Dziwne kraty na drogach ekspresowych. Te bramownice spełniają specjalną funkcję. Jaką?
Metalowe konstrukcje w kształcie litery "Y" pojawiły się nad odcinkiem ekspresowej S3 i S8. Do zamontowania tablic informacyjnych na pewno nie służą, bo żadnych znaków na nich nie ma. Zresztą ich kształt sprawia, że ewentualne znaki nie byłyby dobrze widoczne dla kierowców. Do czego wykorzystywane są nietypowe bramownice?
W rzeczywistości są to… tunele, którymi przelatują nietoperze. Te małe ssaki wykorzystują do orientacji echolokację, ale młode osobniki, gdy kończy się las, zniżają lot i wpadają na rozpędzone pojazdy.
Bramownice są "widziane" przez system echolokacji zwierzęcia, jak swego rodzaju droga szybkiego ruchu pomiędzy połaciami lasu. Nietoperze przemieszczają się nią i nie ryzykują spotkania z samochodem lub motocyklem.
Żerujące nietoperze można spotkać wzdłuż ścian lasów, alei drzew, linii telefonicznych oraz wysokiego napięcia, czyli w tych samych miejscach, gdzie przebiegają drogi. W Polsce wszystkie nietoperze są objęte ochroną ścisłą. Reguluje to Ustawa o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną z dnia 28 września 2004.
Rozwiązania podobne do kratownic postawionych na S3 i S8 są stosowane również w Anglii i Holandii. Ale koszt ratowania nietoperzy i kierowców przed nagłym spotkaniem nie jest mały. Trzy bramownice na S8 kosztowały ponad 2 mln złotych. Netto.
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze