg działania powyżej 1000 km!
Nie byłoby to wszystko możliwe bez odpowiednio skonstruowanego silnika. Zamierzeniem firmy HDT było wyprodukowanie jednostki wysokoprężnej, która charakteryzowałaby się dużą mocą oraz wysoką wartością momentu obrotowego, bez potrzeby stosowania doładowania. Aby osiągnąć taki cel, konieczne było zastosowanie 4-zaworowej głowicy w połączeniu ze wstępną komorą spalania oraz optymalnie dostrojoną charakterystyką wtrysku paliwa. Do komory wstępnej paliwo dostarczane jest za pomocą wtrysku pośredniego, co skutkuje bardziej miękką pracą silnika i zmniejsza ciśnienie panujące w cylindrze. Z kolei pozwala to na zastosowanie lżejszej konstrukcji jednostki napędowej, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku motocykla. Poza tym silnik wyposażony jest w tradycyjną, mechaniczną pompę wtrysku paliwa. W przyszłości nie wyklucza się zastosowania elektronicznego sterowania wtryskiem, co jeszcze bardziej zwiększy osiągi silnika, a tym samym uczyni go bardziej ekonomicznym. W rezultacie prac powstała prosta, zwarta oraz lekka jednostka napędowa, która może się pochwalić ponad 2-krotnie korzystniejszym stosunkiem mocy do pojemności, w porównaniu do konwencjonalnych, małych silników Diesla.
Zupełne inne podejście do sprawy prezentuje motocykl Neander 1400, który był już opisywany na naszych stronach. Wyposażony w turbodoładowany silnik diesla typu commonrail rozwija moc 95 KM i osiąga prędkość 225km/h. Więcej o nim możecie dowiedzieć się z naszego zeszłorocznego artykułu.
Miejmy nadzieję, że w przyszłości tego typu pojazdy pojawią się również w ofercie dla masowego odbiorcy. Dla ludzi poszukujących ekonomicznego środka transportu, pomocnego w codziennych dojazdach do pracy, byłoby to rozwiązanie wręcz idealne.
Czy potrafimy sobie wyobrazić skuter, który spala 1 litr ropy na setkę? Dlaczego nie, skoro już Royal Enfield modelem Bullet udowodnił, że można takie jednoślady produkować masowo.
Specyfikacja JP8 Diesel
Silnik:
Jednocylindrowy, chłodzony cieczą, czterosuwowy diesel, cztery zawory na cylinder
Pojemność: 611 cm3
Moc: 30 KM przy 5700 obr./min.
Przeniesienie napędu: przekładnia pięciobiegowa, napęd wtórny łańcuchem
Masa: 166 kg
Osiągi:
Prędkość max.: 150 km/h
Przyspieszenie: 0-100 km/h - 9,7 s
Zdolność pokonywania wzniesień: do 60%
Komentarze 4
Pokaż wszystkie komentarzeTo jest cudeńko. 500 sztuk dla armii i 200 na rynek cywilny. Tylko że po około 20 000 baksów za sztukę. I chyba wszystkie zeszły na pniu. Na żadnym serwisie aukcyjnym nigdy takiego nie widziałem. ...
OdpowiedzModel Royala Enfilda z silnikiem diesla jest Taurus a nie Bullet, 350ccm, 6,5KM.. to tak tylko dla scisłości...
OdpowiedzTo "wojsko" dla którego toto produkują nosi skrót USMC ;) , a rodzaj paliwa "wymusza" armijne podejście, gdzie paliwo ma być zunifikowane we wszystkich pojazdach.
OdpowiedzCzytalem o tym motocyklu juz w 2004r. (w gazecie Motocykl). Ten silniczek badzo mi sie podoba szczegulnie z tego zwgledu ze przepali wszystko (tak samo jak silniki w starych polskich ciagnikach)....
OdpowiedzEj berecik w tym twoim bereciku to chyba pusto ortografia sie klania.
OdpowiedzJasiuuu - wal sie z tom ortografomanio temat jest inszy , a ty bzydziej piszesz od nasz ;)
Odpowiedz