Żużel - o co chodzi w tym "czarnym sporcie"? - strona 6
Indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorów (IMŚJ)
![]() |
Rozgrywane od 1977 roku. Prawo startu w nich mają zawodnicy młodzieżowi (do lat 21). Obecnie po rundzie zasadniczej, którą są zawody wg klasycznej tabeli 20. biegowej rozgrywane są półfinały i finały w tej samej formie co obowiązującej w IMŚ w latach 2005-2006. W połowie lat 90-tych rozpoczęła się dominacja Polaków w rozgrywkach młodzieżowych. Jedynym finałem, w którym Polacy nie zdobyli ani jednego medalu był finał rozegrany z Vojens (Dania) w 1999 roku. Zwyciężył go Lee Richardson (W. Brytania). Czy rzut monetą może wyłonić triumfatora IMŚJ? Tak w 2005r. taki właśnie sposób wybrał sędzia zawodów, gdy po trzech seriach startów zmuszony był przerwać zawody z powodu złego stanu toru, a dwóch zawodników miało taką samą ilość punktów, nie zmierzyli się na torze i tą samą liczbę „trójek" i „dwójek". Tak właśnie los zadecydował o tym, że Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów w 2005 roku został Polak Krzysztof Kasprzak, srebrny medal otrzymał Tomas Suchanek (Czechy).
Indywidualni Mistrzowie Świata Juniorów z ostatnich 10. lat:
1997 - Jesper B. Jensen (Dania)
1998 - Robert Dados (Polska)
1999 - Lee Richardson (Wielka Brytania)
2000 - Andreas Jonsson (Szwecja)
2001 - Dawid Kujawa (Polska)
2002 - Lukas Dryml (Czechy)
2003 - Jarosław Hampel (Polska)
2004 - Robert Miśkowiak (Polska)
2005 - Krzysztof Kasprzak (Polska)
2006 - Karol Ząbik (Polska)
Drużynowe Mistrzostwa Świata (DMŚ)
![]() |
Wyłanianie DMŚ rozpoczęto w 1960 roku w szwedzkim Goeteborgu, gdzie zwyciężyli gospodarze z Ove Fundinem i Olle Nygrenem na czele. Rok później również triumfowała ekipa gospodarzy, było to we Wrocławiu, głównym autorem tego zwycięstwa był Marian Kaiser. Lata 80-te to dominacja drużyny duńskiej. Tzw. „Gang Olsena" z Hansem Nielsenem, Erikiem Gundersenem, Janem O. Pedersenem i Tommym Knudsenem zdobyli wtedy siedem złotych medali w tym aż sześć pod rząd. W latach 1986-1987 mistrza w drużynie wyłaniano w formie trzech rund, rozgrywanych na różnych torach w europie. Bezkonkurencyjni byli w nich wspomniani już Duńczycy. Rok 1989 to początek końca „Gangu Olsena". Finał w angielskim Bradford był bardzo pechowy dla Erika Gundersena, który w pierwszym swoim starcie uległ wypadkowi i nigdy nie wrócił już do żużla. Tak osłabiona drużyna zdobyła srebro ulegając tylko gospodarzom. W 1996r. Polacy zdobyli pierwsze od prawie 30 lat złoto w DMŚ (Ostatnie w Rybniku - 1969), było to w niemieckim Didenbergen. W 2001 roku prawa do organizowania mistrzostw świata przejęła firma BSI (Ta sama, która ma prawa do IMŚ). Rozgrywki nazwano Drużynowym Pucharem Świata (DPŚ), finał we Wrocławiu wygrała drużyna z Australii przed Polakami. Kolejnego finału „na własnych śmieciach" (Rok 2005) Polacy nie odpuścili. Miejscem zmagań znów był Wrocław drużyna w składzie: Tomasz Gollob, Piotr Protasiewicz, Jarosław Hampel, Grzegorz Walasek i Rune Holta nie dała żadnych szans rywalom i zdobyła prawie dwa razy tyle punktów co druga Australia.
Drużynowi Mistrzowie Świata z ostatnich 10. lat:
1997 - Dania (H.Nielsen, T.Knudsen, J.B. Jensen)
1998 - USA (B.Hamill, G,Hancok, S.Ermolenko)
1999 - Australia (L.Adams, J.Crump, R.Sullivan, J.Lyons, T.Wiltshire)
2000 - Szwecja (T.Rickardsson, P.Karlsson, H.Gustafsson, M.Max, N.Klingberg)
2001 - Australia (J.Crump, L.Adams, R.Sullivan, T.Wiltshire, C.Boyce)
2002 - Australia (L.Adams, R.Sullivan, J.Crump, T.Wildshire, J.Lyons)
2003 - Szwecja (M.Max, A.Jonsson, P.Karlsson, P.Ljung, D.Ruud)
2004 - Szwecja (P.Karlsson, T.Rickardsson, A.Lindbaeck, M.Max, A.Jonsson)
2005 - Polska (T.Gollob, J.Hampel, P.Protasiewicz, R.Holta, G.Walasek)
2006 - Dania (N.K. Iversen, N.Pedersen, B.Pedersen, H.Andersen, Ch. Gjedde)
Mistrzostwa Świata Par (MŚP)
![]() |
Mistrzów Świata Par wyłaniano od 1969 do 1993 roku. Polakom tylko raz udało się stanąć na najwyższym stopniu podium. Było to w Rybniku w 1971 roku, gdzie Jerzy Szczakiel i Andrzej Wygleda „utarli nosa" piekielnie silnej drużynie z Nowej Zelandii (Ivan Mauger - Barry Brigss). Kolejne lata przynosiły srebrne i brązowe medale MŚP, a od 1982 roku Polacy, albo nie zakwalifikowali się do finału, albo nie odgrywali w nim znaczącej roli. Ostatnimi Mistrzami Świata Par była szwedzka para (Tony Rickardsson - Per Jonsson, Rez. Henrik Gusafsson).
Drużynowe Mistrzostwa Świata Juniorów (DMŚJ)
Pierwsze zawody wyłaniające Mistrza Świata Juniorów w drużynie odbyły się w 2005 roku w czeskich Pardubicach. Podobnie jak rok później w Rybniku zwyciężyli w nich Polacy. W Czechach polska drużyna wystąpiła w składzie: J.Kołodziej, K.Kasprzak, M.Rempała, K.Klecha i K.Ząbik, a w Rybniku skład prezentował się tak: K.Buczkowski, A.Miedziński, P.Hlib, K.Ząbik i P.Miesiąc. Zawody prowadzone są w formie czwórmeczów.
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze