Goodyear Oxygene - ekologiczna opona przysz³o¶ci
Firma Goodyear zaprezentowała pomysł na to, jak sprawić, by ogumienie używane w pojazdach miejskich nie było już źródłem zanieczyszczeń i bólu głowy ekologów. Koncepcyjna opona Oxygene wykonana jest w technologii druku 3D z pyłu po zużytym ogumieniu, posiada również boczne ścianki pokryte żywym mchem, które filtrują powietrze.
W najbliższych latach firmy motoryzacyjne będą poddawane coraz silniejszej presji, by wprowadzać rozwiązania na rzecz zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza. Szacuje się, że do 2050 roku dwie trzecie ludności świata zamieszka w miastach, w których już dziś stężenie szkodliwych substancji w powietrzu znacznie przekracza granice szkodliwości dla zdrowia. Ciekawą wizję swoich przyszłych produktów posiada firma Goodyear, która postanowiła dołączyć czynnik biologiczny do swoich opon.
Koncepcyjna opona Oxygene przypomina obecnie stosowane rozwiązania tylko kształtem. Wykonana jest z pyłu kauczukowego z recyklingowanych opon, które dzięki drukarce 3D otrzymują drugi (lub kolejny) żywot. Jest to opona o konstrukcji otwartej, nie wymagającej pompowania, która doskonale wchłania wodę z nawierzchni. Oprócz poprawy zachowania pojazdu "na mokrym", ma to jeszcze jeden, bardzo innowacyjny cel - nawadnia warstwę naturalnego mchu, rosnącego na ściankach bocznych opony. Pochłania ona dwutlenek węgla z otoczenia, zmieniając go w procesie fotosyntezy w życiodajny tlen.
Mech wytwarza również energię potrzebną do zasilenia kilku czujników oraz konfigurowalnego paska z oświetleniem LED. Opona Goodyear Oxygene wyposażona jest również w system bezprzewodowej łączności z układami zarządzania ruchem - zaprojektowano ją bowiem głównie dla pojazdów autonomicznych, które w przyszłości mają stanowić trzon transportu miejskiego.
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze