¯u¿el - o co chodzi w tym "czarnym sporcie"? - strona 6
Indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorów (IMŚJ)
Rozgrywane od 1977 roku. Prawo startu w nich mają zawodnicy młodzieżowi (do lat 21). Obecnie po rundzie zasadniczej, którą są zawody wg klasycznej tabeli 20. biegowej rozgrywane są półfinały i finały w tej samej formie co obowiązującej w IMŚ w latach 2005-2006. W połowie lat 90-tych rozpoczęła się dominacja Polaków w rozgrywkach młodzieżowych. Jedynym finałem, w którym Polacy nie zdobyli ani jednego medalu był finał rozegrany z Vojens (Dania) w 1999 roku. Zwyciężył go Lee Richardson (W. Brytania). Czy rzut monetą może wyłonić triumfatora IMŚJ? Tak w 2005r. taki właśnie sposób wybrał sędzia zawodów, gdy po trzech seriach startów zmuszony był przerwać zawody z powodu złego stanu toru, a dwóch zawodników miało taką samą ilość punktów, nie zmierzyli się na torze i tą samą liczbę „trójek" i „dwójek". Tak właśnie los zadecydował o tym, że Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów w 2005 roku został Polak Krzysztof Kasprzak, srebrny medal otrzymał Tomas Suchanek (Czechy).
Indywidualni Mistrzowie Świata Juniorów z ostatnich 10. lat:
1997 - Jesper B. Jensen (Dania)
1998 - Robert Dados (Polska)
1999 - Lee Richardson (Wielka Brytania)
2000 - Andreas Jonsson (Szwecja)
2001 - Dawid Kujawa (Polska)
2002 - Lukas Dryml (Czechy)
2003 - Jarosław Hampel (Polska)
2004 - Robert Miśkowiak (Polska)
2005 - Krzysztof Kasprzak (Polska)
2006 - Karol Ząbik (Polska)
Drużynowe Mistrzostwa Świata (DMŚ)
Wyłanianie DMŚ rozpoczęto w 1960 roku w szwedzkim Goeteborgu, gdzie zwyciężyli gospodarze z Ove Fundinem i Olle Nygrenem na czele. Rok później również triumfowała ekipa gospodarzy, było to we Wrocławiu, głównym autorem tego zwycięstwa był Marian Kaiser. Lata 80-te to dominacja drużyny duńskiej. Tzw. „Gang Olsena" z Hansem Nielsenem, Erikiem Gundersenem, Janem O. Pedersenem i Tommym Knudsenem zdobyli wtedy siedem złotych medali w tym aż sześć pod rząd. W latach 1986-1987 mistrza w drużynie wyłaniano w formie trzech rund, rozgrywanych na różnych torach w europie. Bezkonkurencyjni byli w nich wspomniani już Duńczycy. Rok 1989 to początek końca „Gangu Olsena". Finał w angielskim Bradford był bardzo pechowy dla Erika Gundersena, który w pierwszym swoim starcie uległ wypadkowi i nigdy nie wrócił już do żużla. Tak osłabiona drużyna zdobyła srebro ulegając tylko gospodarzom. W 1996r. Polacy zdobyli pierwsze od prawie 30 lat złoto w DMŚ (Ostatnie w Rybniku - 1969), było to w niemieckim Didenbergen. W 2001 roku prawa do organizowania mistrzostw świata przejęła firma BSI (Ta sama, która ma prawa do IMŚ). Rozgrywki nazwano Drużynowym Pucharem Świata (DPŚ), finał we Wrocławiu wygrała drużyna z Australii przed Polakami. Kolejnego finału „na własnych śmieciach" (Rok 2005) Polacy nie odpuścili. Miejscem zmagań znów był Wrocław drużyna w składzie: Tomasz Gollob, Piotr Protasiewicz, Jarosław Hampel, Grzegorz Walasek i Rune Holta nie dała żadnych szans rywalom i zdobyła prawie dwa razy tyle punktów co druga Australia.
Drużynowi Mistrzowie Świata z ostatnich 10. lat:
1997 - Dania (H.Nielsen, T.Knudsen, J.B. Jensen)
1998 - USA (B.Hamill, G,Hancok, S.Ermolenko)
1999 - Australia (L.Adams, J.Crump, R.Sullivan, J.Lyons, T.Wiltshire)
2000 - Szwecja (T.Rickardsson, P.Karlsson, H.Gustafsson, M.Max, N.Klingberg)
2001 - Australia (J.Crump, L.Adams, R.Sullivan, T.Wiltshire, C.Boyce)
2002 - Australia (L.Adams, R.Sullivan, J.Crump, T.Wildshire, J.Lyons)
2003 - Szwecja (M.Max, A.Jonsson, P.Karlsson, P.Ljung, D.Ruud)
2004 - Szwecja (P.Karlsson, T.Rickardsson, A.Lindbaeck, M.Max, A.Jonsson)
2005 - Polska (T.Gollob, J.Hampel, P.Protasiewicz, R.Holta, G.Walasek)
2006 - Dania (N.K. Iversen, N.Pedersen, B.Pedersen, H.Andersen, Ch. Gjedde)
Mistrzostwa Świata Par (MŚP)
Mistrzów Świata Par wyłaniano od 1969 do 1993 roku. Polakom tylko raz udało się stanąć na najwyższym stopniu podium. Było to w Rybniku w 1971 roku, gdzie Jerzy Szczakiel i Andrzej Wygleda „utarli nosa" piekielnie silnej drużynie z Nowej Zelandii (Ivan Mauger - Barry Brigss). Kolejne lata przynosiły srebrne i brązowe medale MŚP, a od 1982 roku Polacy, albo nie zakwalifikowali się do finału, albo nie odgrywali w nim znaczącej roli. Ostatnimi Mistrzami Świata Par była szwedzka para (Tony Rickardsson - Per Jonsson, Rez. Henrik Gusafsson).
Drużynowe Mistrzostwa Świata Juniorów (DMŚJ)
Pierwsze zawody wyłaniające Mistrza Świata Juniorów w drużynie odbyły się w 2005 roku w czeskich Pardubicach. Podobnie jak rok później w Rybniku zwyciężyli w nich Polacy. W Czechach polska drużyna wystąpiła w składzie: J.Kołodziej, K.Kasprzak, M.Rempała, K.Klecha i K.Ząbik, a w Rybniku skład prezentował się tak: K.Buczkowski, A.Miedziński, P.Hlib, K.Ząbik i P.Miesiąc. Zawody prowadzone są w formie czwórmeczów.
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze