Cyfrowe prawo jazdy i pomysły Komisji Europejskiej. Kolejne konkrety w sprawie nowego rozwiązania
W połowie lutego informowaliśmy o tym, że Unia Europejska przygotowuje się do testów cyfrowego prawa jazdy. Teraz Komisja Europejska przedstawiła szczegóły dotyczące niektórych pomysłów, jakie miałyby wejść w życie wraz z tym dokumentem. Na liście są między innymi nowe wykroczenia oraz okres próbny dla świeżo upieczonych kierowców.
Komisja Europejska chce umożliwić naukę i zdanie egzaminu na prawo jazdy jazdy już osobom, które ukończyły 17 rok życia. Jeżeli nieletni zdałby egzamin, to mógłby prowadzić samochód w towarzystwie dorosłej osoby, a od 18 roku życia taka osoba jeździłaby już samodzielnie. Co więcej - nieletni mogliby nawet uzyskać prawo jazdy na samochody ciężarowe. Komisja chciałaby wprowadzić dwuletni okres próbny dla początkujących kierowców i zerową tolerancję dla jazdy po spożyciu alkoholu.
System szkoleń i egzaminowania miałby być przygotowany pod kątem tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego, a więc rowerzystów i pieszych. Jak informuje RP, przedstawiono także listę nowych wykroczeń, która pokrywa się z tym, co znamy już z naszego podwórka, ale są tu dwie nowości w postaci nieprzestrzegania zasad korzystania z korytarzy ratunkowych, a także niebezpieczne parkowanie.
Cyfrowe prawo jazdy miałoby umożliwić również kontrolę nad tymi, którzy stracili uprawnienia. W obecnym kształcie nawet jeśli ktoś przekroczył limit punktów w Polsce, to nadal może jeździć np. w Czechach lub Niemczech. Nad projektem pracuje 148 publicznych i prywanych organizacji z 19 krajów członkowskich Unii Europejskiej. Cyfrowe prawo jazdy to część cyfrowego portfela European Digital Identity Wallet, którego finalna wersja miałaby ruszyć w 2024 r. Wprowadzenie cyfrowego prawa jazdy może być ciekawym eksperymentem w Polsce, biorąc pod uwagę problemy z CEPiK 2.0.
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze